Gdy dziecko marudzi. To zły humor czy przeziębienie?
Kiedy twoje dziecko robi się nagle marudne, może ma po prostu gorszy dzień. Ale możliwe, że to pierwsza oznaka choroby. Zobacz, jak zaczyna się infekcja!
- Iwona Pawlak
Przeziębienie u małego dziecka często przebiega burzliwiej niż u dorosłego. Na początku dziecko, oprócz wodnistego kataru, ma dość wysoką gorączkę, która po 2-3 dniach obniża się, a wydzielina z nosa staje się gęstsza i zmienia kolor na zielony. Wszystko może trwać około 7 dni. Ale kaszel potrafi utrzymywać się przez kolejne 2 tygodnie!
Katar u małego dziecka
Ta męcząca przypadłość to proces obronny organizmu, ale przez nią dziecko czuje się fatalnie. Zaczyna się od sapki – to znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Dziecku trudno jest przez zatkany nosek oddychać i ssać, więc jest marudne i rozdrażnione.
Tak możesz pomóc:
- Układaj dziecko na brzuszku, gdy nie śpi. Wydzielina nie spływa wtedy do płuc i łatwiej jest mu oddychać. Kładź też niemowlę na boku lub noś pionowo, a w łóżeczku ułóż tak, by główka była wyżej – pod materac wsuń zwinięty koc lub podłóż coś pod nogi łóżeczka od strony głowy
- Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka, a przede wszystkim wietrz mieszkanie. Możesz również włączyć nawilżacz, rozwiesić w pokoju pranie (dobrze wypłukane bez płynu do zmiękczania, bo intensywny zapach może podrażniać) lub położyć mokry ręcznik na kaloryferze.
- Zakraplaj dziecku sól fizjologiczną lub zastosuj roztwór wody morskiej, by rozrzedzić wydzielinę. Możesz użyć gruszki z szeroką końcówką (nie wsuwaj jej do noska) lub aspiratora np. Marimer, Frida lub Sopelek.
- Smaruj maścią majerankową skrzydełka nosa dziecka i skórę pod nosem. Możesz też użyć linomagu lub zwykłej wazeliny.
- Obniż temperaturę w pokoju dziecka – w ten ułatwisz mu oddychanie. Optymalna temperatura wynosi 18–19ľC.
- Nie rezygnuj ze spaceru – chłodne powietrze regeneruje śluzówkę.
- Zastosuj krople do nosa, jeśli katar jest silny, np. Nasivin 0,01%, który nawilża i udrażnia nosek. Można je zakraplać nie dłużej niż przez 2–3 dni.
- Podawaj dużo picia – częściej przystawiaj dziecko do piersi na krótko. Możesz też dopajać go przegotowaną wodą, a starszego niemowlaka herbatką i sokiem.
Pamiętaj: Jeśli katar ma noworodek, od razu idźcie do lekarza. Jeśli to pierwszy katar kilkumiesięcznego niemowlęcia, skonsultuj się z pediatrą dopiero, gdy wydzielina z noska z przezroczystej stanie się zielonkawa. To może być zakażenie bakteryjne, które trzeba leczyć antybiotykiem.
Gorączka u małego dziecka
Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma gorączkę, sprawdź to. Należy ją obniżyć, gdy wzrośnie powyżej 38,5°C, lekami przeciwgorączkowymi.
Tak możesz pomóc:
- Obniżaj dziecku temperaturę, podając leki z paracetamolem (od 1. miesiąca) i ibuprofenem (od 4. miesiąca). Stosuj też kompresy na czoło lub wilgotnymi ręcznikami owiń nóżki i ramiona.
- Częściej przystawiaj dziecko do piersi, by nie doszło do odwodnienia. Gdy karmisz butelką, podawaj dodatkowo wodę lub herbatkę dla niemowląt.
- Nie opatulaj dziecka, bo możesz doprowadzić do przegrzania.
- Nie zmuszaj do jedzenia, gorączkujące dziecko ma zwykle gorszy apetyt.
Pamiętaj: Dobre są termometry elektroniczne, bo szybko dokonują pomiarów. Niemowlakowi najlepiej jest mierzyć temperaturę w pupie, kładąc go na boczku i delikatnie wsuwając termometr (jego końcówkę natłuść linomagiem lub wazeliną). Pamiętaj, że temperatura mierzona w pupie jest o pół stopnia wyższa niż pod paszką. Kolejnych pomiarów dokonuj w tym samym miejscu co wcześniej, najlepiej notując wynik i godzinę pomiaru. Jeśli temperatura wynosi 37,5–38,5°C, powtórz mierzenie za 20 minut. Weź też pod uwagę, że najwyższa temperatura jest między godziną 18 a 19, a najniższa o 4 nad ranem.
[CMS_PAGE_BREAK]
Kaszel u małego dziecka
Kaszel to reakcja obronna wynikająca z podrażnienia gardła lub dróg oddechowych. Najpierw jest to suche pokasływanie, po kilku dniach kaszel staje się wilgotny.
Tak możesz pomóc:
- Często podawaj dziecku wodę, herbatki ziołowe, rozcieńczone kompoty – to ułatwia odkrztusić wydzielinę.
- W fazie suchego kaszlu podaj syrop homeopatyczny lub ziołowy. Pomoże też mleko zagotowane z miodem (nie dawaj dziecku surowego miodu!).
- Oklepuj dziecku plecki, by ułatwić odkrztuszanie, i nawilżaj powietrze.
Pamiętaj: Niemowlętom nie należy podawać syropów uśmierzających kaszel, a jedynie ułatwiające odkrztuszanie. Jeśli kaszel nasila się nocą i nie ustępuje po tygodniu, a domowe sposoby nie skutkują, dziecko trzeba pokazać lekarzowi.
Trzy ważne pytania o przeziębienie u dzieci
1. Jak często dziecko może łapać infekcje?
Co najmniej 3 razy do roku. Wirusów wywołujących tę chorobę jest ponad 200, więc szansa, że dziecko zetknie się z którymś z nich, jest naprawdę duża. I rośnie, jeśli w domu jest starsze rodzeństwo, które chodzi do przedszkola. Przedszkolaki mogą być przeziębione nawet 12 razy w roku! To samo dotyczy młodszych dzieci, które chodzą do żłobka.
2. W jaki sposób dochodzi do zarażenia?
Wirusy wywołujące przeziębienie roznoszą się drogą kropelkową – przez kaszel lub kichanie. I mogą przez wiele godzin pozostawać żywe na ludzkiej skórze, szczególnie na rękach i twarzy. Dlatego dziecko nie musi zetknąć się bezpośrednio z chorym – wystarczy kontakt z kimś, kto wcześniej sam stykał się z osobą zarażoną.
3. Czy można uchronić dziecko przed przeziębieniem?
Wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby zmniejszyć ryzyko. Po pierwsze, nie przegrzewać dziecka, ani pokoju, w którym przebywa. Codziennie wychodzić też na spacery, ale unikać zatłoczonych miejsc
i kaszlących lub kichających osób.
Lekarz potrzebny od zaraz!
Choć przeziębienie wydaje się banalną chorobą, również po nim może dojść do powikłań (zapalenia ucha środkowego, krtani lub oskrzeli). Wizyta u pediatry jest konieczna, gdy:
- Wystąpi gorączka powyżej 38°C u dziecka do 3. miesiąca życia i powyżej 39°C u dziecka w wieku 4–12 miesięcy;
- Gorączka pojawi się nagle po dwóch i więcej dobach choroby;
- Dziecko ma kłopoty z oddychaniem w czasie karmienia, jest apatyczne lub bardzo niespokojne;
- Pojawią się wymioty, a dziecko ma trudności z połykaniem, co może świadczyć o zapaleniu gardła;
- Dziecko jest zmęczone silnymi napadami kaszlu;
- Kaszel stanie się bardzo suchy, krtaniowy, szczekający.
Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Klinice Pediatrii IMiD w Warszawie
Czytaj też: Kaszel u dziecka - to infekcja czy alergia?