8 pytań o szczepienia dzieci - o to pytają wszyscy rodzice
W pierwszych 2 latach życia dziecko czeka kilkanaście szczepień. Poznaj zaskakujące odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców.
1 z 8
1. Czy w pierwszej dobie szczepienia dzieci są konieczne? Tak. Bez nich dziecko byłoby narażone na poważne choroby, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia, a także spowodować groźne powikłania. W pierwszej dobie życia maluszka niezbędne są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciw gruźlicy. Na kolejne mama musi się zgłosić do poradni dziecięcej po 6 tygodniach.
2 z 8
2. Dlaczego trzeba powtarzać szczepienia? Jednokrotne szczepienie nie daje trwałej odporności. Zastrzyki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B podaje się niemowlętom w pierwszym roku życia trzykrotnie, a przeciw polio dwukrotnie. Trzeba też pamiętać o dawkach przypominających.
3 z 8
3. Czy przeziębienie jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Decyduje o tym lekarz. Jeśli dziecko ma tylko lekki katarek, zapewne pediatra pozwoli na szczepienie. Jeśli jednak infekcja jest poważniejsza, lepiej zaczekać, aż niemowlak wyzdrowieje, nie narażać go na kontakt z dodatkowymi, nawet unieczynnionymi, zarazkami. Również jeśli maluszek dopiero skończył kurację antybiotykową, warto poczekać około 2 tygodni.
4 z 8
4. Jeżeli konieczne było odroczenie podania kolejnej dawki szczepionki, to czy cały cykl trzeba powtarzać? Nie. Odstęp między szczepieniami można wydłużyć, jeśli to jest konieczne, nawet o 2-3 miesiące. Powinien jednak o tym decydować nie rodzic, a lekarz.
Kliknij i wydrukuj Kalendarz szczepień obowiązkowych 2014
5 z 8
5. Dlaczego niektóre szczepionki nie są obowiązkowe, tylko zalecane? Te zawarte w obowiązkowym kalendarzu są dla rodziców bezpłatne, finansuje je ministerstwo zdrowia. Zabezpieczają dziecko przed najgroźniejszymi chorobami. Nie ma natomiast środków finansowych, by zapłacić za szczepienia, które figurują w kalendarzu jako zalecane.
6 z 8
6. Czy dzieciom warto podać szczepionkę przeciw grypie? Tak. Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień zaleca ją dzieciom z grup ryzyka, w tym z chorobami układu oddechowego (m.in. astmą), krążenia. Ale uwaga: do grup ryzyka zostały też włączone dzieci zdrowe od 6. do 24. miesiąca życia z uwagi na niebezpieczeństwo powikłań. Podobne zdanie na temat szczepień mają polscy pediatrzy.
7 z 8
7. Czy należy obawiać się skutków ubocznych szczepień? Nie. Mogą to być zmiany miejscowe, jak zaczerwienienie w miejscu ukłucia, bolesność, obrzęk. Warto maluszkowi przyłożyć w to miejsce zimny okład. Dziecko może w dniu szczepienia gorzej się czuć, mieć podwyższoną temperaturę. Jeśli gorączka przedłuża się, malec odmawia jedzenia i picia, warto zgłosić to lekarzowi.
Nieprawdziwe są natomiast informacje, jakoby szczepionki powodowały jakiekolwiek schorzenia neurologiczne, np. autyzm. Każde doniesienie dokładnie bada niezależny komitet przy WHO. Nie ma żadnych danych wskazujących na to, że szczepionki mogłyby być niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Trzeba pamiętać, że przede wszystkim chronią one przed zachorowaniem. Zanim wprowadzono obowiązek szczepienia przeciw błonicy, rocznie chorowało na nią około 40 tysięcy dzieci, z czego 700 umierało!
8 z 8
8. Czy warto korzystać ze szczepionek skojarzonych? Tak. Są nowocześniejsze, bezpieczniejsze i skuteczne, a dziecko musi „przetrwać” tylko jedno ukłucie.