Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Śpiące dziecko
Fotolia
Zdrowie

6 rzeczy, których nie wolno robić, gdy niemowlę choruje

Twój maluszek zachorował, a ty zaczynasz nieświadomie podejmować decyzje, które zamiast pomagać w chorobie dziecka, szkodzą mu. Sprawdź, czego nie robić, gdy niemowlę jest chore.

Jeśli twoje dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, jest marudne, płaczliwe, mało aktywne, odmawia jedzenia, albo zauważyłaś u niego inne zachowania niż zazwyczaj, to może być początek choroby. Nie panikuj, tylko zacznij działać z głową, ponieważ tylko opanowanie i spokój pomogą ci podjąć stosowne kroki, żeby pomóc maluchowi.
Zwłaszcza przy pierwszym dziecku dajemy się ponieść emocjom i popełniamy najczęstsze błędy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą maluszkowi.

Poznaj najczęstsze błędy, które popełniamy, gdy niemowlę zachoruje:

Błąd 1: Obniżanie gorączki

Gdy tylko zauważysz u dziecka podwyższoną temperaturę, od razu sięgasz po preparat na jej obniżenie? STOP!
Podwyższona temperatura ciała, w przypadku, gdy zaatakuje wirus jest przejawem naturalnej samoobrony organizmu. Przyspiesza się wtedy przemiana materii, co pobudza tworzenie przeciwciał walczących z wirusami. Gorączka powoduje, że tworzą się niekorzystne warunki dla istnienia i rozwoju wirusów. Idealna temperatura dla wirusów to około 37ºC, a wyższa je uszkadza. Dlatego, czy na pewno warto obniżać temperaturę, jeśli nie jest zbyt wysoka?

Kiedy trzeba obniżać gorączkę u niemowlaka?
U niemowlaka możemy spokojnie czekać do temperatury 38ºC, później, należy go obserwować, a jak temperatura sięgnie 38,5ºC należy już podać preparat przeciwgorączkowy.

Jakie są naturalne sposoby obniżania gorączki u dziecka?
- kąpiel; temperatura wody powinna być taka jak zawsze, tylko należy potrzymać malucha trochę dłużej i nie dolewać ciepłej wody
- okłady z wody o temperaturze pokojowej; okłady przykładamy na czoło, ręce - od nadgarstka od ramienia.
Ważne: Dziecka z gorączką nie powinnaś ubierać zbyt ciepło, bo może to prowadzić do przegrzania, ponieważ duża ilość warstw blokuje odprowadzanie ciepła z organizmu. Natomiast pamiętaj, żeby w trakcie spadku temeratury, gdy dziecko się poci często zmieniać mokrą bieliznę.

Polecamy: Gorączka u niemowlaka: Kiedy zbijać, jak obniżać

Błąd 2: Namawianie do jedzenia

W trakcie choroby dziecko często odmawia jedzenia. Jest to naturalna obrona organizmu, żeby nie tracić energii na procesy jedzenia, trawienia i przyswajania. Dlatego nie zmuszajmy maluszka na siłę do jedzenia. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy niemowlę jest karmione piersią, bo zazwyczaj nigdy nie odmawia piersi mamy, przy której dodatkowo uspokaja się i wycisza.
Ważne: Pamiętajmy w trakcie choroby dawać maluszkowi dużo pić, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

Błąd 3: Brak wietrzenia pomieszczeń

Panuje przekonanie, że gdy dziecko choruje, to rodzice nie otwierają okna, bo zawieje malucha i bardziej się ono rozchoruje. Oczywiście można, a nawet trzeba wywietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko, ale z głową! Można wynieść maluszka do innego pokoju, i wtedy otworzyć szeroko okno. Świeże powietrze ułatwia oddychanie, zmniejsza kaszel, chroni przed przegrzaniem.

Błąd 4: Nieprzestrzeganie higieny

Zauważyłaś, że gdy twój maluszek choruje rezygnujesz z codziennych kąpieli? Oczywiście możesz kąpać niemowlaka co drugi dzień, ale jeżeli jest zabrudzony, bo często wymiotuje, albo ma biegunkę, to warto go umyć, albo chociażby podmyć pupę wodą z mydłem. Taka kąpiel może malucha zrelaksować, zapomnieć o chorobie, jeśli uwielbia zabawy w wodzie, oraz zmniejszyć gorączkę.

Błąd 5: Podawanie leków na własną rękę

Zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli sięgasz po leki dla dziecka. Wyjątek stanowią leki przeciwgorączkowe, ale wtedy koniecznie czytaj ulotkę, ponieważ do określonej wagi dziecka jest dobierana odpowiednia dawka leku.

Błąd 6: Nieprawidłowe zachowanie, gdy dziecko wymiotuje

Gdy dziecko zwymiotuje, rodzice od razu podają coś do picia, chcąc uzupełnić płyny. I tutaj niespodzianka, bo dziecko wymiotuje po raz kolejny. Co powinnaś robić? Odczekać przynajmniej pół godziny i podać jedną łyżeczkę letniego płynu. Jeśli nic nie będzie się działo, możesz podawać powoli większe ilości.

Zobacz także: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź do lekarza!

Jak sprawić, by dziecko zdrowo się rozwijało? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

gorączka u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u niemowląt: przyczyny, jak zbić gorączkę u niemowlaka
Gorączka u niemowląt może być spowodowana wieloma przyczynami – stresem, przeziębieniem, przegrzaniem. Sprawdź, kiedy i jak zbijać gorączkę u niemowląt. Wyjaśniamy także, jakich leków pod żadnym pozorom nie należy podawać dziecku w pierwszym roku życia.

Nie każde podwyższenie temperatury u niemowląt można uznać za gorączkę. O gorączce u niemowląt i małych dzieci mówimy, gdy temperatura jest wyższa niż 38°C (temperatura mierzona w uchu lub w pupie przekroczy 38,5°C). Gdy niemowlę ma 37,5°C – nie jest to gorączka, tylko stan podgorączkowy.  Spis treści: Gorączka u niemowlaka – przyczyny Gorączka u niemowlak – kiedy należy ją zbijać? Co na gorączkę u niemowlaka – jakie leki podawać? Jak zbić gorączkę u niemowlaka – domowe sposoby Gorączka u niemowlaka – przyczyny Gorączka u niemowląt może być spowodowana: infekcją wirusową, infekcją bakteryjną, przegrzaniem, stresem. Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy ząbkowaniu ma zwykle inne przyczyny , niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze! Gorączka u niemowlaka – kiedy należy ją zbijać? Od jakiej temperatury zbijać gorączkę u niemowlaka? Gdy temperatura ciała niemowlęcia przekroczy 38,5°C , musisz ją obniżać. Gorączka u niemowlaka (szczególnie młodszego niż 6 miesięczne, może być niebezpieczna i doprowadzić do: drgawek gorączkowych, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek.   Ze względu na różne termometry stosowane przez rodziców do pomiaru temperatury u dzieci, zawsze warto sprawdzić w instrukcji, jaki jest zakres prawidłowej temperatury dla używanego przez nas modelu termometru.    Co na gorączkę u niemowlaka – jakie leki podawać? Jeśli niemowlę ma gorączkę powyżej 38,5°C, podaj  lek przeciwgorączkowy . Kolejne dawki podawaj systematycznie, zachowując odpowiednie odstępy między nimi. W ten sposób...

Wysoka gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysoka gorączka u dziecka – przyczyny, co zrobić, jak zbić wysoką gorączkę?
Wysoka gorączka u dziecka może być efektem przegrzania lub silnego zmęczenia, nie należy jej jednak bagatelizować. Dowiedz się, kiedy obniżać temperaturę i jakie leki podawać dziecku, które ma wysoką gorączkę.

O wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C, gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5°C. Temperatura między 37-38°C to stan podgorączkowy, a kiedy wysoka gorączka u dziecka sięga aż 40°C, należy niezwłocznie wezwać pogotowie! Spis treści: Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny Wysoka gorączka i ból brzucha bądź biegunka u dziecka Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Kiedy obniżać gorączkę u dziecka? Jaki lek na gorączkę u dziecka? Jak podawać leki przeciw gorączce? Czy można łączyć leki? Inne metody obniżania gorączki u dziecka Wysoka gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Drgawki gorączkowe u dziecka Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy.  Przyczyną wysokiej gorączki mogą być: silne zmęczenie (np. po kinderbalu), przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom), emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią). Gorączka zdarza się też przy ząbkowaniu , ale nie jest to uważane za objaw wyrzynania się zębów i może świadczyć o rozwijającej się infekcji. Wysoka gorączka i ból brzucha lub biegunka u dziecka Przyczyną wysokiej gorączki u dziecka połączonej z bólem brzuszka mogą być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe . Podobne objawy występują także przy zaparciach, niestrawności, a także w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.  Należy więc czujnie monitorować sytuację, kiedy wysokiej gorączce u dziecka towarzyszą bóle brzucha bądź biegunki, tak by w razie konieczności udać się do lekarza. Jak mierzyć temperaturę u dziecka? Odczytując wynik z termometru...

temperatura u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Temperatura u dziecka – kiedy mówimy o gorączce?
Podwyższona temperatura u dziecka to jeszcze nie powód do zmartwienia, a jedynie sygnał, że walczy ono z infekcją. To, czy przy wysokiej gorączce udać się do lekarza, zależy od wieku dziecka – konsultacji wymaga temperatura u niemowlęcia powyżej 38,5°C, a u dziecka starszego – 39°C.

Prawidłowa temperatura u dziecka powyżej 2. roku życia wynosi tyle samo co u osoby dorosłej, czyli 36,6-37°C. Temperatura niższa wskazuje na osłabienie organizmu, natomiast wyższa nie zawsze świadczy o gorączce. Mówimy o niej dopiero wtedy, gdy termometr wskazuje wartość wyższą niż 38°C. Między 37,1°C a 38°C jest tzw. stan podgorączkowy . Wówczas obserwujemy dziecko, ale nie stosujemy żadnych leków przeciwgorączkowych. Podajemy je dopiero w momencie, gdy termometr wskaże wartość 38,5°C lub wyższą.   Spis treści: Odczytywanie temperatury u dziecka Z jaką gorączką do szpitala Zagrożenia związane z gorączką u dziecka Gorączka u niemowlaka Gorączka u noworodka Sposoby na zbicie temperatury u dziecka Niegroźne przyczyny podwyższonej temperatury u dziecka Temperatura u dziecka: normalna, stan podgorączkowy, gorączka Oto jak powinniśmy odczytywać temperaturę u dzieci:   Normalna temperatura stan podgorączkowy gorączka wysoka gorączka od 36,6°​C do 37°C od 37,1°C do 38°C od 38,1°C do 39°C powyżej 39°C Z jaką gorączką do szpitala Do lekarza lub do szpitala trzeba udać się z niemowlęciem, u którego temperatura przekroczyła 38,5°C, a także z dzieckiem (powyżej 1. roku życia), gdy gorączka osiąga 39°C. Konsultacji wymagają także następujące objawy u gorączkującego malucha: gorączka pojawiła się u dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 4. miesiąca życia, gorączka pojawiła się u dziecka po raz pierwszy lub ma inny niż zwykle przebieg, na skórze malucha pojawiły się małe wylewy podskórne, czerwone plamy, wybroczyny , dziecko jest nadmiernie senne, ma zaburzenia widzenia, ból głowy lub sztywność karku, gdy gorączce towarzyszą: ból brzucha, stolce z krwią...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta