Nie tylko w Polsce - także w innych krajach - zdarza się, że lekarze odmawiają leczenia dzieci, które nie zostały zaszczepione obowiązkowymi szczepieniami. Oczywiście, nie chodzi o dzieci, które z powodów zdrowotnych nie mogą być zaszczepione, tylko o te dzieci, których rodzice nie chcą szczepić - z obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP). Czy jednak lekarz ma prawo odmówić leczenia dziecka?
Zobacz także: Pediatra w Stanach odmawia leczenia nieszczepionego dziecka

Reklama

Dlaczego lekarze odmawiają leczenia nieszczepionych dzieci

Szczepienia to najlepsza forma profilaktyki przed chorobami dziecka, które nie ma jeszcze sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego. Nie wszystkie dzieci jednak mogą być szczepione. Zdarzają się przypadki, gdy stan zdrowia dziecka uniemożliwia zaszczepienie go określoną szczepionką. Jeśli takie dziecko znajdzie się w przedszkolu czy żłobku, a razem z nim będą same dzieci zaszczepione, jest niewielkie ryzyko, że się zarazi. Szczepienie chroni więc nie tylko dzieci zaszczepione ale też te, które nie mogą być szczepione z powodów zdrowotnych.
Jeśli jednak dużo dzieci nie zostanie zaszczepionych, bo rodzice odmówią szczepień, spada ochrona tych, które nie mogą być zaszczepione.
Do zarażenia może dojść w przychodni. Dlatego w wielu krajach część lekarzy nie zgadza się opiekować dziećmi, których rodzice odmawiają szczepień. Uważają, że te dzieci mogą stanowić zagrożenie dla bardziej chorych dzieci, które znajdują się pod ich opieką, dla których zachorowanie może być szczególnie groźne.

Rzecznik Praw Pacjenta: czy lekarz może odmówić leczenia?

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta, potrzebna jest szeroka dyskusja na temat, czy lekarz może odmówić opieki nad nieszczepionym dzieckiem. Z jednej strony lekarz ma obowiązek leczyć, z drugiej: może on w niektórych sytuacjach odmówić podjęcia się leczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dziecko ma prawo do leczenia - niezależnie od tego, czy było szczepione, czy nie.
Rzecznik Praw Pacjenta zwraca też uwagę na to, że dziecko nie może być "zakładnikiem" w sporze toczącym się pomiędzy lekarzem a rodzicami. Poza tym o ile konkretny lekarz może odmówić opieki nad nieszczepionym dzieckiem, to takiego prawa na pewno nie ma placówka opieki zdrowotnej, jak przychodnia czy szpital. Mają one obowiązek przyjąć i leczyć dziecko.

Kto ma rację: lekarze, rodzice, rzecznik?

Czy lekarz może odmówić opieki nad nieszczepionym dzieckiem? Na pewno trudno lekarzowi, który widział powikłania po chorobach, pogodzić się z faktem, że przychodzą do niego rodzice, którzy twierdzą, że szczepienia to samo zło. Odmowa leczenia dziecka ma być pewną formą nacisku na rodziców, by wyrazili zgodę na zaszczepienie. A z drugiej strony zwróceniem im uwagi, że nie szczepiąc, narażają dziecko na groźne powikłania.
Pytanie tylko, czy takie odmowy przynoszą efekt i rodzice pod ich wpływem decydują się na zaszczepienie dziecka? I czy nie ucierpi na tym dziecko, któremu rodzice odmówią szczepień, a lekarz opieki?
Choć trudno wyobrazić sobie, żeby lekarz odmówił leczenia dziecka chorego na zapaleniee płuc dlatego, że wcześniej nie zostało zaszczepione.

Zobacz także: Szczepienie przepustką do przedszkola, szkoły?

Zobacz także
Reklama

Czy lekarz ma prawo odmówić opieki nad niezaszczepionym dzieckiem? Co o tym sądzicie? Piszcie w komentarzach.

Reklama
Reklama
Reklama