Dlaczego noworodek płacze
Płacz to jedyny sposób, w jaki dziecko komunikuje się ze światem i z tobą. Jak nauczyć się rozpoznawać, dlaczego noworodek płacze? Jak mu pomóc?
Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego.
Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie.
Noworodek płacze, bo jest głodny
Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne.
Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne.
Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu.
Płacz z powodu bólu brzucha
Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki.
Noworodek jest chory
Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu.
Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy (zmierz temperaturę, jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka.
Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza. [CMS_PAGE_BREAK]
Noworodek jest zmęczony
Gdy noworodek jest zmęczony, jego płacz jest marudny. Jego natężenie narasta. Dziecko nie interesuje się tym, co mu pokazujesz, odrzuca zabawki. Płacz z powodu zmęczenia zdarza się najczęściej wieczorem. Dziecko powinno zasnąć, ale często jest zbyt zmęczone i trudno mu usnąć.
Noworodek płacze, bo potrzebuje ciebie
Zwykle dziecko najpierw usiłuje w inny sposób zwrócić na siebie uwagę. Grucha, macha rączkami i nóżkami. Jeśli na to nie reagujesz, zaczyna marudzić, a potem wybucha żałosnym płaczem. Zaczyna głośniej płakać, gdy odkładasz je do łóżeczka, a przestaje, kiedy wyciągasz do niego ręce.
Noworodkowi jest niewygodnie
Płacz z powodu niewygody jest narastający, marudzący. Dziecko kwęka, kręci się, jest niespokojne, wygina się podczas płaczu, jakby chciało uciec od tego, co mu przeszkadza (pieluszka, upał lub chłód, hałas, zbyt jasne światło).
Noworodek płacze, bo coś go boli
Gdy dziecko płacze z powodu bólu, płacz jest nagły, głośny i długi. Słychać w nim strach, czasami wydaje się, że dziecko aż traci oddech. Po dłuższej przerwie na złapanie powietrza następuje kolejny długi krzyk.
Najczęstszą przyczyną bólu u noworodka i niemowlęcia jest odparzenie skóry, spowodowane pieluszkowym zapaleniem skóry.