Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, łyżeczka, lekarstwo
Zdrowie

Gdy dziecko zachoruje

Objawy wielu chorób są podobne: gorączka, ból gardła, kaszel, katar. Sprawdź, co zrobić, by jak najszybciej je zlikwidować i ulżyć maluszkowi.

Przede wszystkim pamiętaj, że chore dziecko musi zobaczyć lekarz. Zwłaszcza, jeśli infekcję złapało niemowlę do szóstego miesiąca życia, objawy są wyjątkowo nasilone lub nie mijają mimo podania lekarstw. Konsultacja ze specjalistą jest bardzo ważna, bo wiele pozornie niegroźnych chorób może rozwinąć się w coś poważniejszego, np. zapalenie płuc. A teraz sprawdź, w jaki sposób sama możesz pomóc choremu smykowi.

Maluszka boli gardło
To częsty objaw przy przeziębieniu, zapaleniu gardła lub anginie. Łatwiej skojarzyć zły nastrój dziecka z chorobą gardła, jeśli pojawi się chrypka lub smyk ma kłopoty z przełykaniem (nie chce wtedy jeść, pić). Aby się przekonać, jak się ma gardło maluszka, po prostu zajrzyj do niego i sprawdź, czy nie jest zaczerwienione. Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Pamiętaj, by przed i po obejrzeniu gardła dziecka dokładnie umyć ręce.
Co możesz zrobić? Podawaj maluszkowi dużo picia, np. wodę, niekwaśne kompoty lub letnią herbatkę malinową. Możesz też robić inhalacje za pomocą nebulizatora (do kupienia w aptece), który przykłada się do nosa i ust maluszka. Skutecznie nawilża on gardło i łagodzi ból.
TO WAŻNE! Jeśli gardło malucha jest malinowe, widać ropny nalot – koniecznie idźcie do lekarza.

Ma podwyższoną temperaturę
Gorączka (czyli temperatura powyżej 38°C) pojawia się przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych, np. przy zapaleniu ucha, gardła, dróg moczowych.
Co możesz zrobić? Zadbaj, by dziecko dużo piło (wody, herbatek). Podaj maluchowi lek na obniżenie gorączki. Potem okryj malca lekkim kocykiem (nie przegrzewaj go!). Jeśli szkrab nie ma dreszczy możesz spróbować obniżyć mu temperaturę za pomocą chłodnej kąpieli.
TO WAŻNE! Wezwij lekarza, gdy na skórze dziecka pojawiła się wysypka (punkty, plamy).

Smyk pokasłuje
Kaszel często pojawia się przy zapaleniu krtani, oskrzeli lub płuc oraz przy zwykłym katarze (gdy dziecko nie potrafi jeszcze wydmuchiwać noska, a gęsta wydzielina spływa mu do gardła).
Co możesz zrobić? Jeśli kaszel jest suchy, trzeba go zahamować, bo jest bardzo męczący i niczemu nie służy – nie pomaga pozbyć się wydzieliny. Po konsultacji z lekarzem możesz podać smykowi środki hamujące kaszel, np. Sinecod, Acodin. Gdy kaszel stanie się mokry, podawaj dziecku środki rozrzedzające wydzielinę i pobudzające jej wykrztuszanie. To bardzo ważne, bo dzięki kaszlowi smyk pozbywa się wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii i oczyszcza drogi oddechowe. Kaszlące dziecko układaj w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Niemowlę dużo noś na rękach i kilka razy dziennie oklepuj mu plecki, by ułatwić mu odkrztuszanie.
TO WAŻNE! Jeżeli kaszel bardzo się nasila, towarzyszą mu duszność i świsty, gdy staje się szczekający lub maluch „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza. 

Katar cieknie z noska
Najczęściej to pierwszy objaw przeziębienia. Ale nie lekceważ go, bo może dojść do powikłań. Nieleczony katar potrafi skończyć się zapaleniem ucha, zatok, oskrzeli, a nawet płuc (maluchy nie potrafią wydmuchać noska ani wykasłać wydzieliny, więc spływa ona do oskrzeli). U niemowląt pierwszy objaw kataru to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym (dziecku może być wtedy trudniej ssać). Potem leci z noska wodnista wydzielina. U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle i pieczenie w nosie, a dopiero potem kichanie i wodnista wydzielina.
Co możesz zrobić? Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu do noska sól fizjologiczną – pomoże go oczyścić, użyj np. spreju. Potem połóż smyka na brzuszku i usuń wydzielinę aspiratorem. Skórę pod noskiem smaruj maścią majerankową. W pokoiku dziecka ustaw nawilżacz powietrza lub zawieś przy łóżeczku mokry ręcznik.
TO WAŻNE! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, ból ucha, koniecznie zadzwoń do lekarza.

Domowe sposoby na przeziębienie - film

co na kaszel u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?
Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.

Kaszel u niemowlaka zawsze budzi niepokój, zwłaszcza gdy dochodzą do niego inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Spis treści: Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka? Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka? Antybiotyki na kaszel u niemowlaka Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Większość początkujących rodziców zastanawia się, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć, skąd się ten kaszel bierze. Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to: nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia, kaszel duszący, wręcz szczekający (to może być  zapalenie krtani u dziecka ), spazmatyczny, męczący kaszel (to może być krztusiec), kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen (to może być zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc). Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się...

przeziębienie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dziecięce przeziębienie - porady dla rodziców
Szkliste oczy, brak apetytu, rumieńce i ciepłe czoło. Jesienią o przeziębienie nie trudno - sprawdź, co wtedy robić.

Teraz już nie ma znaczenia, kto „przyniósł” wirusa do domu. Zresztą o tej porze roku o to najłatwiej. Wystarczy, że ktoś chory kichnął obok dziecka, dotknął zabawki malucha, która potem powędrowała do buzi.  Zacznij szybko działać , aby banalna infekcja nie zmieniła się w coś poważniejszego. Oto plan działania. Katar Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach.  Sposoby jak leczyć katar • Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople soli fizjologicznej. Potem usuń wydzielinę. Gdy nosek jest nadal zatkany, a dziecko nie umie jeszcze go wydmuchać użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora .  • Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Układaj dziecko do snu na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, aby głowa malucha była wyżej. Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Pantenolem, Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek, a jeżeli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko. To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka (powyżej 38°C), kaszel, podejrzenie bólu ucha , koniecznie zadzwoń do lekarza. Polecamy: Katar u niemowlaka - rodzaje kataru   Kaszel Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła , krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje. Domowe sposoby na...

dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel? Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii . Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić. Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.   Ważne informacje o kaszlu u dziecka Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci: Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi. Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie kaszlu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak