Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?
To, ile zębów mlecznych mają zdrowe dzieci, zależy od ich wieku. Mleczaki kształtują się już w życiu płodowym, ale zanim wyrżną się z dziąseł, mija trochę czasu. Pierwsze pojawiają się dolne jedynki i następuje to zwykle między 6 a 7 miesiącem życia. A ile zębów składa się na komplet mleczaków? Sprawdź!
Zdrowe dziecko może mieć maksymalnie 20 zębów mlecznych. Wszystkie są widoczne, gdy dziecko skończy 33 miesiąc życia, czyli jeszcze przed 3 urodzinami.
Mleczaki u dziecka
Na komplet mleczaków u dziecka składają się:
- 2 jedynki dolne – wyrastają jako pierwsze zęby mleczne;
- 2 jedynki górne – pojawiają się po dolnych;
- 2 dwójki górne – wyrastają po jedynkach;
- 2 dwójki dolne – pojawiają się po dwójkach górnych;
- 2 trójki górne i 2 trójki dolne – rosną w podobnym czasie po dwójkach;
- 2 czwórki górne i 2 czwórki dolne – pojawiają się między 13 a 19 miesiącem życia;
- 2 piątki dolne i 2 piątki górne – wyrastają dopiero między 23 a 33 miesiącem życia.
Zęby mleczne u dziecka. Rys. Adobe Stock
Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy wyrastają poszczególne mleczaki, sprawdź kalendarz ząbkowania. Nie martw się, jeśli maluchowi zęby rosną później niż innym dzieciom – może będą zdrowsze, bo krócej będą narażone na próchnicę? Oby!
Ile zębów mają dzieci?
Zwykle do 5-6 roku życia dzieci mają 20 zębów – wszystkie zęby są mleczakami. W każdym łuku zębowym jest 5 zębów, czyli po 10 w szczęce i 10 w żuchwie. W 6 roku życia dzieciom wyrastają szóstki – to już są zęby stałe, których organizm nie wymieni na nowe zdrowe zęby, więc trzeba o nie naprawdę uczciwie dbać.
Mleczaki zaczynają się wymieniać na zęby stałe od 6-7 roku życia i wypadają aż do 10-12 roku życia. Dlatego nie ma reguły, która określiłaby, ile zębów ma dziecko, gdy ma 6-12 lat. W tym przedziale czasu następuje bowiem wypadanie kolejnych mleczaków, a w międzyczasie wyrastają zęby stałe. Wiadomo jednak, że ok. 13 roku życia dziecko powinno mieć już pełne stałe uzębienie, czyli 28 zębów – po 7 w każdym łuku zębowym, czyli po 14 w szczęce i w żuchwie. Ósemki mogą, ale nie muszą wyrosnąć, a jeśli rosną to z dużym opóźnieniem – między 17 a 25 rokiem życia.
Sprawdź także:
- Zęby mleczne – od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych
- Żel na ząbkowanie – jaki wybrać?
- Objawy ząbkowania