Pleśniawki u noworodka to biały nalot we wnętrzu jamy ustnej dziecka, wywołany przez infekcję grzybiczą. Są na niego narażone zwłaszcza dzieci o osłabionej odporności (nie mają jeszcze wykształconej do końca flory bakteryjnej), a więc noworodki urodzone przed czasem lub z niską wagą urodzeniową. Aby zapobiec pojawieniu się pleśniawek u noworodka, konieczne jest odpowiednie przestrzeganie higieny - w tym własnej, jeśli dziecko karmione jest piersią. Kiedy jednak już się pojawią, koniecznie trzeba iść z noworodkiem do lekarza, żeby przepisał odpowiednie leki na pleśniawki.

Reklama

Spis treści:

Pleśniawki u noworodka

Pleśniawki to zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej w postaci białych plamek. Mogą pojawić się już w pierwszym tygodniu życia noworodka. Pojawiają się na:

  • języku,
  • dziąsłach,
  • wnętrzach policzków,
  • podniebieniu,
  • czasami się zlewają i wypełniają całe wnętrze buzi dziecka.

Pleśniawki u noworodka znikają po przetarciu, ale wkrótce znów się pojawiają, co jest ich cechą charakterystyczną.
Mogą się rozprzestrzenić na gardło, przełyk, krtań, tchawicę, a nawet oskrzela. Pleśniawki bolą, przez co noworodek nie będzie chciał jeść i zacznie tracić na wadze. Noworodek cierpiący na pleśniawki często jest rozdrażniony i płaczliwy.

Pleśniawki u noworodka – jak wyglądają (ZDJĘCIE)

Pleśniawki wyglądają jak twarożkowaty nalot, który został w jamie ustnej dziecka po jedzeniu mleka. Mogą występować jako rozproszone białe punkciki lub zlewać się w większą całość, tworząc biały nalot na języku. Na zdjęciu możesz zobaczyć pleśniawki u noworodka na języku:

Zobacz także
Pleśniawki u noworodka jak wyglądają
AdobeStock

Pleśniawki na języku niemowlaka, fot. AdobeStock

Pleśniawki u noworodka – przyczyny powstawania

Pleśniawki są rodzajem powierzchownej infekcji błony śluzowej jamy ustnej, powstałej w wyniku zakażenia grzybami, w większości przypadków drożdżakiem Candida albicans. Dochodzi do niej w sytuacji:

  • przechodzenia dziecka przez kanał rodny matki (tzw. zakażenie pierwotne) – kobiety w ciąży są szczególnie podatne na grzybice pochwy
  • na skutek ssania przez niemowlę zainfekowanej piersi matki (tzw. zakażenie wtórne),
  • po podaniu dziecku smoczka oblizanego przez rodzica.

Leczenie pleśniawek u noworodka

O leczeniu pleśniawek u niemowlaka decyduje lekarz, który musi zbadać dziecko. Chodzi o wyleczenie pleśniawek, jak i o zapobiegnięcie infekcji piersi matki lub wyleczenie grzybicy, jeżeli do niej doszło. Do leczenia stosuje się:

  • leki przeciwgrzybicze, które zastopują rozwój choroby u dziecka
  • leki odkażające i przeciwbólowe
  • jeżeli noworodek jest karmiony piersią, taki sam lek musi być zastosowany na sutkach mamy.

Sposób leczenia pleśniawek polega na pędzlowaniu przepisanym środkiem jamy ustnej dziecka. To spowoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Co ważne, zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez cały zalecany okres.

Pleśniawki u noworodka wymagają leczenia – jeżeli grzyb będzie się rozprzestrzeniać, może dotrzeć do dalszych odcinków układu oddechowego i pokarmowego i spowodować poważną infekcję.

Jak zapobiegać pleśniawkom u noworodka

W leczeniu i zapobieganiu nawrotom pleśniawek ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej noworodka. Dlatego pamiętaj, aby:

  • nie dawać dziecku brudnego smoczka,
  • nie oblizywać smoczka przed podaniem go dziecku,
  • nie pozwalać mu ssać kciuka bez umycia rączek.

Butelki i smoczki powinny być sterylizowane lub wyparzane co najmniej raz dziennie, a jeżeli dziecko już ma lub miało pleśniawki, trzeba to robić częściej. Mama powinna przed karmieniem dokładnie myć ręce wodą z mydłem, a piersi odkażać.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama