Napletek u dzieci – co to jest napletek i co robić, gdy nie schodzi
Napletek u dzieci to fałd skórny okrywający końcówkę męskiego penisa. Najprawdopodobniej pełni rolę ochronną, ale nie jest niezbędny, aby penis mógł spełniać swoje funkcje. Sprawdź, czy odciągać napletek u dziecka i kiedy skonsultować się z lekarzem.
Napletek u dzieci przykrywa czubek prącia, czyli żołądź, gdy penis jest w spoczynku. U niemowląt i małych chłopców są one najczęściej ze sobą sklejone. Nie powoduje to jednak kłopotów z oddawaniem moczu. Możliwość dociągnięcia napletka u dziecka może pojawić się w drugim roku życia lub nawet później. O tym, czy nieodklejony napletek operować, decyduje lekarz.
Spis treści:
- Napletek u dzieci
- Kiedy odciągać napletek u dziecka
- Odklejenie napletka u dziecka
- A może to stulejka?
- Stan zapalny napletka
Napletek u dzieci
Napletek u najmłodszych niemowląt często jest połączony z prąciem i nie sposób go odsunąć poza żołądź. Jeśli udaje się napletek u dziecka odsunąć tyle, że widać ujście cewki moczowej, wszystko jest w porządku i nie wolno na siłę odsuwać napletka dalej. Siłowe jego zsunięcie z żołędzi może skończyć się uszkodzeniem skóry napletka lub może powstać tzw. załupek. Podczas kąpieli dziecka należy delikatnie myć skórę moszny i prącie bez siłowego odsuwania napletka. Warto natomiast zwrócić uwagę, aby regularnie usuwać z końcówki penisa tzw. mastkę, czyli złuszczone komórki skóry napletka i żołędzi, które mogą stać się pożywką dla bakterii lub grzybów.
Napletek u dzieci może być połączony z żołędzią aż do ukończenia 3 roku życia. Po tym czasie napletek powinien dać się odsunąć dalej.
Kiedy odciągać napletek u dziecka
U malutkich chłopców nie należy odciągać napletka. Możesz jednak spotkać się z radami, aby już od pierwszych tygodni życia chłopca próbować odsunąć napletek z żołędzi, najlepiej podczas kąpieli niemowlaka. Lepiej jednak nie próbować tego robić. Odsuwany nieumiejętnie lub na siłę może popękać. Drobne ranki, gojąc się, tworzą blizny, które zwężają napletek. Tak powstaje tzw. stulejka wtórna. Jeśli nie dochodzi do stanów zapalnych w obrębie prącia, wszystko jest w porządku.
Kiedy chłopiec rośnie, prawidłowo zbudowany napletek u dziecka oddziela się od żołędzi. Po drugich urodzinach u połowy maluchów można go całkowicie zsunąć. Jeśli napletka nie da się swobodnie zsunąć po 3. urodzinach, wówczas konieczna jest konsultacja u lekarza. Obecnie coraz więcej lekarzy jest zdania, że z ewentualną operacją uwalniania żołędzi z napletka, który nie chce się z niego zsuwać, można poczekać do okresu dojrzewania, o ile nie dochodzi do nawracających stanów zapalnych.
Odklejenie napletka u dziecka
Jak już wspominaliśmy, samoistne odklejenie się napletka u dziecka od jego żołędzi (retrakcja napletka) powinno nastąpić samoistnie do 3 roku życia, a najpóźniej do okresu dojrzewania. Jeśli u nastolatka odsunięcie napletka jest niemożliwe, ze skierowaniem od pediatry trzeba udać się do chirurga dziecięcego. Zwykle specjalista przepisuje maść sterydową. Smaruje się nią napletek. Po 3–4 tygodniach powinien się odkleić od żołędzi. Gdyby maść okazała się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie.
Chirurgiczne odklejenie napletka może być konieczne wcześniej niż w okresie dojrzewania. Wykonuje się je u młodszych chłopców, gdy dochodzi do częstych stanów zapalnych pod napletkiem.
A może to stulejka?
O stulejce mówi się, gdy napletek jest bardzo długi i tak zwężony (np. z powodu blizn), że nie można go zsunąć z żołędzi i nie widać ujścia cewki moczowej. Wówczas chłopiec może mieć problemy z oddawaniem moczu. Mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce, gromadzi się też pod skórą – powstaje wtedy mały balonik. Bardzo często bywa to przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych. Stulejka może być wrodzona lub nabyta. Gdy lekarz stwierdzi stulejkę, przeprowadza się operację stulejki.
Stan zapalny napletka
Innymi problemami, które mogą być związane z napletkiem, to skrócenie wędzidełka napletka (jego przesuwalność jest zmniejszona) lub zapalenie napletka, które objawia się:
- zaczerwienieniem napletka
- jego obrzękiem
- bólem podczas oddawania moczu
- czasami pojawia się ropny wyciek.
Stan zapalny napletka może być skutkiem niedostatecznej higieny, alergii na chusteczki nawilżane, noszeniem mokrej lub za ciasnej pieluchy. Leczenie zależy od przyczyny i nasilenia dolegliwości. W warunkach domowych na niewielki stan zapalny można zastosować okłady z rumianku albo rywanolu. Zakażenie grzybicze lub bakteryjne wymaga zastosowania leków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków.
W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka napletka u dzieci wykonuje się zabieg jego wydłużenia. Jego skutkiem jest możliwość całkowitego odsunięcia napletka poza żołądź penisa.
Sprawdź także:
- 6 rzeczy, które mama chłopca powinna wiedzieć o penisie
- Spodziectwo – wada cewki moczowej i penisa
- Jak pielęgnować prącie niemowlaka