Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

obrzezanie dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Obrzezanie dzieci – na czym polega i po co się wykonuje zabieg obrzezania?

Obrzezanie dzieci jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się u chłopców w celu usunięcia stulejki lub ze względów kulturowych oraz religijnych. W niektórych częściach świata obrzezaniu poddaje się też dziewczynki.

Obrzezanie dzieci wzbudza pewne kontrowersje, zwłaszcza jeśli chodzi o obrzezanie chłopców z powodów higienicznych (praktykuje się to np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie obrzezaniu poddaje się ponad połowę niemowląt płci męskiej). Z przyczyn pozamedycznych obrzezanie dzieci płci męskiej przeprowadzają Żydzi i muzułmanie. Pierwsi dokonują obrzezania noworodka w 8 dniu po porodzie, a wyznawcy Islamu dokonują obrzezania u chłopców nastoletnich. Szacuje się, że na świecie z różnych względów obrzezanych jest nawet 30 proc. mężczyzn. Obrzezanie w niektórych kulturach jest wykonywane także u dziewczynek - proceder ten jest naganny i potępiany przez światowe organizacje walczące o prawa człowieka.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Co to jest obrzezanie dzieci

Obrzezanie dzieci, fachowo zwane cyrkumcyzją, polega na usunięciu fragmentów intymnych części ciała. U chłopców usuwa się napletek lub jego część, a u dziewczynek usuwa się część lub wszystkie zewnętrzne narządy płciowe. O ile obrzezanie u płci męskiej może przynosić korzyści, obrzezanie dziewczynek trwale je uszkadza. Nikt nie sprzeciwia się zabiegom obrzezania u mężczyzn (czasami są wręcz wskazane), a z zabiegiem tym wykonywanym u kobiet walczą światowe organizacje.

Na czym polega obrzezanie chłopca?

Zabieg obrzezania dziecka płci męskiej obejmuje chirurgiczne usunięcie napletka, który okrywa żołądź penisa. Najczęściej stosuje się go w przypadkach ciężkiej stulejki i wykonuje w znieczuleniu ogólnym. Obrzezaniu mogą poddać się też mężczyźni, ale u nich stosuje się raczej znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. W tym czasie odcina się część napletka, a jego pozostałość przyszywa się do żołędzi. Chirurgiczne usunięcie napletka rzadko powoduje komplikacje w postaci infekcji, krwawień, krwiaków, martwicy skóry.

Obrzezanie chłopca – rodzaje zabiegu

Ze względu na ilość usuniętego napletka wyróżnia się dwa rodzaje zabiegów medycznego obrzezania: oszczędne i pełne. W żargonie medycznym mówi się o nich: loose i tight. Z kolei ze względu na miejsce wykonywanego cięcia wyróżnia się dwie techniki: high (nacięcie daleko od żołędzi) i low (nacięcie blisko żołędzi).

Ze względu na powyższe, możliwe są aż cztery techniki obrzezania:

 • low and loose – usuwa się małą część napletka, a cięcie przeprowadza blisko żołędzi. Efektem takiego zabiegu jest blizna ukryta w wewnętrznej części napletka, który pokrywa większą część żołędzi.
 • low and tight – wycina się dużą część napletka, prowadząc cięcie blisko żołędzi. Skutek: całą żołądź jest odsłonięta, a blizna znajduje się przy rowku żołędnym.
 • high and loose – usuwa się mała część napletka, a cięcie jest prowadzone daleko od żołędzi. Skutkiem takiego zabiegu jest napletek częściowo okrywający żołądź w spoczynku, we wzwodzie możliwe jest przesuwanie skóry, blizna jest daleko od żołędzi,
 • high and tight – cięcie prowadzone jest daleko od żołędzi, usuwa się cały napletek. Skutek: całkowicie odsłonięta żołądź w spoczynku.


Wyróżnia się jeszcze metodę tzw. dorsal slit – cięcie napletka od góry penisa, oraz shield and clamp – zabiegi z użyciem specjalistycznych narzędzi (plastibell, zacisk Mogen, zacisk Gomco). Samo cięcie można wykonywać skalpelem, laserem albo stosując narzędzia wykorzystujące elektrokoagulację (ścinanie białka).

Po zabiegu obrzezania konieczne jest przemywanie rany wodą kilka razy dziennie. Lekarze zalecają też smarowanie jej wazeliną lub maścią antybiotykową, co przyspiesza wstępne gojenie się, które trwa 7-10 dni. Pełna rekonwalescencja zajmuje 3-4 tygodnie.

Wskazania do obrzezania chłopców i mężczyzn

Do medycznych przyczyn wykonania obrzezania, poza stulejką, zalicza się:

 • nawrotowy załupek,
 • rogowaciejąco-zanikowe zmiany bliznowate żołędzi,
 • przewlekły obrzęk limfatyczny penisa,
 • nawracające ostre zapalenie napletka lub/i żołędzi,
 • nawracające infekcje układu moczowego,
 • urazy napletka lub prącia,
 • podejrzenie zmian nowotworowych napletka,
 • zwężenie otworu zasłaniającego żołądź i za krótkie wędzidełko,
 • spodziectwo.


Warto wspomnieć, że medyczne przyczyny usunięcia napletka stanowią mniejszość wszystkich przypadków obrzezania. Większość jest spowodowana względami kulturowymi lub społecznymi.

Obrzezania chłopców ze względów niemedycznych

Poza względami medycznymi czy kulturowymi, chłopcy poddawani są obrzezaniu, by łatwiej było dbać o higienę genitaliów. Usunięcie napletka sprawia, że między nim a żołędzią nie gromadzi się martwy naskórek, resztki moczu i nasienia, co zapobiega namnażaniu się bakterii, a więc zmniejsza ryzyko infekcji, także u partnerki obrzezanego mężczyzny. Pozbycie się napletka obniża ryzyko raka prącia, a u partnerki – raka szyjki macicy i samej macicy. Zaobserwowano także, że zabieg zmniejsza ryzyko przenoszenia wirusa HPV i innych chorób wenerycznych. Zabieg usunięcia napletka nie wpływa w żaden sposób na jakość życia seksualnego mężczyzny ani jego partnerki.
 

Obrzezanie dziecka w Polsce

W ramach NFZ obrzezanie wykonywane jest wyłącznie ze wskazań medycznych, np. stulejki, czy nawracającego załupka, ale czas oczekiwania może być długi. Zabieg można wykonać prywatnie nie tylko ze względów medycznych.

Dobór techniki i metody zabiegu dobierany jest indywidualnie do pacjenta i zgodnie z preferencjami chirurga. Dzieci operuje się w znieczuleniu ogólnym, a dorosłych częściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg opłacony prywatnie kosztuje od 1500 zł w górę, a jego cena zależy od rodzaju znieczulenia, rozległości zabiegu (obrzezanie częściowe czy całkowite), koniecznej opieki okołooperacyjnej oraz liczby niezbędnych wizyt kontrolnych.

Obrzezanie dziewczynek

Obrzezanie dzieci płci żeńskiej praktykowane jest w niektórych krajach Afryki, Azji i na Bliskim Wschodzie. Zabieg nie ma żadnych wskazań medycznych i wykonywany jest wyłącznie ze względów kulturowych. Najczęściej przeprowadza go kobieta z lokalnej społeczności, używając zwykłego noża, kawałka szkła lub innego prymitywnego ostrza. W wersji oszczędniejszej zabieg obrzezania dziewczynek polega na wycięciu żołędzi łechtaczki i warg sromowych mniejszych, w wersji rozszerzonej, zwanej infibulacją, usuwa się także wargi sromowe większe i część skóry ze ścianek pochwy, a ranę zszywa się, pozostawiając niewielki odpływ dla moczu i krwi menstruacyjnej.

Zabieg przeprowadzany jest w niehigienicznych warunkach i bez znieczulenia, co często skutkuje zakażeniami, krwotokami i śmiercią dziecka. Dziewczynki, które przeżyją, są narażone na przewlekły ból, częste zakażenia, trudności z oddawaniem moczu i stolca, niemożność zajścia w ciążę, komplikacje okołoporodowe.

UNICEF, Międzynarodowe Stowarzyszenie Położnych, Międzynarodowa Federacja Ginekologów i Położników oraz inne organizacje wydały oświadczenie, w którym stwierdzają, że wycinanie zewnętrznych narządów płciowych kobiet jest łamaniem praw człowieka i wpływa niekorzystnie na zdrowie kobiet.


Sprawdź też:

mama z dzieckiem zmiana pieluchy
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak wybrać pieluszki dla malucha? [5 ważnych zasad]
Dobrze dobrana pieluszka zapewnia dziecku wygodę, komfort i spokój oraz... pozwala mu dłużej pospać. O czym więc warto pamiętać, szukając tej idealnej? Podpowiadamy!

Jeśli pieluszka jest za mała, może nie tylko uwierać, ale także powodować podrażnienia skóry. Z kolei, jeśli będzie za duża, to z pewnością nie zapewni maksymalnej ochrony. Dlatego jeśli jesteś na początku swojej rodzicielskiej przygody i zdezorientowana stoisz przed sklepowymi półkami, podpowiadamy, jak właściwe wybrać pieluszki najlepsze właśnie dla twojego maluszka. Pierwsza zasada? Wybierz odpowiedni rozmiar  Warto  pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy producent ma własną rozmiarówkę. W praktyce chodzi o to, że pieluszki w konkretnym rozmiarze jednego producenta, u innego mogą okazać się za duże lub za małe. Dlatego oprócz rozmiaru, który widoczny jest na opakowaniu, zwróć uwagę na informację dotyczącą masy ciała bobasa , dla którego są przeznaczone. Obecnie na rynku można spotkać pieluszki NANO lub MICRO, które sprawdzą się u dzieci urodzonych przedwcześnie i mających masę ciała nawet mniejszą niż 700 g. Dla noworodków i niemowląt stosowane są zwykle pieluszki w rozmiarze 0, 1 i 2. Wtedy dzieci zwykle mają masę ciała pomiędzy 2 a 6 kg. Dla starszaków sprawdzą się rozmiary 3–6, które najczęściej zaczynają się od 5 kg, a kończą na 25 kg. Przy czym dobrym rozwiązaniem u bardzo aktywnych i ruchliwych dzieci są pieluchomajtki, które pozwalają sprawniej je przewijać. Wskazówka: Wybierz pieluchy, które rosną z maluchem . Niektórzy producenci oferują dla starszaków produkty o anatomicznym kształcie i dopasowane do masy ciała np. 8-18 kg – właśnie takie świetnie sprawdzą się na dłużej. Pieluszki kupione, ale masz wątpliwości, czy rozmiar jest dobrze dobrany? Idealny produkt ma anatomiczny kształt , dzięki czemu dobrze przylega do ciała (nie tylko na brzuszku, ale również wokół nóg), a także nie krępuje ruchów bobasa. O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać? Wybrane pieluszki muszą być chłonne ....

zapalenie pęcherza u dziecka
Adobe Stock/Tomsickova
Zdrowie
Zapalenie pęcherza u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie. Jak je rozpoznać?
Zapalenie pęcherza u dzieci objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz wysoką temperaturą. Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub anatomicznymi wadami dróg moczowych. Nieleczone zapalenie układu moczowego u dzieci może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci jest częstą infekcją. Warto wiedzieć, że może ono przebiegać inaczej niż u osób dorosłych. Objawy bywają dość niespecyficzne i mogą szybko przerodzić się w poważniejszy problem. – Żeby do tego nie dopuścić, trzeba zacząć leczenie jak najszybciej. Czekanie, aż samo przejdzie, jest w tym przypadku wyjątkowo ryzykowne – stwierdza dr Lilianna Baran, pediatra-neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu, która wyjaśnia, jak dochodzi do zakażenia zapalenia pęcherza u dzieci i jak je leczyć. Spis treści: Zapalenie pęcherza u dziecka: co to jest? Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci Objawy zakażenia dróg moczowych u dziecka Zapalenie pęcherza u dziecka – ile trwa? Badania wykrywające infekcję moczową u dzieci Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci Domowe sposoby na zapalenie pęcherza Jak zapobiegać zapaleniom układu moczowego u dzieci? Zapalenie pęcherza u dziecka: co to jest? Zapalenie pęcherza u dzieci to potoczna nazwa zakażeń układu moczowego (ZUM) wywołanych obecnością bakterii (rzadziej wirusów lub grzybów) w drogach moczowych. Stan zapalny najpierw obejmuje dolne drogi moczowe, czyli cewkę moczową i pęcherz (zapalenie dolnych dróg moczowych), a potem rozszerza się na moczowody i nerki (odmiedniczkowe zapalenie nerek – zapalenie górnych dróg moczowych). Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci Za zakażenie układu moczowego u dzieci najczęściej odpowiadają drobnoustroje (zazwyczaj są to bakterie, a zwłaszcza odpowiedzialna za 90 proc. zakażeń pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli ), które mogą wniknąć do układu moczowego na dwa sposoby:   z krwi (rzadko), przez cewkę moczową (najczęściej). Na zapalenie pęcherza moczowego częściej chorują dziewczynki. Ich cewka moczowa jest krótsza i znajduje się...

Ziaja ISR odparzenia
Adobe Stock
Zdrowie
Zdrowa pupa malucha. Jak zatroszczyć się o okolice okołopieluszkowe?
Troskliwych rodziców niepokoi każda krostka i zaczerwienienie, zwłaszcza w okolicy okołopieluszkowej maleństwa, bo tam o zmiany skórne dużo łatwiej. Cóż, czujności nigdy za wiele, ale zobacz, niektórych problemów można uniknąć już dzięki zastosowaniu kilku prostych reguł prawidłowej pielęgnacji.

Niemowlęca skóra jest niezwykle delikatna, cienka i skłonna do podrażnień. Szczególnej troski wymaga zwłaszcza okolica podpieluszkowa . W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż zmagać się z problemem” podpowiadamy, jak się o nią troszczyć! Wrażliwa okolica Pupa maluszka, niezwykle delikatna i mięciutka, jest bardziej narażona na podrażnienia. Czasem wystarczy zbyt późna zmiana pieluszki, a w wyniku kontaktu z moczem lub kałem cała okolica robi się zaczerwieniona. Skóra niektórych maluchów źle znosi również dopływ świeżego powietrza i choćby krótkotrwałe narażenie na wilgoć. Dlatego już od pierwszych dni należy uważnie obserwować skórę maluszka i okolice okołopieluszkowe – wtedy będziemy w stanie dość szybko zorientować się, co im służy, a co nie. Podstawą pielęgnacji pupy malca jest profilaktyka odparzeń . Nawet jeśli nie widzimy żadnych niepokojących zmian, już od 1. dnia życia dziecka warto stosować maść pośladkową przeciwko odparzeniom z barankiem Frankiem z serii Ziajka. Pomaga ona w pielęgnacji delikatnej skóry noworodka, zapobiegając powstawaniu odparzeń i podrażnień. Tworzy na skórze warstwę ochronną, która stanowi barierę dla wilgoci. Jednocześnie koi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Wystarczy przy każdej zmianie pieluszki nanieść odrobinę maści na oczyszczoną skórę pośladków oraz miejsca narażone na otarcia. Zawarte w składzie między innymi wyciąg z bawełny, D-panthenol oraz witamina F pomogą skórze szybko wrócić do zdrowia. Jak dbać o okolice okołopieluszkowe? Oprócz maści pośladkowej stosowanej profilaktycznie oraz w przypadku drobnych podrażnień, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, zapobiegających powstawaniu zaczerwienień. Regularna zmiana pieluszki . Należy pilnować również, aby nie była zapięta zbyt ciasno – pomiędzy pieluszkę a brzuszek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj