Ważna ankieta przed szczepieniem dziecka przeciw odrze
Specjalną ankietę przed szczepieniem przeciw odrze, śwince, różyczce zaleca dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień. Ankieta nie diagnozuje autyzmu, jeśli jednak wypadnie niepomyślnie, warto odroczyć szczepienie przeciw odrze.
Szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce u dzieci (a zwłaszcza jej komponent przeciw odrze) była swego czasu oskarżana o to, że może powodować autyzm.
- Nie ma przesłanek wskazujących na związek między autyzmem a szczepieniami. W wyniku podania szczepionek może jednak być obserwowane pogorszenie lub przyspieszenie pogorszenia u dzieci, które mają autyzm skąpoobjawowy - mówi dr Paweł Grzesiowski.
Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Jedną z koncepcji powstania autyzmu jest to, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie.
Dr Paweł Grzesiowski opracował autorską ankietę dla rocznych dzieci w formie pytań do rodziców. Ankieta nie rozpoznanie autyzmu, ale umożliwia wychwycenie nieprawidłowych cech rozwojowych u dziecka, po to, by poszerzyć diagnostykę i wstrzymać szczepienie przeciw odrze – do czasu wyjaśnienia.
- Jeśli prawdziwa jest koncepcja, że autyzm polega na tym, że pewne połączenia mózgowe nie tworzą się w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie, to podanie szczepionki za wcześnie u dziecka z predyspozycją do autyzmu, może przyspieszyć rozwój choroby - dodaje dr Grzesiowski.
Szczepionka przeciw odrze zawiera żywe wirusy, które mogą wywołać bardziej nasilone objawy poszczepienne niż szczepionki zawierające martwe drobnoustroje lub ich fragmenty niezdolne do rozwoju w organizmie dziecka.
- Warto podkreślić, że dziki wirus odry raz na kilka - kilkanaście tysięcy przypadków odry powoduje stwardniejące zapalenie mózgu. To nieprawidłowa odpowiedź zapalna na wirusa powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej. Jest więc teoretyczna możliwość, że u osób podatnych wirus szczepionkowy – mimo że jest osłabiony – może spowodować nasilenie procesu chorobowego w mózgu - mówi dr Grzesiowski.
Pytania przed szczepieniem dla dziecka w wieku 12 miesięcy:
Na każde pytanie należy odpowiedzieć, wybierając jedną z czterech odpowiedzi:
a. nigdy b. rzadko c. często d. zawsze
- Czy dziecko kieruje wzrok w kierunku osoby wypowiadającej jego imię?
- Czy dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech otaczających osób?
- Czy dziecko uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze, czy często się śmieje?
- Czy dziecko wypowiada proste słowa rozpoczynające się na literę m, p, n, w, b?
- Czy dziecko reaguje ruchami na muzykę?
- Czy dziecko lubi być przytulane, całowane?
- Czy dziecko dobrze słyszy subtelne dźwięki np. cichą muzyką, szepty, odgłosy zwierząt?
- Czy dziecko komunikuje swoje potrzeby głosem lub ruchami?
- Czy dziecko zwraca uwagę na twarze osób zbliżających się do niego?
- Czy dziecko dobrze toleruje nowe sytuacje, nowe zabawki, nowych ludzi w swoim otoczeniu?
- Czy dziecko ma niezaburzony sen (łatwo zasypia, nie wybudza się wielokrotne itp.)
Uwaga: Jeśli u rocznego dziecka uzyskuje się co najmniej 2 odpowiedzi "nigdy" lub 4 odpowiedzi "rzadko", warto odroczyć szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce i przeprowadzić dokładniejsze badania.
Zobacz też: Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych od 0 do 18 lat