GRY

Nowe prawo dla ciężarnych: do specjalisty bez kolejki

Jeśli jesteś w ciąży, lekarz specjalista ma obowiązek przyjąć cię poza kolejnością – to nowe prawo, które weszło w życie z początkiem 2017 r. 
W ciąży bez kolejki do specjalisty
fot. Fotolia
Koniec z czekaniem na wizytę u diabetologa czy endokrynologa – dzięki tzw. ustawie za życiem kobiety w ciąży wreszcie mogą do tych specjalistów zapisać się poza kolejnością. Żeby skorzystać z tego przywileju, wystarczy pokazać w rejestracji zaświadczenie o ciąży, wystawione przez ginekologa lub lekarza rodzinnego.
UWAGA! Według nowych przepisów lekarz specjalista powinien cię przyjąć jeszcze tego samego dnia. Jeśli to będzie niemożliwe, ciężarna powinna zostać przyjęta w najbliższym możliwym terminie, nie później niż w ciągu tygodnia od zgłoszenia. 

Ustawa za życiem: szybka ścieżka dla kobiet w ciąży

Nowy przepis z pewnością ułatwi życie kobietom w ciąży – do tej pory nieraz się zdarzało, że ciężarna z cukrzycą ciążową musiała czekać nawet kilka tygodni na wizytę u diabetologa, ciężarna z chorą tarczycą – na konsultację u endokrynologa. Bywało też, że kobieta, u której w ciąży pojawiły się żylaki pierwszy wolny termin u flebologa (specjalisty naczyniowego) miała dopiero... po porodzie!
Dzięki nowym przepisom kobieta w ciąży już nie będzie musiała szukać prywatnych specjalistów, byle tylko wykonać specjalistyczne badania jak najszybciej. 

Chociaż istnieje ryzyko, że z powodu przepisu kolejki do specjalistów jeszcze się wydłużą, to ginekolodzy chwalą nowe rozwiązanie. Zwracają uwagę na to, że kobieta w ciąży musi dbać o siebie podwójnie, bo każda jej dolegliwość może niekorzystnie odbić się na zdrowiu dziecka. 

Czytaj także: 
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Ocena (8 ocen)

5.1
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu