Waga i wzrost noworodka - jakie są idealne?

Oto noworodki: obok drobniutkiego leży dziecko kilo cięższe i sporo dłuższe. Dziwne? Wcale nie. Sprawdź, od czego zależą wymiary noworodka i czy istnieje noworodek idealny.
niemowlę, mama, dziecko, noworodek
fot. Svetlana Fedoseeva - Fotolia.com

Waga noworodka i jego wzrost to temat, który frapuje wielu rodziców po porodzie oraz spodziewających się dziecka. Ile waży noworodek? A ile powinno ważyć dziecko po porodzie? Czy istnieje idealna waga i wzrost noworodka? Powiedzmy to od razu, na wypadek, gdybyś zastanawiała się, czy twoje dziecko jest za małe czy za duże: noworodek wzorcowy nie istnieje. Średnia masa urodzeniowa dla polskich dzieci mieści się między 3250 a 3400 g, średnia długość ciała to około 50 cm. Chłopcy rodzą się ciężsi od dziewczynek o około 250 g i są o mniej więcej 5 proc. dłużsi. Gdy noworodek waży mniej lub 2500 g, mówi się, że ma małą wagę urodzeniową.

Ale zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. W księdze rekordów Guinessa odnotowano nawet urodzenie dziecka o wadze 10 kg! Takie gigantyczne noworodki nie są zwykle całkiem zdrowe.

Waga noworodka: po rodzicach?

O tym, jak duże lub małe urodzi się dziecko, decydują przede wszystkim cechy rodziców. Jednak wiele cech, w tym również wzrost, dziedziczymy po wcześniejszych pokoleniach. Od kilkudziesięciu lat istnieje także zjawisko przyspieszonego wzrastania i rozwoju kolejnych pokoleń, zwane akceleracją

Jak należy traktować to, co jest zapisane w genach? To prawda, że niscy ludzie mają zwykle małe dzieci, a wysocy „przekazują” swój słuszny wzrost potomstwu. Jednak poniższe czynniki mogą sprawić, że dziecko, które ma duży potencjał, przyjdzie na świat z niedowagą:
  • niektóre choroby przyszłej mamy,
  • jej niewłaściwe odżywianie w ciąży,
  • palenie papierosów,
  • picie dużych ilości napojów z kofeiną (to nie tylko kawa, ale też herbata, napoje energetyzujące czy cola)
Mniejsze są również noworodki z ciąż mnogich. Wiele wskazuje, że do małej wagi noworodka przyczyniają się hormony stresu powstające w organizmie kobiety. Zaś urodzenie ponadczterokilogramowego dziecka może wymagać zrobienia badań mamie. Zdarza się też, że w danej rodzinie po prostu rodzą się duże dzieci, a w dodatku każde kolejne bywa cięższe od poprzedniego.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Waga noworodka

Pierwsze ważenie noworodka odbywa się albo zaraz po porodzie albo dopiero po 2 godzinach, które mama i dziecko spędzają razem. Noworodka bez pieluszki i ubranka układa się na wadze pod promiennikiem ciepła, żeby uniknąć wyziębienia. Podczas pobytu w szpitalu ważenie odbywa się codziennie.

Wzrost noworodka

Drugim ważnym pomiarem jest zmierzenie wzrostu noworodka. Robi się to niejako na raty, używając elastycznego, giętkiego centymetra. Najpierw sprawdza się długość odcinka od główki do pupy, potem od pupy do stópek. Dlaczego w ten sposób? Bo małe dzieci mają podkurczone nóżki i nie należy ich „prostować”. Dzieci mierzy się na stole z podziałką dopiero wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że nie ma cech dysplazji stawu biodrowego.

Spadek i wzrost wagi noworodka

Jeśli urodziłaś pierwsze dziecko, niepokoisz się, kiedy przez pierwsze dni życia nie tylko nie przybiera na wadze, ale nawet ją traci. Niepotrzebnie. To tzw. fizjologiczny spadek wagi (nie powinien przekraczać 10 proc. wagi urodzeniowej). Co go powoduje? Oddanie smółki i moczu, utrata pewnej ilości płynów przez płuca i skórę, wydatkowanie energii na podjęcie samodzielnych funkcji życiowych, m.in. walkę z utratą ciepła. Należy również pamiętać, że powierzchnia ciała noworodka jest bardzo duża w stosunku do jego masy. Poza tym przez pierwsze doby dziecko mało je. Siatki centylowe pomagają określić, czy jest powód do niepokoju.

Mniej więcej po 10 dniach dziecko wraca do swojej wagi urodzeniowej i od tej pory powinno już mu sukcesywnie przybywać kilogramów:
  • przez pierwsze pół roku 650–800 g na miesiąc,
  • a w drugim półroczu 650 g miesięcznie
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Niemowlę i upał

Co na to lekarz?