noworodek

Wiek korygowany – jak obliczyć wiek wcześniaka?

Jeśli dziecko jest wcześniakiem, czy powinno obliczać się dla niego wiek korygowany? Jak to zrobić i do czego te wyliczenia służą? Odpowiada neonatolog.
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek
Moja córeczka jest wcześniakiem, słyszałam, że powinnam obliczać dla niej wiek korygowany. Jak to zrobić i do czego te wyliczenia służą? Aleksandra z Wrocławia

Ustalenie wieku korygowanego nie jest trudne. Wystarczy odjąć od wieku metrykalnego córeczki czas, którego zabrakło do wyznaczonego przez lekarza terminu porodu. Przykładowo: gdy dziecko kończy trzeci miesiąc życia, a urodziło się o miesiąc za wcześnie, jego wiek korygowany wynosi dwa miesiące. Takie obliczenia wykonuje się po to, by sprawdzać, jak przebiega rozwój dziecka.

Trudno porównywać wcześniaki z normami, które zostały stworzone dla dzieci urodzonych o czasie. Wiek korygowany wskazuje, na jakim mniej więcej etapie rozwoju, np. ruchowego, powinien być teraz wcześniak. Pojęciem tym należy posługiwać się do ok. 18. miesiąca życia dziecka.

Ewentualne rozbieżności, opóźnienia w rozwoju nie powinny być jednak źródłem zmartwienia dla rodziców. Warto o nich rozmawiać z lekarzem prowadzącym, pamiętając jednocześnie,  że wszystkie dzieci, a szczególnie te, które urodziły się przed czasem, rozwijają się bardzo indywidualnie.

Czytaj więcej: Wcześniak może rozwijać się zdrowo
Redakcja poleca: Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy