kobieta, ciąża, ćwiczenia w ciąży

Jak oddychać w ciąży? Rady na płytki oddech i zadyszkę

Trudno ci oddychać? Masz płytki oddech i zadyszkę? Zatyka cię? W ciąży problemy w oddychaniem to normalka. Jednak można oddychać lepiej, bardziej świadomie – uczą się tego sportowcy, jogini, śpiewacy, muzycy. Przyszłe mamy mogą się tego nauczyć w szkole rodzenia.
Małgorzata Wódz
kobieta, ciąża, ćwiczenia w ciąży

W ciąży kobiety często miewają zadyszkę i problemy ze swobodnym oddychaniem. Jednak można zaradzić płytkiemu oddechowi i zadyszce. Uczyć się oddychania? Po co? Przecież oddycham od chwili, gdy jestem na świecie – pomyślisz. To prawda, jednak większość ludzi oddycha za płytko i za szybko. Mimo że są różne rodzaje oddychania, oddychanie w ciąży warto poprawić. 

Efektem płytkiego i zbyt szybkiego oddechu jest niedotlenienie i znużenie. Kto by chciał się tak czuć podczas ciąży? Dzięki świadomemu oddychaniu pozbędziesz się problemu z oddychaniem i zadyszki, a będziesz mieć więcej energii, zadbasz o dotlenienie siebie i dziecka, a przede wszystkim łatwiej i szybciej będziesz rodzić (sprawdź, co będzie się działo podczas porodu).

Jak poprawić płytki oddech w ciąży

Gdy zasypiasz, twój płytki za dnia oddech staje się głęboki, miarowy i spokojny, a ciało się rozluźnia. Naucz się tak oddychać w ciągu dnia. Pomoże ci w tym uwiadomienie sobie, gdzie znajduje się mięsień nazywany przeponą.

Aby dowiedzieć się, w którym miejscu masz przeponę, połóż się na plecach i wciągnij powietrze tak, aby uniósł się brzuch, a nie klatka piersiowa. Trzymając rękę pod piersiami, na końcu żeber poczujesz, jak jakiś mięsień pracuje. To właśnie przepona unosi się i opada. Teraz możesz zacząć dalszą naukę głębokiego oddechu:
  1. Usiądź wygodnie, opierając się plecami np. o ścianę oparcie krzesła lub kanapę. Gdy nabierzesz wprawy w dobrym oddychaniu, będziesz mogła ćwiczyć w każdej pozycji.
  2. Połóż dłoń na przeponie. Dzięki niej poczujesz, jak w trakcie oddychania brzuch będzie się unosić i opadać.
  3. Weź głęboki wdech i wyobraź sobie, że tlen wypełnia całe twoje ciało, dociera do palców stóp i czubka głowy.
  4. Pilnuj, by klatka piersiowa pozostawała nieruchoma. Dla ułatwienia wyobraź sobie, że przy wdechu wypinasz brzuch i napełniasz go powietrzem. Ramiona nie powinny się unosić.
  5. Przez lekko uchylone usta spokojnie wypuszczaj powietrze. Nie spiesz się, wydech powinien trwać prawie dwa razy dłużej niż wdech. Z początku możesz mieć kłopoty z zachowaniem rytmu. Zwykle trudno się od razu oduczyć starych nawyków. Ale regularny trening czyni mistrza! Zresztą nie tylko oddychania – warto być aktywnym i ćwiczyć całą ciążę, bo sport świetnie poprawia samopoczucie.
Ćwiczenia dla ciężarnych - na basenie:
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy