plamy z trawy
fot. Adobe Stock

Plamy z trawy – 5 niezawodnych sposobów na ich usunięcie z ubranek

Plamy z trawy należą do tych zabrudzeń, które trudno usunąć. Wszystko przez chlorofil, czyli barwnik niezbędny roślinom do fotosyntezy. Pierwszą rzecz, jaką warto zrobić z plamą z trawy, to namaczanie ubrania w zimnej wodzie.
Ewa Janczak-Cwil
plamy z trawy
fot. Adobe Stock
Ciepła woda utrwala plamy z trawy, dlatego nie należy zabrudzonych chlorofilem ubrań wkładać do ciepłej, a tym bardziej gorącej kąpieli. Zimna woda ze środkiem piorącym lub specjalnym preparatem na plamy to pierwszy krok, jaki warto zrobić, aby skutecznie usunąć plamy z trawy. Po namaczaniu przez ok. dwie godziny trzeba zaplamione ubranie wyprać, także w zimnej wodzie. Ale to nie jedyny sposób! Zobacz, jak wywabić plamy z trawy.

Plamy z trawy:

Czym usunąć plamy z trawy (domowe sposoby)

Kiedyś, gdy nasze mamy dużo samodzielnie gotowały, a do odkażania ran stosowały wodę utlenioną, usuwanie plam z trawy można było przeprowadzić bez wyprawy do sklepu – wszystko, co do tego potrzebne, miały pod ręką. Teraz nie wszystkie wymienione niżej produkty znajdują się w każdej kuchni. Dlatego, jeśli masz małe dziecko, które brudzi ubrania trawą, warto te produkty kupić przy najbliższej okazji. Wiele plam z dziecięcych ubranek można sprać bez chemii.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

1. Kwasek cytrynowy na plamy z trawy i błota

Nadaje się do świeżych i starych plam. Należy go nałożyć na plamę i zwilżyć zimną wodą. Stare plamy można nim energicznie pocierać, ze świeżymi lepiej tego nie robić, za to można na nich powtórzyć zabieg nakładania zwilżonego kwasku. Na koniec trzeba ubranie wyprać.

Uwaga! Ten sposób jest dobry do białych tkanin bawełnianych.

2. Usuwanie plam z trawy alkoholem

Może być spirytus albo wódka, choć najlepiej działa czysty alkohol, który najskuteczniej rozpuszcza chlorofil. Jeśli plama z trawy znajduje się na wełnianym ubraniu, warto zastosować letni alkohol, nie zimny. Najlepiej przykładać do zabrudzenia nasączoną nim gąbkę. Nie warto nią trzeć ubrania, bo plama rozejdzie się na większej powierzchni. Po usunięciu jak największej ilości zielonego barwnika, ubranie wrzucić trzeba do pralki.

Uwaga! Na kolorowych ubraniach trzeba przeprowadzić próbę, czy alkohol nie odbarwia materiału.

3. Plama z trawy na dżinsach – sięgnij po płyn do mycia naczyń

W przeciwieństwie do kwasku cytrynowego i alkoholu płyn do mycia naczyń nadaje się do tkanin delikatnych, technicznych, kolorowych i syntetycznych. Gąbeczką nasączoną wodą z płynem trzeba delikatnie pocierać plamę, starając się nie wychodzić poza jej obszar. Na koniec warto na dwie godziny zostawić zabrudzoną odzież w zimnej kąpieli z płynem do mycia naczyń, a później odzież wyprać.

4. Woda utleniona też usuwa plamy z trawy

Można użyć samej wody utlenionej lub wspomóc jej działanie zsiadłym mlekiem, mieszając z nim wodę utlenioną. Miksturą nasącza się plamę i zostawia na dwie godziny, a następnie ubranie wrzuca do pralki.

Uwaga! Woda utleniona jest bezpieczna dla tkanin białych i naturalnych: lnu i bawełny, ale może niszczyć ubrania kolorowe i techniczne.

5. Lakier do włosów – współczesny sposób na plamy z trawy

Plamę z trawy trzeba spryskać lakierem do włosów po obu stronach materiału. Lakier zawiera alkohol, więc pomaga rozpuścić chlorofil. Jednak ponieważ zawartość alkoholu w lakierze nie jest zbyt duża, sposób ten może się sprawdzić tylko w przypadku niewielkich plam z trawy.

Inne sposoby usuwania plam z trawy

Nie każdy z wyżej wymienionych sposobów działa tak samo skutecznie w przypadku różnych materiałów i barwników wykorzystanych do nadania tkaninie koloru. Dlatego nie zrażaj się, gdy któryś nie zadziała. Do dyspozycji są jeszcze: szare mydło, płyn do płukania tkanin, pasta do zębów z mentolem. O ile szare mydło i płyn do płukania są bezpieczne dla wszystkich tkanin, to z pastą do zębów trzeba uważać i najpierw spróbować, czy nie niszczy ona materiału. W przypadku tych trzech preparatów sposób postępowania jest ten sam: nasączyć plamę i zostawić na 1-2 godziny.
Przeczytaj też o sposobach na sprzątanie bez chemii.

I jeszcze jeden patent: soda oczyszczona na plamy z trawy. Przygotuj pastę, mieszając sodę z wodą. Nałóż ją na plamę z trawy i pozostaw na 15 minut. Zbierz pastę, wypłucz ubranie i wrzuć je do pralki.

W przypadkach beznadziejnych można ubranie zaplamione trawą oddać do pralni chemicznej.

Zabawy na dworze z dziećmi:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy