Reklama

Blizna po cesarskim cięciu na zdjęciach zawsze wygląda nieco lepiej niż w rzeczywistości. Jeśli masz świeżą bliznę – nie przerażaj się. Na początku zszyta, a później świeża rana po zdjęciu szwów wygląda dość dramatycznie, ale jest duża szansa, że z czasem stanie się o wiele mniej widoczna. Poniżej pokazujemy zdjęcia blizn na różnym etapie gojenia. Są tu blizny poziome – wykonane tuż nad spojeniem łonowym i pionowe – przeprowadzone od spojenia łonowego do pępka.

Reklama

Świeża blizna po cesarce

Lekarze zszywają wykonane podczas cesarki nacięcie. Liczba szwów zależy od długości cięcia. Początkowo skóra jest pościskana szwami, zmarszczona i spuchnięta, co wygląda tak:

blizna po cesarskim cieciu zdjęcia świeże szycie
Adobe Stock

Następnie szwy są zdejmowane, co pozwala skórze układać się bardziej naturalnie. Jej powierzchnia staje się mniej lub bardziej gładka. Miejsca po przeprowadzeniu szwów są jeszcze bardzo widoczne, a one same i miejsce cięcia, a teraz zrostu, są wyraźnie czerwonawe, różowe lub sine. Ich kolor mocno odcina się od reszty skóry:

blizna po cesarskim cięciu zdjęcia świeża blizna po zdjęciu szwów
Adobe Stock

Z upływem czasu miejsca po przeprowadzeniu szwów stają się niewidoczne lub bardzo mało widoczne, ale blizna po cesarce nadal wyraźnie odcina się od okolicznej skóry:

blizna po cesarskim cięciu zdjęcia świeża blizna po cc
Adobe Stock

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu, gdy się całkiem zagoi

W pełni zagojona blizna może stać się blada i kolorem przypominać okoliczną skórę albo stać się od niej jaśniejsza. Ładnie zagojona blizna na zdjęciu wygląda tak, jak widać poniżej (a czasem jest jeszcze mniej widoczna). Kreska blizny jest wąska, jasna, a skóra wokół niej gładka, nie tworzy fałd:

blizna po cesarskim cięciu zdjęcia ładnie zagojona blizna
Adobe Stock

Jednak nie wszystkie kobiety mają tyle szczęścia. Blizny po cesarce mogą być nie tylko dłuższe, ale i nierówne. Miejscami mogą być wąskie, a miejscami szersze. Mogą też mieć nierówny koloryt i powodować powstawanie mniejszych lub większych fałdów skóry. Powstają one, gdy blizna jest niemobilna – są one skutkiem zrostów na całej jej długości lub na jej części, co widać na poniższym zdjęciu blizny:

blizna po cesarskim cięciu zdjęcia nieładna blizna po cc
Adobe Stock

Czasami gojenie się blizny nie przebiega prawidłowo i powstaje bliznowiec zwany keloidem. Jest to blizna szeroka, wypukła, a często też wybarwiona na różowy lub fioletowy kolor:

blizna po cesarskim cięciu zdjęcia keloid
Adobe Stock

Blizna po cesarskim cięciu – zdjęcia z operacji

Nie każda kobieta, która przeszła cesarskie cięcie wie, że blizna na skórze to nie wszystko. W czasie operacji lekarze przecinają wiele warstw ciała, a następnie oddzielnie je zszywają. Najpierw przecinana jest skóra, potem podskórna tkanka tłuszczowa, następnie powięź, mięśnie brzucha, otrzewna i wreszcie macica.

Po wyjęciu z niej dziecka i wyczyszczeniu macicy z pozostałości po łożysku i błonach, lekarze zaczynają szyć. To także odbywa się warstwowo. Macica zszywana jest jednym szwem, a oddzielnymi szwami zszywane są pozostałe warstwy brzuszne. Na końcu zszywana jest skóra.

blizna po cesarskim cięciu zdjęcia szycia wnętrza jamy brzusznej
Adobe Stock
blizna po cesarskim cięciu zdjęcia z szycia skóry podczas cc
Adobe Stock

Blizna po cesarce nie jest więc tylko na powierzchni skóry! Blizn jest więcej, ale ukryte są pod tą najbardziej zewnętrzną i jedyną widoczną.

Gojenie się ran po cesarskim cięciu trwa około 5-7 tygodni, ale przebudowa (remodelacja) blizny po cesarce trwa nawet 2 lata! I to jest czas, gdy warto o nią dbać, aby nie narobić sobie kłopotów. Nawet bardzo ładnie wyglądająca z wierzchu blizna, może źle się goić w głębszych warstwach jamy brzusznej i powodować dolegliwości: bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, miednicy mniejszej, bóle głowy. Dolegliwości te mogą pojawić się nawet po kilku latach od operacji.

Wszystkie zdjęcia w materiale pochodzą z serwisu Adobe Stock.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama