Połóg po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Połóg

Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?

Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.

Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji, oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni – o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce.

Spis treści:

  1. Jak wygląda połóg po cesarce?
  2. Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?
  3. Połóg po cesarce – czy można się ruszać?
  4. Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić?
  5. Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie
  6. Blizna po cesarce
  7. Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Jak wygląda połóg po cesarce?

Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród – niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu.

Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć:

  • silny ból głowy,
  • ból pleców,
  • drętwienie nóg.


Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię:

  • nudności i wymioty,
  • ból głowy i gardła,
  • będziesz też mocno osłabiona.


W połogu po cesarskim cięciu dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pierwsze godziny po zabiegu spędzisz z kroplówką, ale już za niedługo będziesz musiała sama pamiętać o piciu. Już dobę po operacji lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o podawaniu ci lekkostrawnych posiłków. Po pierwszych posiłkach spróbuj się wypróżnić: możesz poprosić pielęgniarkę o czopek przeczyszczający lub dodać do diety produkty pobudzające pracę jelit.

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Zwykle połóg po porodzie naturalnym trwa do 6 tygodni, jednak po cesarskim cięciu może się on wydłużyć do 8 tygodni. Po pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka mama powinna przestać odczuwać już silne i regularne bóle brzucha, głowy oraz pleców. Powinny również ustać krwawienia i plamienia, a rana powinna się zagoić i z intensywnie czerwonej stać się bladoróżowa.

Okres połogu po cesarskim cięciu wymaga szczególnej troski nie tylko o malucha, ale także o mamę – powinna unikać ona intensywnej aktywności fizycznej (zalecane są jednak spokojne spacery). Ćwiczenia w połogu po cięciu cesarskim są niewskazane – mogą rozciągać ranę i utrudniać jej gojenie się, a także powodować ból. Kobieta powinna w tym okresie dużo odpoczywać, dlatego tak ważne jest wsparcie bliskiej osoby w pierwszych miesiącach życia malucha.

Połóg po cesarce – czy można się ruszać?

Lekarze namawiają, aby po cięciu cesarskim wstać jak najszybciej – w niektórych szpitalach jest to możliwe już po sześciu-ośmiu godzinach. Chodzenie w okresie połogu po cc zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zakrzepów. Zanim jednak zdobędziesz się na pierwszy krok, pierwsze godziny po porodzie spędzisz w łóżku. Pamiętaj, aby leżeć na płasko, unikając podnoszenia głowy. W ten sposób ustrzeżesz się bólów głowy, które są najczęstszą dolegliwością kobiet po cesarskim cięciu. Przez pierwsze godziny po porodzie będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym. Jednak z pewnością już niedługo uda ci się samej pójść do łazienki.

Pierwsze wstanie z łóżka po cesarskim cięciu może nie być łatwe – przecięte mięśnie brzucha mogą boleć i uniemożliwiać ruchy. Możesz też czuć duszność lub mdłości, ale objawy te powinny minąć po kilku chwilach. Jeśli chcesz wziąć prysznic, poproś partnera, aby razem z tobą poszedł do łazienki. Podnoszenie ręki może być dla ciebie jeszcze zbyt bolesne, aby samej się umyć.

Choć pierwsze próby poruszania się po cesarskim cięciu mogą być skomplikowane, postaraj się nie kulić – choć instynktownie możesz robić to, aby chronić brzuch. Wyprostowana (w miarę możliwości) sylwetka ułatwi ci oddychanie i wbrew pozorom zmniejszy ból w okolicach podbrzusza. Pomoc partnera po porodzie może być niezbędna – poproś, by to on podawał ci dziecko do karmienia i wykonywał wszystkie fizyczne prace domowe przez pierwsze kilka tygodni od porodu.

Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić?

Przez pierwsze dni po cesarce będziesz miała podawane środki przeciwbólowe. Połóg po cesarskim cięciu z pewnością przez jakiś czas będzie bolesny: największy kłopot może sprawiać ci kichanie, śmiech i kaszel. Rwący ból brzucha może powstrzymać cię nawet od mówienia na głos – jednak jest na to sposób. Gdy czujesz nadchodzący atak kaszlu lub kichnięcie, mocno przyciśnij do brzucha poduszkę i lekko pochyl się do przodu. Z pewnością pomoże zmniejszyć ból.

Jeśli podczas połogu po cc pojawi się gorączka, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Temperatura ciała powyżej 37,5°C to poważny objaw sygnalizujący początek infekcji bądź zakażenia wdającego się w ranę poporodową. Lekarz ustali przyczynę gorączki i zaleci leczenie, które będzie bezpieczne dla kobiety w połogu.

Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody poporodowe odpływają z pochwy przez okres około 3-4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, potem różowe, a na końcu brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Po cesarskim cięciu mogą, ale nie muszą być nieco bardziej obfite.

Jeśli krwawienie po porodzie w ogóle nie wystąpi lub będzie ono wyjątkowo obfite o nieprzyjemnym zapachu – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Blizna po cesarce

Rana po cesarce będzie bolała, ale w szpitalu dostaniesz środki przeciwbólowe. Dolegliwości będą się zmniejszać. Jeśli blizna po cesarskim cięciu dobrze się goi, niczym jej nie smaruj. Przemywaj ją kilka razy dziennie pod prysznicem szarym mydłem (którego używałaś już wcześniej i wiesz, że cię nie uczula). Nie używaj myjek ani gąbek, tylko własnej ręki (bądź delikatna, ale nie bój się dotykania rany). Wycieraj jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, najlepiej trochę za dużą, aby nie uciskała rany. Wietrz ranę tak często, jak się da. Dezynfekuj ranę 2-3 razy dziennie środkiem antyseptycznym przeznaczonym do pielęgnacji ran. Pamiętaj też, żeby myć ręce po każdej wizycie w toalecie. W odchodach połogowych mnożą się bakterie, które można przenieść na ranę i doprowadzić do zakażenia.

Na zdjęcie szwów powinnaś się zgłosić do szpitala ok. tydzień po porodzie. Maści na blizny możesz stosować dopiero po zagojeniu się rany. Gdyby rana była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina lub ropa i dodatkowo miałabyś gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, aby nie depilować i nie golić wzgórka łonowego przez ok. 3-4 tygodnie po operacji. Zwracaj też uwagę, czy podpaska poporodowa nie dotyka rany pooperacyjnej. Nie używaj pasów poporodowych. Korzystając z nich, sprawiasz, że mięśnie przedniej ściany brzucha rozleniwiają się i nie wracają do prawidłowej funkcji.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Jeśli podczas zabiegu miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe, najprawdopodobniej już w ciągu dwóch godzin po porodzie będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo. Zrobisz to przy pomocy położnej lub partnera, który będzie podtrzymywał dziecko, ponieważ ty jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin powinnaś unikać zmiany pozycji.

Jednak jeśli lekko skręcisz ciało w bok, z pewnością noworodek będzie w stanie uchwycić twoją pierś. Nie musisz niepokoić się, że ewentualne antybiotyki podawane po operacji mogą zaszkodzić dziecku – na pewno tak się nie stanie.

Podczas karmienia piersią po cesarskim cięciu (tak samo jak po porodzie naturalnym) możesz jednak odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Noworodek ssący pierś pobudza produkcję hormonów obkurczających macicę po przebytym porodzie.


Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% przy zakupach za_min 200 zł
-20% przy zakupach za min 200 zł
Rabat na całą kolekcję, zarówn... więcej»
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min 200 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat na całą kolekcję, zarówno rzeczy pełnowartościowych jak i przecenionych. Warunkiem skorzystania z promocji jest minimalny paragon o wartości 200 zł oraz okazanie/wpisanie kuponu dostępnego w wersji elektronicznej (online) Szaleństwa Zakupów oraz na stronach www partnerów  Elle; Glamour; Viva.

Akcja nie łączy się z innymi akcjami/promocjami. Oferta i szczegóły dostępne w sklepach stacjonarnych i na diversesystem.com.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:DIVERSE2024
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Skorzystaj z rabatu i kup wyją... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Twoja ulubiona biżuteria teraz -20%
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu i kup wyjątkową biżuterię w doskonałej cenie. Z hasłem “SZALENSTWO” -20% na autorskie wyroby ze srebra i srebra złoconego oraz apaszki. Promocja obowiązuje na www.umiar.pl (wpisz kod podczas finalizacji zakupów), a także w butiku stacjonarnym marki na warszawskiej Saskiej Kępie. Szczegóły w butiku i na stronie.  

Najniższa cena apaszki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 455 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 364 zł 

Najniższa cena kolczyków ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 885 zł 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 708 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na całą ofertę sklepu
-20% na całą ofertę sklepu
20% rabatu na wszystkie produk... więcej»
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
+
-20% na całą ofertę sklepu
Online

20% rabatu na wszystkie produkty nieprzecenione z wyłączeniem marki HKliving. Oferta dostępna na dutchhouse.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 389,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 311,99 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szzw20
Zobacz
-25% na kosmetyki
-25% na kosmetyki
Rabat 25% na kosmetyki dostępn... więcej»
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
+
-25% na kosmetyki
Online

Rabat 25% na kosmetyki dostępny na koicosmetics.pl. Oferta nie dotyczy zestawów. Szczegóły na stronie www. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA