Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Połóg po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Połóg

Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?

Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.

Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji, oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni – o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce.

Spis treści:

 1. Jak wygląda połóg po cesarce?
 2. Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?
 3. Połóg po cesarce – czy można się ruszać?
 4. Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić?
 5. Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie
 6. Blizna po cesarce
 7. Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Sylwia Bomba o połogu: „Najgorszy miesiąc mojego życia” [WIDEO]

Jak wygląda połóg po cesarce?

Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród – niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu.

Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć:

 • silny ból głowy,
 • ból pleców,
 • drętwienie nóg.


Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię:

 • nudności i wymioty,
 • ból głowy i gardła,
 • będziesz też mocno osłabiona.


W połogu po cesarskim cięciu dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pierwsze godziny po zabiegu spędzisz z kroplówką, ale już za niedługo będziesz musiała sama pamiętać o piciu. Już dobę po operacji lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o podawaniu ci lekkostrawnych posiłków. Po pierwszych posiłkach spróbuj się wypróżnić: możesz poprosić pielęgniarkę o czopek przeczyszczający lub dodać do diety produkty pobudzające pracę jelit.

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Zwykle połóg po porodzie naturalnym trwa do 6 tygodni, jednak po cesarskim cięciu może się on wydłużyć do 8 tygodni. Po pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka mama powinna przestać odczuwać już silne i regularne bóle brzucha, głowy oraz pleców. Powinny również ustać krwawienia i plamienia, a rana powinna się zagoić i z intensywnie czerwonej stać się bladoróżowa.

Okres połogu po cesarskim cięciu wymaga szczególnej troski nie tylko o malucha, ale także o mamę – powinna unikać ona intensywnej aktywności fizycznej (zalecane są jednak spokojne spacery). Ćwiczenia w połogu po cięciu cesarskim są niewskazane – mogą rozciągać ranę i utrudniać jej gojenie się, a także powodować ból. Kobieta powinna w tym okresie dużo odpoczywać, dlatego tak ważne jest wsparcie bliskiej osoby w pierwszych miesiącach życia malucha.

Połóg po cesarce – czy można się ruszać?

Lekarze namawiają, aby po cięciu cesarskim wstać jak najszybciej – w niektórych szpitalach jest to możliwe już po sześciu-ośmiu godzinach. Chodzenie w okresie połogu po cc zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zakrzepów. Zanim jednak zdobędziesz się na pierwszy krok, pierwsze godziny po porodzie spędzisz w łóżku. Pamiętaj, aby leżeć na płasko, unikając podnoszenia głowy. W ten sposób ustrzeżesz się bólów głowy, które są najczęstszą dolegliwością kobiet po cesarskim cięciu. Przez pierwsze godziny po porodzie będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym. Jednak z pewnością już niedługo uda ci się samej pójść do łazienki.

Pierwsze wstanie z łóżka po cesarskim cięciu może nie być łatwe – przecięte mięśnie brzucha mogą boleć i uniemożliwiać ruchy. Możesz też czuć duszność lub mdłości, ale objawy te powinny minąć po kilku chwilach. Jeśli chcesz wziąć prysznic, poproś partnera, aby razem z tobą poszedł do łazienki. Podnoszenie ręki może być dla ciebie jeszcze zbyt bolesne, aby samej się umyć.

Choć pierwsze próby poruszania się po cesarskim cięciu mogą być skomplikowane, postaraj się nie kulić – choć instynktownie możesz robić to, aby chronić brzuch. Wyprostowana (w miarę możliwości) sylwetka ułatwi ci oddychanie i wbrew pozorom zmniejszy ból w okolicach podbrzusza. Pomoc partnera po porodzie może być niezbędna – poproś, by to on podawał ci dziecko do karmienia i wykonywał wszystkie fizyczne prace domowe przez pierwsze kilka tygodni od porodu.

Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić?

Przez pierwsze dni po cesarce będziesz miała podawane środki przeciwbólowe. Połóg po cesarskim cięciu z pewnością przez jakiś czas będzie bolesny: największy kłopot może sprawiać ci kichanie, śmiech i kaszel. Rwący ból brzucha może powstrzymać cię nawet od mówienia na głos – jednak jest na to sposób. Gdy czujesz nadchodzący atak kaszlu lub kichnięcie, mocno przyciśnij do brzucha poduszkę i lekko pochyl się do przodu. Z pewnością pomoże zmniejszyć ból.

Jeśli podczas połogu po cc pojawi się gorączka, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Temperatura ciała powyżej 37,5°C to poważny objaw sygnalizujący początek infekcji bądź zakażenia wdającego się w ranę poporodową. Lekarz ustali przyczynę gorączki i zaleci leczenie, które będzie bezpieczne dla kobiety w połogu.

Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody poporodowe odpływają z pochwy przez okres około 3-4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, potem różowe, a na końcu brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Po cesarskim cięciu mogą, ale nie muszą być nieco bardziej obfite.

Jeśli krwawienie po porodzie w ogóle nie wystąpi lub będzie ono wyjątkowo obfite o nieprzyjemnym zapachu – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Blizna po cesarce

Rana po cesarce będzie bolała, ale w szpitalu dostaniesz środki przeciwbólowe. Dolegliwości będą się zmniejszać. Jeśli blizna po cesarskim cięciu dobrze się goi, niczym jej nie smaruj. Przemywaj ją kilka razy dziennie pod prysznicem szarym mydłem (którego używałaś już wcześniej i wiesz, że cię nie uczula). Nie używaj myjek ani gąbek, tylko własnej ręki (bądź delikatna, ale nie bój się dotykania rany). Wycieraj jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, najlepiej trochę za dużą, aby nie uciskała rany. Wietrz ranę tak często, jak się da. Dezynfekuj ranę 2-3 razy dziennie środkiem antyseptycznym przeznaczonym do pielęgnacji ran. Pamiętaj też, żeby myć ręce po każdej wizycie w toalecie. W odchodach połogowych mnożą się bakterie, które można przenieść na ranę i doprowadzić do zakażenia.

Na zdjęcie szwów powinnaś się zgłosić do szpitala ok. tydzień po porodzie. Maści na blizny możesz stosować dopiero po zagojeniu się rany. Gdyby rana była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina lub ropa i dodatkowo miałabyś gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, aby nie depilować i nie golić wzgórka łonowego przez ok. 3-4 tygodnie po operacji. Zwracaj też uwagę, czy podpaska poporodowa nie dotyka rany pooperacyjnej. Nie używaj pasów poporodowych. Korzystając z nich, sprawiasz, że mięśnie przedniej ściany brzucha rozleniwiają się i nie wracają do prawidłowej funkcji.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Jeśli podczas zabiegu miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe, najprawdopodobniej już w ciągu dwóch godzin po porodzie będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo. Zrobisz to przy pomocy położnej lub partnera, który będzie podtrzymywał dziecko, ponieważ ty jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin powinnaś unikać zmiany pozycji.

Jednak jeśli lekko skręcisz ciało w bok, z pewnością noworodek będzie w stanie uchwycić twoją pierś. Nie musisz niepokoić się, że ewentualne antybiotyki podawane po operacji mogą zaszkodzić dziecku – na pewno tak się nie stanie.

Podczas karmienia piersią po cesarskim cięciu (tak samo jak po porodzie naturalnym) możesz jednak odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Noworodek ssący pierś pobudza produkcję hormonów obkurczających macicę po przebytym porodzie.


Zobacz też:

Znieczulenie cesarskiego cięcia: rodzaje znieczuleń, jak działa znieczulenie cesarki
Fotolia
Cesarskie cięcie
Znieczulenie przy cesarskim cięciu
Zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, ogólne... To od rodzaju znieczulenie podczas cesarskiego cięcia zależy, jak będziesz się czuła po zabiegu i jak szybko wrócisz do formy.

Decyzja, jakie wybrać znieczulenie należy wyłącznie do lekarza. Warto jednak poznać zasady działania i skutki wszystkich typów znieczulenia, jakie możesz mieć podczas cięcia cesarskiego, aby przygotować się w odpowiedni sposób.   Zobacz też: kiedy robi się cesarskie cięcie   Zewnątrzoponowe czy podpajęczynówkowe podczas cesarskiego cięcia Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się je oba jednocześnie. Tuż przed zabiegiem pacjentka zostaje znieczulona podpajęczynówkowo, a zaraz po tym zostaje jej założony cewnik zewnątrzoponowy. Dzięki temu kobieta nie czuje bólu podczas operacji, a także może zostać łagodnie znieczulona jeszcze przez kilka godzin po cięciu. Kilkanaście minut przed cięciem anestezjolog: znieczuli miejsce na plecach, gdzie zostanie wkłuta igła – poczujesz jedynie chłód po chwili zostaniesz poproszona o pochylenie się do przodu i wygięcie pleców w „koci grzbiet” – postaraj się nie poruszyć, ponieważ anestezjolog musi precyzyjnie wprowadzić znieczulenie. To trwa tylko chwilkę. możesz się położyć, już po chwili od ukłucia odczujesz drętwienie od pasa w dół – nie będziesz w stanie poruszyć nogami i z pewnością nie poczujesz cięcia ani wyjmowania noworodka (sprawdź, jak wygląda noworodek ) kilkanaście minut później zobaczysz swoje dziecko. Zaletą znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego jest to, że: rodząca zostaje cały czas świadoma, może aktywnie uczestniczyć w porodzie po porodzie możesz przez pewien czas odczuwać ból głowy, ale ta – jedyna przy tego rodzaju znieczuleniu – dolegliwość występuje dość rzadko.   Zobacz też: jak karmić piersią po cesarskim cięciu   Przy cesarskim cięciu znieczulenie ogólne to ostateczność Kiedyś znieczulenie ogólne było jedynym sposobem na uśmierzenie bólu podczas...

ciąża, brzuszek
Panthermedia
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie to droga na świat przez wyjście ewakuacyjne
Cesarskie cięcie można porównać do konieczności skorzystania z wyjścia ewakuacyjnego – powinno się z niego korzystać tylko wówczas, gdy jest to konieczne. Co warto o nim wiedzieć?

Decyzja o tym, że trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie , może zapaść już na samym początku ciąży, tuż przed rozwiązaniem albo dopiero w trakcie porodu. Przyczyny cesarskiego cięcia Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być bardzo różne. Decyzję o cesarce lekarze podejmują na przykład, jeśli: Przyszła mama ma poważną wadę serca z zaawansowaną niewydolnością krążenia, zmiany chorobowe siatkówki oka (takie, które mogłyby spowodować jej odklejenie się w trakcie parcia) lub inne poważne schorzenia. W grę mogą wchodzić także wady w budowie kanału rodnego lub jego zmiany chorobowe (np. mięśniaki macicy). Czasem na operacyjne zakończenie ciąży trzeba się zdecydować ze względu na dziecko, np. gdy jest nieprawidłowo ułożone , ma zaburzenia akcji serca lub gdy akcja porodowa przebiega zbyt wolno. Na stół operacyjny przyszła mama może trafić również z powodu krwotoku i przedwcześnie odklejającego się łożyska . Wskazań jest o wiele więcej, tak czy inaczej cesarskie cięcie to poważny zabieg i powinno się je przeprowadzać tylko wówczas, gdy urodzenie siłami natury zdrowego dziecka jest niemożliwe lub wtedy, gdy jest ryzyko, że taki poród zagrażałby zdrowiu albo życiu rodzącej kobiety. Znieczulenie podczas cesarki Kiedyś cesarskie cięcie przeprowadzało się w znieczuleniu ogólnym , które było sporym obciążeniem i dla mamy, i dla dziecka. Dzisiaj stosuje się je bardzo rzadko. Nawet jeśli liczy się każda sekunda, doświadczony anestezjolog w dobrze wyposażonym, nowoczesnym ośrodku jest w stanie znieczulić rodzącą kobiete inaczej. Może zastosować znieczulenie rdzeniowe . Do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego kręgosłupa wstrzykuje lek, który oddziałuje bezpośrednio na rdzeń kręgowy i w ciągu kilkudziesięciu sekund powoduje znieczulenie przeważnie sięgające od okolicy pępka w dół. Brzmi to groźnie, ale takie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj