cesarskie cięcie, cesarka
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie – jak wygląda, ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce

Cesarskie cięcie – to niezaprzeczalny fakt – pozwala przyjść na świat dzieciom, które dawniej mogłyby nie przeżyć porodu. Czasem jednak cesarka bywa traktowana jako sposób ucieczki od bólu i stresu. Sprawdź, czy wiesz, jak dokładnie wygląda ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także jakie powikłania mogą pojawić się po cięciu cesarskim.

partnerzy
Edipresse

partnerzy Internetowej Szkoły Rodzenia
Edipresse


Coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć. Zdaniem niektórych lekarzy „moda” na cesarskie cięcie w dużej mierze podyktowana jest brakiem wystarczającej wiedzy kobiet o przebiegu porodu. Za tym twierdzeniem przemawiają fakty – przyszłe mamy, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny. Czasem jednak wybór nie jest możliwy – ze względu na zdrowie dziecka lub jego mamy ciąża musi zakończyć się cesarskim cięciem. Przeczytaj, jak wygląda ten zabieg, jakie są wskazania oraz jak się do niego przygotować.

Spis treści:

 1. Jak wygląda cesarskie cięcie?
 2. Cesarskie cięcie: wskazania
 3. Cesarskie cięcie: przeciwwskazania
 4. Rodzaje cesarskich cięć
 5. Planowana cesarka i cesarka na życzenie
 6. Co jest przyczyną nieplanowanej cesarki?
 7. Jak znieczula się kobietę do cesarskiego cięcia?
 8. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?
 9. Konsekwencje cesarskiego cięcia
 10. Jak dojść do siebie po cesarce?
 11. Czy po cesarce można rodzić naturalnie?

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Zabieg cesarskiego cięcia zwykle przeprowadza dwóch ginekologów. Składa się on z kilku etapów.

 • Cesarskie cięcie zawsze rozpoczyna się od znieczulenia, zazwyczaj typu podpajęczynówkowego (dzięko niemu kobieta jest świadoma tego, co się dzieje, ale nie czuje żadnego bólu). Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy operacja wykonywana jest w trybie pilnym) niezbędne jest znieczulenie ogólne (kobieta jest wówczas nieprzytomna, pod narkozą).
 • Kolejnym ważnym etapem cesarskiego cięcia jest cewnikowanie. Pęcherz podczas operacji musi być cały czas opróżniany, żeby nie stanowił przeszkody podczas wydobywania dziecka.
 • Sama operacja poleca na wykonaniu nacięcia na dolnej części brzucha (o długości ok. 15 centymetrów), a następnie nacinaniu i rozchylaniu kolejnych tkanek, mięśni i otrzewnej (należy ją rozerwać, żeby dostać się do macicy). Operowana kobieta nie widzi, co się dzieje, ponieważ na wysokości klatki piersiowej ustawiony jest parawan.
 • Już po nacięciu macicy lekarz wydobywa dziecko rękami. Czasami jest to bardzo proste, a czasami wymaga od niego wiele pracy. Ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim ułożonie dziecka.
 • Później następuje odcięcie pępowiny, wydobycie łożyska i czyszczenie macicy z pozostałości oraz zaszywanie jamy brzusznej. Najpierw jednak lekarz musi zatamować krew i sprawdzić stan wszystkich narządów młodej mamy. Inni lekarze badają w tym czasie malucha.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa cesarskie cięcie – u każdej kobiety zabieg wygląda nieco inaczej, a jego czas może się wydłużyć lub skrócić w zależności od wystąpienia komplikacji (lub ich braku). Rozcięcie brzucha i wyjęcie dziecka trwa kilka minut, ale zakładanie szwów dłużej – ok. godziny.

Cesarskie cięcie: wskazania

Podczas rozmowy z ciężarną lekarz ocenia, czy występują u niej wskazania do cięcia cesarskiego. W niektórych przypadkach sprawa jest przesądzona już przed zajściem w ciążę. Cesarskim cięciem zakończy się ciąża kobiety, która ma wady w budowie miednicy lub schorzenie, które mógłby pogłębić wysiłek przy porodzie (wada serca, choroby siatkówki).

O cesarce będziesz wiedzieć kilka tygodni przed zakończeniem ciąży, zwłaszcza jeśli:

 • masz zakażenie dróg rodnych (np. opryszczkę narządów płciowych) – to też częsta przyczyna cięcia cesarskiego;
 • masz łożysko przodujące – jest nisko usadowione;
 • istnieje zagrożenie krwotokiem;
 • dziecko jest ułożone poprzecznie;
 • masz wysokie ciśnienie, które grozi atakiem rzucawki;
 • jesteś w zaawansowanym wieku (powyżej 35. roku życia);
 • jesteś w ciąży mnogiej;
 • urodzisz dziecko, które będzie ważyć więcej niż 4 kg.

Cesarskie cięcie: przeciwwskazania

Nie każda kobieta może urodzić przez cesarskie cięcie. Przeciwskazaniem do zabiegu jest skłonność do zakrzepicy oraz nadkrzepliwość krwi zwana trombofilią. W przypadku zabiegu u kobiet z tą przypadłością istnieje dużo większe prawdopodobieństwo na rozwinięcie się zakrzepicy pod wpływem czynników ryzyka.

Rodzaje cesarskich cięć

Cesarskie cięcie może być cięciem w linii prostej pod pępkiem albo cięciem poprzecznym nad spojeniem łonowym. Dzieli się je na:

 • cięcie majtkowe (przebiega tuż ponad spojeniem łonowym, tuż nad linią włosów łonowych);
 • cięcie klasyczne (pionowe, prowadzi od pępka do spojenia łonowego);
 • cięcie pochwowe (wykonywane w ostateczności).


Najczęściej stosuje się tzw. cięcie poprzeczne (o długości ok.10-15 cm) na granicy owłosionej skóry wzgórka łonowego. Cięcie pionowe (od pępka do spojenia łonowego) wykonuje się, gdy decyzja o zabiegu zapada nagle (najszybciej można wyciągnąć dziecko) lub gdy poprzeczne cięcie nie jest możliwe (z powodu mięśniaków, wady anatomicznej czy zrostów po cesarce).

Planowana cesarka i cesarskie cięcie na życzenie

Jak umówić się na cesarskie cięcie? Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz prowadzący ciążę na podstawie wywiadu z pacjentką. W każdym przypadku powinna ona wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Zanim to uczyni, lekarz jest zobowiązany poinformować ją o wszystkich skutkach i możliwych kompikacjach, do których może dojść u niej i u dziecka. Planowane cesarskie cięcie wykonuje się najczęściej w okolicach 38. tygodnia ciąży.

Wiele kobiet, ze strachu przed bólem porodu naturalnego, decyduje się zaplanować zabieg i przeprowadzić cesarkę na życzenie. W Polsce taka operacja oficjalnie nie istnieje – z uwagi na duże ryzyko powikłań po cesarskim cięciu lekarze zalecają poród naturalny jako najzdrowszy i najbezpieczniejszy sposób przyjścia dziecka na świat zarówno dla mamy, jak i dla maluszka.

Co jest przyczyną nieplanowanej cesarki?

Zwykle to wskazania do zabiegu decydują o tym, czy kobieta będzie miała cesarkę. Zdarza się jednak, że w trakcie akcji porodowej lekarze podejmują decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia – przede wszystkim w sytuacji, gdy pojawiają się zagrożenie dla zdrowia mamy lub dziecka. Takie zagrożenia mogą powodować:

 • zaburzenia tętna, które zdarzają się najczęściej i mogą być oznaką niedotlenienia;
 • pęknięcie blizny po poprzednim cięciu lub zagrożenie, że do tego dojdzie;
 • krwotok spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska. Może do niego dojść także w czasie trwania ciąży;
 • wypadnięcie pępowiny – rzadko do tego dochodzi, ale ten stan zagraża życiu dziecka;
 • zakażenie wewnątrz macicy wywołane infekcją;
 • brak postępu porodu lub zatrzymanie akcji.

Jak znieczula się kobietę do cesarskiego cięcia? 

Przed zabiegiem ciężarne często zastanawiają się, czy cesarka boli, oraz czy bolesne jest samo znieczulenie do zabiegu. Znieczulenie nie powoduje bólu, może jedynie wywołać niewielki dyskomfort (podczas wkłucia przyszłe mamy odczuwają jedynie chłód i drętwienie ciała).

Są dwa rodzaje znieczulenia: zewnątrzoponowe (w okolicy lędźwiowej do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup wprowadza się cewnik, przez który podawany jest lek) i podpajęczynówkowe (dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego). W efekcie przestajesz odczuwać ból w dolnej połowie ciała, ale zachowujesz czucie w górnej.

Po znieczuleniu:

 • sama oddychasz, jesteś przytomna, możesz rozmawiać z lekarzem lub mężem;
 • leki nie przechodzą do twojego krwiobiegu, więc lekarz operuje w mniejszym pośpiechu;
 • możesz zobaczyć dziecko, przytulić i przystawić je do piersi zaraz po urodzeniu.


Kiedy stosuję się narkozę, czyli znieczulenie ogólne?
Znieczulenie ogólne jest potrzebne w nagłych sytuacjach – działa ono szybko i dzięki temu można niemal natychmiast wyciągnąć dziecko, a także wtedy, gdy nie można zastosować innego znieczulenia.
Przy narkozie podczas zabiegu cesarskiego cięcia:

 • tracisz świadomość i nie możesz od razu zobaczyć dziecka;
 • jesteś intubowana, czyli zakładają ci rurkę do tchawicy, by podtrzymać oddychanie;
 • dożylnie dostajesz środki znieczulające, które przechodzą przez łożysko do dziecka.

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Do cesarskiego cięcia należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zrobieniu niezbędnych badań, takich jak krzepliwości krwi i poziom elektrolitów, oraz zabraniu dokumentów, w tym dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dodatkowo kobieta, którą czeka zabieg cesarskiego cięcia:

 • nie powinna mieć pomalowanych paznokci. Ich naturalny kolor jest dla anestezjologa znakiem, że operacja przebiega prawidłowo – zasinienie płytki może oznaczać komplikacje;
 • powinna ogolić górną część wzgórka łonowego;
 • na sześć godzin przed zabiegiem musi być na czczo;
 • będzie potrzebować torby do szpitala z niezbędnymi ubrankami i kosmetykami dla siebie i dziecka.

Jeśli decyzja o cięciu zapada nagle, dostaniesz leki neutralizujące sok żołądkowy.

Przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem prowadzących ciążę lub położną, którzy doradzą, jak przygotować się do cesarskiego cięcia, a także rozwieją wszelkie wątpliwości, które mogą się pojawić u przyszłej mamy.

Konsekwencje cesarskiego cięcia 

Cesarskie cięcie powinno być wykonywane wyłącznie na podstawie konkretnych medycznych wskazań, gdyż jest ryzykowne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Maluch może mieć np. trudności z oddychaniem. Ucisk, jakiego dziecko doświadcza podczas przeciskania się przez kanał rodny w czasie porodu naturalnego, pomaga mu pozbyć się płynu owodniowego zalegającego w płucach. Dziecko urodzone poprzez cesarskie cięcie jest tego pozbawione.

Jak dojść do siebie po cesarce?

Kobiety też często zastanawiają się, jak dojść do siebie po cesarce oraz ile trwa połóg po cesarskim cięciu. Zwykle wstanie z łóżka możliwe jest już następnego dnia po zabiegu. Nie będziesz odczuwać bólu, bo dostajesz środki przeciwbólowe. Nie wahaj się prosić o pomoc, także przy podawaniu dziecka do karmienia. W szpitalu zostaniesz od trzech do siedmiu dni. W przypadku powikłań po cesarskim cięciu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dlatego tak ważne jest, by po zabiegu zwracać uwagę na niepokojące objawy takie jak częste bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia. 

Odpoczywaj i stosuj się do zaleceń lekarza. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, nie będze też żadnych przeciwskazań do kolejnej ciąży po cesarskim cięciu.   

Trzeba też pamiętać, że po zabiegu pozostaje blizna po cesarskim cięciu. Jej wielkość i rozmieszczenie zależą przede wszystkim od rodzaju cięcia. Na szczęście wraz z rozwojem medycyny blizny pooperacyjne są znacznie mniejsze niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Blizna po cesarskim cięciu przypomina półksiężyc (bo ma podłużny kształt). Zwykle jest zaczerwieniona, ma grubość ok. 3,5 mm i długość od 10 do 15 cm. Może być płaska albo delikatnie wypukła.

Czy po cesarce można jeszcze rodzić naturalnie?

Kobiety, które po zabiegu decydują się na powiększenie rodziny, często zastanawiają się, czy będą mogły rodzić naturalnie. Jeżeli wskazania do cesarskiego cięcia nie powtarzają się, a lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką nie stwierdzi żadnych przecwiwwskazań, poród drugiego (lub kolejnego) dziecka może odbyć się siłami natury. Zdaniem lekarzy sporo kobiet, które urodziły samodzielnie po uprzednim cesarskim cięciu, jest zadowolonych ze swojego wyboru. A ile można mieć cesarek? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zwykle tyle, ile potrzeba, jednak z uwagi na obecne w obrębie jamy brzusznej i macicy zrosty lekarze odradzają kolejną ciążę po trzecim dziecku.

Kobiety, które planują kolejne dziecko, powinny wstrzymać się ze staraniami minimum rok od zabiegu. Część specjalistów jest bardziej rygorystyczna i zaleca, by z kolejną ciążą po cesarce odczekać 18 miesięcy, a nawet dwa lata.

Konsultacja: prof. dr hab. Tomasz Niemiec, ginekolog-położnik, był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dyrektorem trzech klinik w warszawskim szpitalu Medicover, współpracował z WHO w sprawie zdrowia prokreacyjnego.

Zobacz też:

VBAC
AdobeStock
Cesarskie cięcie
VBAC (poród naturalny po cesarce) – kiedy jest możliwy, jakie są przeciwwskazania
VBAC po cesarce jest możliwy. Kobiety, które w poprzedniej ciąży miały cesarskie cięcie, mogą kolejną ciążę zakończyć porodem naturalnym, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań natury medycznej. To, czy VBAC będzie możliwy, zależy od stanu zdrowia ciężarnej i przebiegu ciąży.

Obecnie VBAC jest coraz popularniejszy – nie obowiązuje już zasada, że jeśli pierwsza ciąża skończyła się cesarką, kolejna także musi mieć taki finał. Coraz częściej lekarze umożliwiają kobiecie poród naturalny w kolejnej ciąży. Jeśli blizna po cesarce ma wystarczająca grubość, ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta nie ma wskazań do cesarki, może drugą i kolejne ciąże zakończyć porodem naturalnym. Spis treści: Co to jest VBAC Kiedy VBAC jest możliwy VBAC a pęknięcie macicy Co zmniejsza szanse na VBAC? Co to jest VBAC? Poród naturalny po cesarskim cięciu nosi nazwę VBAC. To skrót od angielskiego wyrażenia Vaginal Birth After Cesarean , czyli poród pochwowy po przebytej cesarce . Sporo się o nim mówi i pisze, bo rośnie liczba zainteresowanych tym tematem kobiet. Jest też coraz więcej położnych i lekarzy, którzy wspierają przyszłe mamy, decydujące się na urodzenie kolejnego dziecka poprzez VBAC. Stare przekonanie pierwsza cesarka – zawsze cesarka , wraz z postępem medycyny przestaje być aktualne. Oczywiście, jeśli są spełnione pewne warunki.  Kiedy VBAC jest możliwy Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, VBAC jest możliwy, jeśli w kolejnej ciąży nie powtarzają się wskazania do cesarskiego cięcia (np. neurologiczne lub okulistyczne). Musimy pamiętać jednak, że brak wskazań nie jest jedynym wyznacznikiem. Bardzo ważny jest również przebieg ciąży i to, co dzieje się podczas porodu. VBAC a ryzyko pęknięcia macicy W przypadku VBAC sporo mówi się o ryzyku związanym z pęknięciem macicy w miejscu, w którym znajduje się blizna po cięciu. – Podczas ciąży zwracamy uwagę, czy nie pojawiają się dolegliwości, które mogą sugerować problemy z istniejącą blizną – mówi dr Jurczak-Czaplicka. Mogą wystąpić one już w II lub III...

kartka Lepszy poród
mat. prasowe akcji Lepszy poród
Poród naturalny
Szokujące kartki z opisami porodów – obejrzyj galerię
„Nie drzyj się tak” – żadna położna ani żaden ginekolog nie ma prawa mówić tak do rodzącej kobiety! Zobacz galerię kartek z opisami porodów: tych lepszych i tych, które najlepiej byłoby zapomnieć – gdyby to tylko było możliwe.
blizna po cesarce, preparaty na blizny po cięciu
Cesarskie cięcie
Przegląd preparatów na blizny po cesarce
Sprawdź, jakie preparaty na blizny po cesarce wybrać, by zgrubienie było niewielkie.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj