Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
planowana cesarka
Adobe Stock
Lekcja 3

Planowana cesarka: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanym cesarskim cięciu

Planowana cesarka wynika ze wskazań lekarza, np. kiedy dziecko ułożone jest pośladkowo lub kobieta z przyczyn zdrowotnych nie może rodzić naturalnie. Razem z naszym ekspertem wyjaśnimy, jak przebiega planowana cesarka, abyś łatwiej mogła się do niej przygotować.

Planowana cesarka może budzić lęk i niepewność, ale z drugiej strony pozwala się przygotować na to, co czeka młodą mamę. Od profesjonalnej diagnozy i słusznie zaleconej cesarki może zależeć zdrowie, a czasem i życie zarówno mamy, jak i dziecka. Jeśli lekarz zaleci ci cesarskie cięcie, porozmawiaj z nim szczerze o wszystkich swoich obawach. Zabieg, który jest zaplanowany, przebiega spokojnie i najczęściej już po kilkunastu minutach maluszek pojawia się na świecie. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia powikłań po cesarce.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Planowana cesarka: wskazania

Są kobiety, które mimo największych chęci nie mogą rodzić naturalnie. Ostateczną decyzję o cięciu podejmuje ginekolog prowadzący ciążę. Wskazaniami do cięcia cesarskiego są między innymi:

  • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
  • wielkość dziecka powyżej 4,5 kg;
  • guzy mięśniowe w kanale rodnym;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • zagrożenie rzucawką spowodowane zatruciem ciążowym;
  • konflikt serologiczny;
  • zaawansowana cukrzyca matki;
  • wady serca;
  • przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne;
  • wcześniejsze operacje macicy;
  • nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące);
  • opryszczka narządów płciowych;
  • inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.
Nie wszystkie wady wzroku stanowią wskazanie do cięcia, choć było tak przez wiele lat. Lekarze kierują na cięcie pacjentki z zaawansowaną retinopatią cukrzycową lub odwarstwieniem siatkówki.

Planowana cesarka: w którym tygodniu ciąży się ją wykonuje?

W przypadku wcześniejszych wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia przyszła mama zazwyczaj jest umawiana na zabieg około 38.-39. tygodnia ciąży. Istnieją jednak dwa podejścia do planowego cesarskiego cięcia: pierwsze to tzw. cesarka „na zimno”, zaplanowana na konkretny dzień, drugie – po wystąpieniu skurczów porodowych, „na gorąco”. Pierwsza wykonywana jest częściej. W takiej sytuacji kobieta zgłasza się do szpitala w wyznaczonym terminie. Szpital jest przygotowany i ma umówioną salę, a także zespół medyczny. Ciężarna wie, kiedy urodzi, a wszystko jest pozornie gotowe – czasem jednak do porodu nie jest gotowy ani organizm kobiety, ani dziecko.

Gdy zabieg wykonuje się przed naturalnym terminem porodu, nie ma jeszcze skurczów, a gospodarka hormonalna może nie być gotowa na narodziny malucha, nie ma także rozwarcia szyjki. Niegotowe może być także maleństwo, które nagle opuszcza przyjazne łono mamy.

Planowane cesarskie cięcie po skurczach

Wielu lekarzy przyjmuje teorię, że należy czekać z cesarskim cięciem aż do pojawienia się naturalnych skurczów porodowych. Może to zapobiec jatrogennemu wcześniactwu, czyli sytuacji, w której dziecko rodzi się przedwcześnie z powodu nieprawidłowego określenia terminu porodu.

W sytuacji, kiedy poród zaczyna się naturalnie, macica zaczyna się kurczyć, rozwiera się szyjka macicy, cały organizm zaczyna reagować odpowiednim poziomem hormonów – to bardzo istotne dla rodzącego się maluszka. W momencie, gdy pojawia się czynność skurczowa, u dziecka pojawia się stymulacja zakończeń nerwowych. Każdy skurcz oznacza też zmniejszenie dopływu ilości tlenu i zwiększenie ilości adrenaliny, a ta z kolei jest potrzebna do uruchomienia innych mechanizmów. Cały „stres porodu”, który nie występuje podczas cesarki „na zimno”, jest dziecku potrzebny, by mogło ono się prawidłowo zaadoptować do życia pozamacicznego.

Planowane cesarka: kiedy do szpitala?

Warto wiedzieć, jak przygotować się na cesarskie cięcie. Do szpitala możesz zostać bowiem przyjęta już dzień przed planowaną cesarką. Przebierzesz się tam w koszulę, a położna wypełni potrzebną dokumentację. Do ramienia lub dłoni pielęgniarka podłączy ci kroplówkę nawadniającą. Założy ci też cewnik (w znieczuleniu), by w czasie i po operacji lekarze kontrolowali ilość wydalanego moczu. Być może dostaniesz także antybiotyk. Poza tym czeka cię najprawdopodobniej golenie włosów łonowych (czasami możesz zrobić to sama). Chwilę po tym zostaniesz przewieziona na blok operacyjny, gdzie zostanie przeprowadzona operacja.

Planowana cesarka – co musisz wiedzieć?

  1. Cesarskie cięcie powinno być przeprowadzone wyłącznie w sytuacji, gdy występują konkretne wskazania do zabiegu.
  2. Planowane cesarskie cięcie przeprowadza się zwykle ok. 38.-39. tygodnia ciąży.
  3. Niektórzy lekarze zalecają przeprowadzenie zabiegu dopiero po rozpoczęciu akcji porodowej.
  4. Cesarka wiąże się z ryzykiem powikłań – dlatego decyzja o jej przeprowadzeniu powinna być dobrze przemyślana.
  5. Termin cesarki będzie inaczej planowany u kobiety, która rodzi po raz pierwszy, niż u tej, która już wcześniej rodziła. Decyzję podejmuje lekarz.
  6. Do szpitala powinnaś zgłosić się dzień przed planowanym zabiegiem lub tego samego dnia – o dokładnym terminie zostaniesz poinformowana przez lekarza.
  7. Przed zabiegiem zostanie wykonana lewatywa.
  8. Pamiętaj, by przed planowaną cesarkę spakować torbę do szpitala – nie powinna się ona różnić od torby, którą zabrałabyś ze sobą, by rodzić siłami natury.
  9. Pobyt w szpitalu po planowanej cesarce trwa zwykle o kilka dni dłużej niż po porodzie naturalnym.
Zobacz też:
Quiz o cesarskim cięciu
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Sprawdź co wiesz o cesarskim cięciu? [QUIZ]
Jak wygląda poród naturalny?
Vimeo/Cradled Creations
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny? Zobacz film pełen emocji [wideo]
Nie dla każdej kobiety poród jest cudownym doświadczeniem. Ta mama udowadnia, że poród naturalny może być piękny i pełen wzruszeń. Zobacz niezwykły film!

Podczas porodu dla rodzącej nie liczy się czas (on po prostu dla niej nie istnieje). Liczy się tylko to, by wydać na świat dziecko . Ciało kobiety wie, co ma robić - rodząca musi się tylko w nie wsłuchać. Ale by to było możliwe, trzeba jej stworzyć odpowiednie warunki. Każdy poród jest inny. Dla wielu kobiet to traumatyczne przeżycie, którego nie chcą wspominać. Dla innych to magiczny moment, który odmienia je na zawsze. Poczucie bezpieczeństwa i bliskości powinny być w tym czasie najważniejsze. Poród jakich mało Film z porodu naturalnego , który zaraz zobaczycie, jest zachwycający. Spokój, szczerość, piękna muzyka – to wszystko wzrusza. Dla mnie najbardziej urzekająca jest relacja między przyszłymi rodzicami . Czułość, z jaką przyszły tata opiekuje się partnerką, jest niezwykła. Takich emocji nie można w żaden sposób podrobić. Zwróciłyście uwagę na moment, w którym maleństwo rodzi się wprost w ręce taty? Ten film ma w sobie tyle uroku, że można go oglądać kilkakrotnie!   Poród jak z filmu? Często przyszła mama i tata mają przed pierwszą wizytą na porodówce, mają nikłe wyobrażenie o porodzie. Obraz kształtuje się na podstawie filmów, które widzieli w kinie czy telewizji: niespodziewana szybka akcja, odejście wód, wyścig z czasem i poród w ostatniej chwili niemalże w progu szpitalu. W rzeczywistości od wystąpienia pierwszych objawów porodu, do chwili narodzin zazwyczaj mija kilka, a nawet kilkanaście godzin . Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. W kolejnym etapie porodu czas na parcie, rodzi się główka dziecka, a potem cały maluszek. Po urodzeniu dziecka w organizmie mamy następuje wyrzut oksytocyny do jej krwioobiegu. Ten hormon bardzo ułatwia urodzenie łożyska. Aby jednak tak się stało, kobieta musi wykonać jeszcze kilka parć. Dla jednych pań ten...

Poród naturalny a cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Poród naturalny a cesarskie cięcie – wady i zalety obu rozwiązań
Poród naturalny i cesarskie cięcie bardzo się różnią, choć ich finał jest ten sam – narodziny dziecka. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Od tego właśnie, jaką perspektywę przyjmujemy – mamy czy dziecka – zależy odpowiedź na pytanie, który poród może się okazać lepszy.

Niezależnie od tego, czy cesarka wydaje ci się gorsza od porodu naturalnego czy też odwrotnie – to poród naturalny budzi twój lęk, to nie ty powinnaś decydować o sposobie rozwiązania ciąży, ale względy medyczne. Na ich podstawie lekarz, kierując się dobrem dziecka i jego mamy, powinien podjąć decyzję, w jaki sposób dziecko przyjedzie na świat.  Poród naturalny a cesarskie cięcie Oba rodzaje porodów mają tę niewątpliwą zaletę, że kończą się przyjściem dziecka na świat. Postęp medycyny sprawił, że dzięki cesarskiemu cięciu mamami mogą zostać również kobiety, które nie miałyby szans na normalny poród.  Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny, ale także o niepokojącym lekarzy zjawisku wykonywania cesarskich cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o obu rodzajach porodów.   Cesarskie cięcie to operacja – chociaż potocznie mówi się o niej „cesarka” i nazywa się ją zdrobniale „zabiegiem”, nie trzeba zapominać, że to wciąż poważna ingerencja w organizm kobiety, która wiąże się z ryzykiem powikłań i komplikacji. Przecięte zostają powłoki brzuszne i macica. Podczas każdej operacji istnieje ryzyko krwotoku, a po niej – rozwinięcia się choroby zatorowo-zakrzepowej lub niedrożności jelit. Czasem po cesarce trzeba zostać dłużej w szpitalu. Kobiety, które obawiają się, że po porodzie naturalnym będą miały kłopot z nietrzymaniem moczu, powinny pamiętać, że poród operacyjny również może nieść ryzyko uszkodzenia pęcherza.   Poród naturalny, a dokładnie przejście...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak