Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ile można mieć cesarek?
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Ile razy można mieć cesarskie cięcie? Liczba cesarek to sprawa indywidualna

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile razy można mieć cesarskie cięcie. Lekarze apelują jednak o trzymanie się pewnej zasady – w przeciwnym razie ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu znacznie wzrasta.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Aż 40 procent polskich dzieci przychodzi na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Z roku na rok zabieg ten staje się coraz bardziej popularny. Kobiety stosują go nie tylko z konieczności, ale często wybierają go same. Niezależnie jednak od tego, czy mowa o planowanym cesarskim cięciu, czy cesarskim cięciu na życzenie, ważne, żeby wiedzieć, z czym wiąże się zabieg. Ewentualne powikłania po zabiegu mogą być bardzo dotkliwe. Z konsekwencjami takiej decyzji można mierzyć się później przez resztę życia.

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

Ile można mieć cesarek?

To, ile razy kobieta może mieć cesarkę, jest kwestią indywidualną. Decyzję o przeprowadzeniu kolejnego cesarskiego cięcia zawsze podejmuje lekarz po rozmowie z pacjentką i zapoznaniu się z jej historią medyczną. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia kobiety, historii ewentualnych powikłań i wskazań do przeprowadzenia zabiegu lekarz decyduje, czy ciężarna powinna poddać się cesarskiemu cięciu, czy możliwy jest poród naturalny.

Poród siłami natury po cesarskim cięciu (z angielskiego VBACVaginal Birth After Cesarean Section) jest porodem podwyższonego ryzyka. Wśród czynników zmniejszających szanse na udany poród naturalny wymienia się m.in. niewielki odstęp od poprzedniego cesarskiego cięcia (mniej niż rok), ciążę mnogą, pęknięcie macicy lub krocza III albo IV stopnia, powtarzające się wskazania do cesarskiego cięcia czy więcej niż jedną przebytą cesarkę w przeszłości. Decyzję o tym, czy poród siłami po cesarce będzie możliwy, podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu.

Ile można mieć cesarskich cięć? Opinia lekarza 

Dr n. med. Renata Jaczyńska przyznała, że odpowiedź pytanie, ile można mieć cesarek, nie jest oczywista. Sprawa jest bowiem mocno indywidualna. Istnieje jednak pewna zasada, której bezwzględnie należy się trzymać. 

Nie określono, ile można mieć cesarek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kolejne takie operacje niosą ze sobą coraz większe ryzyko powikłań. Najczęściej po trzech odradzamy czwartą ciążę, ale decyzja ta należy do pacjentki” – podkreśla ekspertki. Czy kolejne zabiegi wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań po cesarskim cięciu?
 
Drugie, trzecie czy następne cesarskie cięcie jest trudniejsze do wykonania m.in. ze względu na zrosty po poprzednich zabiegach – mięsień macicy w miejscu blizny jest też osłabiony. Z tego powodu może dojść do uszkodzenia sąsiednich narządów, np. pęcherza moczowego, jelita. Powikłania w czasie kolejnej operacji są podobne do tych po pierwszym cesarskim cięciu, ale zdarzają się częściej”.

Decyzja o cesarskim cięciu powinna być więc mocno przemyślana. 

Zobacz też:

Dziecko urodziło się z wielką blizną na twarzy
Adobe Stock/ Screen Youtube/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Dziecko urodziło się z wielką raną na twarzy. Tak okaleczył je lekarz podczas cesarki
Ten błąd lekarski będzie wiele kosztował malutką Kyanni Williams i jej rodzinę. W trakcie porodu dziewczynka została okaleczona na całe życie.

Cesarskie cięcie zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań po cc , jednak takiego finału operacji nikt się nie spodziewał. Kyanni Williams przyszła na świat z ogromną raną na lewym policzku. Lekarz wykonujący cesarskie cięcie popełnił ogromny błąd. Do zdarzenia doszło w klinice Denver Health w Kolorado w USA. Początkowo lekarze zakładali, że Kyanni Williams urodzi się naturalnie. W szpitalu zdecydowali jednak o cesarskim cięciu.  Lekarz założył dziewczynce 13 szwów Choć decyzję o przeprowadzeniu cesarki podejmowano bardzo szybko, wyglądało na to, że wszystko idzie zgodnie z planem. Dziewczynka przyszła jednak na świat z bardzo dużą raną na twarzy. Lekarz wykonujący cesarskie cięcie wykonał zbyt głębokie nacięcie, okaleczając dziecko. Później tłumaczył, że miało ono twarz zbyt blisko łożyska. „Podczas wyciągania dziecka rozcięli jej twarz i wymagała nagłej operacji po urodzeniu. Prosimy o modlitwę w ich intencji” – mówi babcia dziewczynki cytowana przez stację Fox 31, a matka dziecka dodaje: „Nigdy nie słyszałam, żeby czyjeś dziecko tak wyglądało po cesarskim cięciu”. Chirurg plastyczny założył Kyanni Williams aż 13 szwów.  Rodzina dziewczynki uważa, że lekarze powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. W sprawie zostało wszczęte specjalne dochodzenie. Rzecznik szpitala Denver Health przekazał w oświadczeniu, że sprawa zostanie wyjaśniona, dodając jednocześnie, że takie sytuacje podczas cesarek czasem się zdarzają.  Zobacz też: Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu Planowana cesarka: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanym cesarskim cięciu Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego

Wskazania do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego
Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Sprawdź, czy choroby, na jakie cierpisz, są wskazaniem do cesarki.

Cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej z powodu zaburzeń tętna płodu podczas porodu (to oznaka niedotlenienia), zakażenia wewnątrzmacicznego, nieprawidłowego postępu porodu lub niewłaściwego ułożenia dziecka. Częstym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest również nagły krwotok spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska lub tzw. łożyskiem przodującym. Wskazania do cesarskiego cięcia Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dzieli wskazania do cesarki na położnicze i pozapołożnicze. Położnicze są związane zarówno ze stanem dziecka, jak i z matki. W przypadku dziecka wskazaniem jest np. nieprawidłowe położenie płodu (dzieje się tak, gdy częścią przodującą nie jest główka dziecka, a jego pośladki lub miednica). Cesarskie cięcie jest zalecane również w przypadku porodu przedwczesnego, gdy poród naturalny niesie za sobą zbyt duże ryzyko uszkodzenia płodu. Wykonuje się je też, gdy tętno dziecka jest zbyt wolne i w przypadku braku prawidłowej czynności skurczowej macicy. Wskazaniem do zabiegu jest także wypadnięcie pępowiny, przedwczesne odklejenie łożyska, podejrzenie krwotoku wewnętrznego na skutek pęknięcia macicy oraz dystocja szyjkowa.  Wśród wskazań do cc z uwagi na stan matki wymienia się ciężki stan przedrzucawkowy (czyli obecność tzw. zatrucia ciążowego, inaczej gestozy), odwarstwienie siatkówki, zmiany naczyniowe na dnie oka, patologie położnicze w obrębie miednicy i kręgosłupa. Nie bez znacznie są także choroby neurologiczne i tokofobia , czyli patologiczny lęk przed porodem zaliczany do chorób psychicznych. Lekarz może również zadecydować o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego, gdy kobieta mierzy się z ciężkimi chorobami układu krążenia i płuc. Wskazania do cesarskiego cięcia występujące podczas porodu: lista Nieprawidłowe rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu; Słaba akcja skurczowa, która może...

Kobieta po porodzie w szpitalu
Fotolia
Aktualności
"Rodziłam na trzy różne sposoby i wiem, jaki poród jest najlepszy!" – zgadzasz się?
Poród siłami natury, planowane cesarskie cięcie czy awaryjna cesarka? Susan ma porównanie i... Sprawdź, który sposób rodzenia jest według niej najlepszy!

Poród naturalny czy cesarskie cięcie – który poród jest lepszy? Susan Taylor jest mamą trójki dzieci. Każdy z maluchów przyszedł na świat w inny sposób. Pierwsze dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie w wyniku komplikacji podczas porodu naturalnego. Drugie przyszło na świat drogami natury, trzecie – przez planowane cesarskie cięcie. Susan porównała te trzy doświadczenia i wybrała to, które według niej jest najkorzystniejsze. Zgadzacie się z nią? Poród wywoływany i cesarka w wyniku komplikacji Susan chciała rodzić naturalnie, jednak stan przedrzucawkowy i wysokie ciśnienie krwi jej to uniemożliwiły. Lekarze podjęli decyzję o wywołaniu porodu. W trakcie porodu doszło do komplikacji i konieczne było przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Dla Susan jedynym plusem takiego porodu było... przetrwanie. "Zalety? Wszyscy wyszli z tego doświadczenia żywi i zdrowi" – napisała. Minusów jest o wiele więcej: rozczarowanie, ból, stres, infekcja po cesarskim cięciu. "Przejście przez to wszystko, żeby na końcu zostać pociętym, było rozczarowujące, chociaż była to najbezpieczniejsza opcja" – wyjaśnia Susan. Poród naturalny Chociaż część kobiet rezygnuje z porodu naturalnego, gdy ich pierwsze dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, lekarz Susan nie widział przeciwwskazań i pozwolił jej rodzić naturalnie po cesarce . Największą zaletą porodu naturalnego było dla Susan "doświadczenie najbardziej naturalnej i niezwykłej z fizjologicznego punktu widzenia rzeczy, której może dokonać kobieta". Jego największą wadą jest natomiast "największy ból, jakiego można doświadczyć w życiu". Innymi minusami są pęknięcia krocza podczas porodu, hemoroidy i... brak zainteresowania lekarza i położnej, "w końcu poród naturalny jest łatwiejszy niż cesarka". Planowana cesarka Przy trzecim...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz