Reklama

Hemoroidy to częsta i przykra "pamiątka" po ciąży i porodzie, zwłaszcza naturalnym. Dlatego, jeżeli pobyt w ubikacji jest dla ciebie dyskomfortem, odczuwasz ból, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu, możesz sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty. Są wśród nich m.in. maści na hemoroidy, które świetnie poradzą w leczeniu łagodnej formy tej dolegliwości.

Reklama

Maść na hemoroidy - po ciąży i po porodzie

Hemoroidy, zwane też guzkami krwawnicznymi ma każdy z nas. To wypełnione krwią poduszeczki uszczelniające kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolujące wydalanie. Problem z nimi zaczyna się wówczas, gdy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której nie są w stanie opróżnić się. Powstaje wówczas stan zapalny i dochodzi do choroby hemoroidalnej, nazywanej też żylakami odbytu.

To częsta przypadłość kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim jej trymestrze. Wynika z tego, że:

  • rosnące dziecko uciska układ żylny, utrudniając prawidłowy przepływ krwi i zaburzając pracę jelit;
  • przyszłej mamie dokuczają zaparcia;
  • zachodzą zmiany hormonalne - wyższe stężenie progesteronu zwiększa podatność ścian żył na rozciąganie.

Także poród może przyczynić się do powstania dolegliowści. Parcie może spowodować rozciągnięcie się guzków krwawniczych i w efekcie skutkować bolesną chorobą hemoroidalną.

Maść na hemoroidy - skład

Możesz ją kupić w aptece bez recepty. Z reguły zawiera substancje czynne, takie jak diosminę, tribenozyd, hydrokortyzon oraz wyciągi z kory kasztanowca lub arniki. W swoim składzie może mieć lidokainę - substancję znieczulającą miejscowo i łagodzącą świąd, pieczenie i ból. Maść zwlacza objawy choroby hemoroidalnej i działa:

  • znieczulająco;
  • ściągająco;
  • przeciwzapalnie;
  • przeciwobrzękowo;
  • łagodząco - uśmierza świąd i pieczenie;
  • uszczelnia naczynia krwionośne.

Najlepsze są produkty, w skład których wchodzą równocześnie dwa składniki: tribenozyd i lidokaina. To połączenie dobrze uśmierza świąd i ból. Tribenozyd działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowe, natomiast lidokaina znieczula.

Maść na hemoroidy - stosowanie

Maść stosujemy miejscowo, smarując umyty odbyt lub aplikujemy wewnątrz za pomocą dołączonego do opakowania kaniuli (rurki z dziurkami). Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem oraz po wypróżnieniu.

Można nią leczyć zarówno hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Regularne jej stosowanie może skutecznie wyleczyć z guzków krwawniczych. Z reguły trwa to kilka tygodni. Ważne, aby w tym czasie powstrzymywać się od oddawania stolca oraz dbać o higienę intymną i po każdym wypróżnieniu umyć okolice odbytu.

Maść na hemoroidy - środki ostrożności w ciąży

Wielu leków w przypadku żylaków odbytu nie można w ogóle przyjmować w czasie ciąży. Stąd i stosowanie maści w tym czasie jest ograniczone. Każdorazowa decyzja o zastosowaniu leków musi być podjęta przez lekarza na podstawie informacji dotyczących ryzyka stosowania danego leku w czasie ciąży.

Maść na hemoroidy - cena

Cena maści dostępnych w aptkach bez recepty zależy od danego środka, a także składu preparatu. Przeciętna kwota do zapłaty to od 15 do 30 złotych za opakowanie.

Przy długo utrzymujących się hemoroidach, których nie da się wyleczyć przy pomocy maści, po konsultacji z lekarzem można przejść do bardziej inwazyjnego leczenia. Trzeba zgłosić się do lekarza proktologa, który jest specjalistą od chorób odbytu.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama