Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
26107
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Trzeci trymestr ciąży –​ dolegliwości i niepokojące objawy

Trzeci trymestr ciąży to duże obciążenie dla organizmu, które daje o sobie znać bólem pleców, zmęczeniem, bezsennością czy hemoroidami. To tylko niektóre dolegliwości końcówki ciąży. Wszystkie świadczą o jednym – organizm przygotowuje się do porodu i karmienia piersią. Wyjaśniamy, co jest normą dla tego okresu, a co powinno niepokoić.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 27 tygodnia i trwa ok. 14 tygodni (jak dwa poprzednie). Jego finalny czas zależy od tego czy dziecko przyjdzie na świat wcześniej czy z lekkim opóźnieniem. Dolegliwości, które mogą pojawiać się w ostatnim trymestrze, potrafią być naprawdę uciążliwe, jak np. powracające mdłości, lub niepokojące, czego przykładem bywają skurcze przepowiadające o różnym natężeniu. Wyjaśniamy, na co uważać podczas ostatniego etapu ciąży.

Spis treści:
Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży

Inne dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży

Ostatni trymestr ciąży może być wyjątkowo uciążliwy – brzuch staje się coraz większy, a kręgosłup coraz ciężej znosi dodatkową wagę. Możesz także odczuwać mdłości, bóle kręgosłupa lub silne zmęczenie. Jak sobie z tym radzić i co mogą oznaczać poszczególne dolegliwości?

Mdłości, chudnięcie, brak apetytu

Brak apetytu w trzecim trymestrze najczęściej spowodowany jest przez mdłości – mogą one występować zwłaszcza pod wpływem głodu bądź po obfitszych posiłkach. Należy więc pamiętać o rozważnym, regularnym jedzeniu mniejszych porcji. Warto także unikać ciepłych napojów i sięgnąć po chłodniejsze, które poprawiają metabolizm. Jeśli zdarzają się częste wymioty – należy nawadniać organizm niegazowaną wodą i skonsultować się z lekarzem.

Ból w podbrzuszu w III trymestrze ciąży

Jeśli odczuwasz skurcze podbrzusza w trzecim trymestrze, prawdopodobnie są spowodowane:

  • skurczami Braxtona-Hicksa, czyli tzw. skurczami przepowiadającymi. Przygotowują one organizm do porodu, ale nie są groźne.
  • stanem przedrzucawkowym, który jest bezpośrednio związany z wysokim nadciśnieniem przyszłej mamy. Jest to potencjalnie groźna sytuacja, która zagraża zarówno ciężarnej, jak i dziecku. Należy ją jak najszybciej zgłosić w szpitalu.
  • odklejeniem się łożyska, które zazwyczaj sygnalizuje twardy brzuch w ciąży, ból, silne skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych. Wymaga to szybkiej interwencji lekarza, dlatego jeśli odczuwasz te objawy – jak najszybciej udaj się do szpitala.
  • porodem. Jeśli termin się zbliża, a przyszła mama zaczyna odczuwać regularne i nasilające się skurcze – może to oznaczać rozpoczęcie porodu. 

Końcówka ciąży i ból pleców

Powiększająca się macica uciska nerw kulszowy – stąd ból pleców. To dlatego masz wrażenie, jakby rozrywało cię w krzyżu. Co robić? Pilnuj pleców – powinny być wyprostowane. I brzucha – nie wypychaj go do przodu (nie obciążysz odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Długie stanie czy siedzenie w jednej pozycji nie polepszą sytuacji. Dlatego przenoś ciężar z nogi na nogę, postaw jedną stopę na stołeczku, a gdy planujesz pracę przy biurku, podłóż poduszkę pod plecy. Próbowałaś masażu? A ciepłego okładu? Mogą pomóc. Zalecany jest odpoczynek, najlepiej z wysoko uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Nic nie pomaga? Poproś lekarza o zestaw ćwiczeń.

Senność i zawroty głowy w III trymestrze

Czujesz się zmęczona, bo jesteś cięższa, bo się nie wysypiasz, bo w twojej głowie kłębi się pełno myśli. Twój organizm daje ci sygnał: odpocznij. Zrelaksuj się, połóż na chwilę, pójdź na spacer. Nie pomaga? Powiedz o tym lekarzowi, może zleci badanie krwi. Anemia to częsta dolegliwość końcówki ciąży.

Płytki oddech pod koniec ciąży

Powiększająca się macica uciska przeponę i płuca. Co robić? Prostuj plecy, śpij w pozycji półsiedzącej, noś luźne ubrania. Rób ćwiczenia oddechowe (poproś lekarza, by pokazał, jak wykonywać je najlepiej), odpoczywaj. Jeśli poczujesz kłucie w klatce piersiowej i nie możesz złapać tchu, zgłoś się do ginekologa.

Trzeci trymestr ciąży i bezsenność

Brzuch zaczyna przeszkadzać w zasypianiu, macica uciska przeponę, malec nie daje spokoju, a do tego musisz ciągle biegać do toalety? Nie pij na wieczór kawy ani herbaty, zjedz lekkostrawną kolację (nie później niż dwie godziny przed snem), wypij szklankę mleka, wywietrz sypialnię, połóż się na łóżku w pozycji półsiedzącej, wycisz się (pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne). Nie pomaga? Powtórz wszystko i uzbrój się w cierpliwość.

Parcie na pęcherz w trzecim trymestrze ciąży

Powiększająca się macica uciska także pęcherz. Pod koniec ciąży, gdy brzuch się obniży, odczucia będą intensywniejsze. Biegnij do toalety za każdym razem, gdy pojawi się taka potrzeba – lepiej nie narażać się na infekcję dróg oddechowych. Używaj wkładek higienicznych, ponieważ czasem, gdy np. kichniesz czy wybuchniesz śmiechem, możesz popuścić. Dlatego ćwicz mięśnie krocza: napinaj je na kilka sekund i rozluźniaj. I tak kilka razy w ciągu dnia.

Trzeci trymestr ciąży i obrzęki

Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg, nie może swobodnie odpłynąć do serca i pojawia się opuchlizna. To normalne, że kostki mogą wtedy spuchnąć. Odpoczywaj z uniesionymi nogami, nie siedź długo w jednej pozycji, połóż stopy na podwyższeniu, nie krzyżuj nóg. Nie noś skarpetek ze ściągaczem. Pomaga założenie rajstop ściągających – zrób to z samego rana. Pij wodę. Jeśli obrzęki nie znikają po nocy, są duże i szybko narastają, opuchniętą masz twarz, to na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza. Mogą być sygnałem stanu przedrzucawkowego.

Hemoroidy w trzecim trymestrze

Hemoroidy pojawiające się pod koniec ciąży mogą być skutkiem zaparć. Są bolesne. Jeśli do tej pory nie zmieniłaś diety, przerzuć się  koniecznie na produkty bogate w błonnik (ciemny chleb, ryż brązowy), jedz świeże warzywa i owoce, pij dużo wody.

Trzeci trymestr ciąży: obolałe żebra

Trudno się dziwić, że bolą, kiedy w brzuszku szaleje maluszek – ma teraz tak mało miejsca, że czujesz każdy jego ruch. Gdy smyk ułoży się między żebrami, zmień pozycję, przeciągnij się. A nuż mu się to spodoba i ułoży się inaczej?

Inne dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Może ci także doskwierać swędzenie brzucha - to jednak zupełnie normalne. Skóra się rozciąga i swędzi, więc smaruj ją balsamami nawilżającymi i natłuszczającymi.

W trzecim trymestrze mogą także nasilać się upławy. To normalne, że jest ich dużo. Ale jeśli zmieniły zapach lub barwę, np. są to brązowe upławy, zgłoś się do lekarza.

Zobacz też:

jak dotrwać do porodu
Fotolia
Przebieg ciąży
Jak dotrwać do porodu, kiedy masz już dosyć ciąży? Ostatnia prosta nie jest łatwa!
Do porodu pozostało już naprawdę niewiele czasu, zaledwie kilka tygodni. Coraz większy brzuch, kręgosłup boli, brzuch twardnieje i swędzi, skóra tak napięta, że chyba pęknie, stopy puchną... Nic dziwnego, że zaczynasz się poważnie obawiać, czy to nie będą najdłuższe tygodnie w twoim życiu!

Twój brzuch jest tak duży, że aby go okryć, przydałby się namiot. Zamiast nóg masz dwa kloce. Zapomniałaś już, jak to jest, nie być zmęczoną (czy to w ogóle możliwe?). W dodatku tak trudno o przespaną noc… Nic dziwnego – twoje dziecko jest już duże i robi mu się w brzuchu coraz ciaśniej, a macica jest tak wielka, że uciska przeponę i żołądek. W efekcie masz już naprawdę serdecznie dość ciąży i czekasz na poród jak na zbawienie. Tymczasem sprawdź, co możesz zrobić, by choć trochę zmniejszyć dyskomfort spowodowany ciążowymi dolegliwościami. Duuuży brzuch Niezależnie od kształtu jest teraz tak duży, że coraz trudniej ci się poruszać. Nie mówiąc o zawiązaniu sznurowadeł… A już znalezienie wygodnej pozycji do spania graniczy z cudem. Pamiętaj, że kiedy na 2–4 tygodnie przed porodem obniży ci się brzuch, zmieni się twój środek ciężkości i możesz mieć kłopot z utrzymaniem równowagi. Rada: Na noc podkładaj pod brzuch poduszkę, zwinięty koc lub specjalny kojec. A w ciągu dnia noś wygodne, stabilne obuwie.  Ból kręgosłupa Lekarze podkreślają, że ból pleców w ciąży jest czymś naturalnym i wiążą go nie tylko z wagą przyszłej mamy czy jej wiekiem, ale samą ciążą właśnie. Pod wpływem rosnącego brzucha zmienia się bowiem kształt kręgosłupa (większa jest tzw. lordoza, czyli jego wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowej), a wyższy poziom relaksyny powoduje rozluźnianie tkanek miękkich i stawów. Bólom sprzyja też retencja, czyli zatrzymywanie płynów.   Rada: Nie garb się, ale też nie wypychaj do przodu brzucha. Pamiętaj, że dla twojego kręgosłupa gorsze niż chodzenie jest stanie. Dlatego jeśli naprawdę musisz stać, przenoś ciężar ciała z nogi na nogę, oprzyj się plecami np. o ścianę. A może, zamiast stać, możesz pospacerować?  Gdy masz zamiar długo siedzieć, np. przy biurku,...

Emocje w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Przed porodem mogą pojawić się różne uczucia. Bądź przygotowana!
Mieszanka strachu, niecierpliwości i radosnego oczekiwania za każdym razem ma inne proporcje. Pamiętaj, że masz prawo odczuwać wszystkie te emocje przed porodem!

Każda kobieta w inny sposób przeżywa swoją ciążę i poród. Ba, często zupełnie inaczej przebiegają kolejne ciąże u jednej kobiety. To, co ciężarna czuje przed porodem, bywa mieszanką spokoju, strachu, niecierpliwości i radosnego oczekiwania. Najważniejsze tuż przed narodzinami dziecka jest ukojenie lęków, które mogą narazić przyszłą mamę na zbędny stres. Świetne samopoczucie tuż przed porodem Pomimo tego, że  termin porodu masz wyznaczony za cztery dni, być może nadal czujesz się świetnie, pracujesz zawodowo i załatwiasz mnóstwo spraw, jeżdżąc samochodem po mieście, a energia wprost cię rozpiera. Czasem tylko z niepokojem zerkasz na kalendarz i stwierdzasz, że wyznaczona data narodzin nieuchronnie się zbliża. A przecież ty nie zdążysz! Nie podpisałaś umowy z ważnym klientem, nie wynegocjowałaś porozumienia z kontrahentem, nie złożyłaś do druku zamówionej broszury. W domu też jeszcze nie wszystko gotowe na przyjęcie maleństwa, które na razie informuje cię o swojej obecności przyjaznymi kopnięciami. Nie masz jeszcze łóżeczka i wózka, a wczoraj wymyśliłaś, że warto by jednak przemeblować pokój, w którym zamierzacie ulokować nowego członka rodziny... Na razie przemawiasz czule do maleństwa, by nie przychodziło na świat za wcześnie i pozwoliło mamie w spokoju dokończyć to, co zamierza. Pocieszasz się też, że przecież w ostateczności wyprawkę dla dziecka może kupić tata. A z przemeblowaniem też zapewne sobie poradzi. Uspokojona, z werwą przystępujesz do dalszej pracy. Tak upływają ostatnie dni ciąży u wielu kobiet. Ale równie dużo pań w tym okresie nie jest w najlepszej kondycji. Zniecierpliwienie. Kiedy wreszcie urodzę? Właśnie minął wyznaczony termin porodu ... i nic. Nie odczuwasz żadnych skurczów, czujesz się równie dobrze jak kilka dni temu. Z coraz większą niecierpliwością oczekujesz na sygnały zwiastujące rozpoczęcie...

stres przed porodem
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Stres przed porodem: czy nerwy mogą wywołać poród? [WYJAŚNIA PSYCHOLOG]
Stres przed porodem nie tylko źle wpływa na rozwój dziecka, ale też na przebieg samego porodu. Może go przyspieszyć, a intensywny stres w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może doprowadzić nawet do poronienia.

Stres przed porodem pojawia się u wielu kobiet w ciąży, ale często za przyczynę lęków oraz wysokiego poziomu niepokoju uważa się po prostu fakt bycia w ciąży. Tymczasem ciąża jest z wielu powodów czasem stresującym, a badania naukowe pokazały, że nerwy w ciąży wpływają na rozwój mózgu dziecka! Rzadziej jednak mówi się o tym, że stres przed porodem przekłada się bezpośrednio na sam poród . Stres przed porodem: jak emocje wpływają na poród? Stres przed porodem może w znacznym stopniu zaburzyć przebieg porodu. Hormonalny mechanizm porodu jest skomplikowanym procesem. Najważniejsze są w nim jednak dwie substancje: oksytocyna i adrenalina. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby podczas porodu w ciele kobiety było jak najwięcej naturalnej oksytocyny , a jak najmniej adrenaliny. Stres przed porodem może zmienić właściwe proporcje tych hormonów. Za co odpowiadają hormony, na które bezpośredni wpływ ma stres przed porodem? Oksytocyna , zwana hormonem miłości , wydzielana jest przez matkę po to, aby poród mógł postępować. Warunki idealne dla wytwarzania tego hormonu to spokój, relaks, poczucie bezpieczeństwa, intymność, bliskość (również fizyczna) z partnerem. Adrenalina i kortyzol to z kolei hormony stresu . Pojawiają się w ciele, gdy odbierasz daną sytuację jako zagrażającą, gdy czujesz niepokój, lęk, stres. Ciało się wtedy napina, uwaga koncentruje, przygotowujesz się do odparcia ataku. Zastanów się teraz: czy kiedy czułaś ogromny niepokój, byłaś w stanie skoncentrować się na czymś takim jak miłość bądź inne pozytywne emocje? Poczucie miłości, bliskości, bezpieczeństwa sprawia, że oksytocyna zalewa organizm, jednak z drugiej strony lęk, niepokój, stres, obawa przed oceną sprawiają, że zamiast oksytocyny w ciele pojawia się adrenalina i kortyzol, które znoszą działanie hormonu miłości. Z czysto...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj