Reklama

Twój termin porodu już minął. Znajomi i rodzina wciąż pytają: „Kiedy urodzisz?!”. Tak jakby to od ciebie zależało! Wiedz, że tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w terminie! Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć poród.

Reklama

Bezpieczne sposoby na przyspieszenie porodu

  • Seks - lekarze radzą, żeby powstrzymać się od stosunków na 6 tygodni przed porodem właśnie dlatego, by go nie przyspieszyć. Zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą zainicjować poród, ale gdy minie jego termin, możecie wykorzystać ten sposób.
  • Stymulacja sutków – to metoda (niekoniecznie przyjemna, bo pod koniec ciąży sutki są bardzo wrażliwe) na przyspieszenie produkcji oksytocyny – hormonu, który stymuluje skurcze macicy.
  • Ruch – nie szoruj podłóg i nie wieszaj firanek, ale porządny spacer (a zamiast windy – schody) może skłonić macicę do pracy, zaś dziecko – do przyjścia na świat.
  • Liście maliny – ziółka raczej nie skutkują jednorazowo. Ale rzeczywiście liście maliny działają naskurczowo. Nie zaszkodzi więc spróbować – pij codziennie po szklance naparu.

Magiczne słowa: termin porodu

Ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Za jej początek uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jak wyliczyć dzień porodu?

- Masz regularne cykle co 28 dni? Do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (9 miesięcy i 7 dni).
- Jeśli cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni. Przy krótszych – odpowiednio mniej.
- W przypadku cyklów nieregularnych termin najlepiej ustalić w badaniu USG przed 15. tygodniem ciąży.
- Dziecko może się urodzić 2 tygodnie przed tą datą i 2 po niej. Taki poród nie jest uznawany za przedwczesny ani za spóźniony.

Ciąża po terminie - kiedy do akcji wkracza lekarz

Jeśli minął już wyznaczony termin porodu, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego lub do przyszpitalnej przychodni. Co się będzie dalej działo?

1. Zostaną wykonane badania – KTG (pozwoli ocenić pracę serca płodu i czynność skurczową macicy) i USG. Skontrolowane też zostaną ruchy malucha w twoim brzuszku.

2. Trzeba często monitorować dziecko. Dlatego będziesz musiała zgłaszać się do przychodni codziennie lub co drugi dzień.

3. Jeśli wszystko jest w porządku, poród nie będzie wywoływany – lekarze poczekają jeszcze kilka dni.

4. Po 9 dniach od terminu prawdopodobnie zostaniesz zatrzymana w szpitalu. Dwa razy dziennie będzie sprawdzane tętno dziecka i wykonywane będą tzw. testy oksytocynowe (lekarz podaje oksytocynę w roztworze soli fizjologicznej), aby sprawdzić wydolność łożyska, stan dziecka i reakcję macicy.

5. Jeśli macica nie chce podjąć pracy, dostaniesz kroplówkę naskurczową, aby zainicjować poród. Warunek – dobry stan dziecka i przygotowana szyjka macicy. Dopiero, gdy wszystkie metody zawiodą, konieczne jest cesarskie cięcie.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama