Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Bezpieczne narodziny
Fotolia
Poród naturalny

Znieczulenie, oksytocyna... – co pomoże ci urodzić

Poród naturalny? Tak nadal rodzi większość kobiet, choć cesarskie cięcie wdarło się na polskie porodówki. Czasami jednak mama i maluszek potrzebują wsparcia. Medycyna potrafi naprawdę wiele zdziałać. Oto, co pomoże ci urodzić.

To położna i ginekolog decydują, kiedy rodzącej mamie trzeba udzielić pomocy. Nie panikuj, jeśli w czasie porodu usłyszysz, że "konieczne będą kleszcze" (zdarza się to naprawdę rzadko). One – podobnie jak inne instrumenty, z których korzystają lekarze – są właśnie po to, by twoje dziecko przyszło na świat bezpiecznie. Oto co przyspieszy poród.

1. Znieczulenie

Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niektórzy lekarze uważają, że prośba o znieczulenie to fanaberie. Według innych to cud współczesnej medycyny i że każdy poród powinien być znieczulony.

  • Kiedy i dlaczego się je stosuje? Gdy ból jest trudny do wytrzymania, rodząca jest zestresowana, źle oddycha i nie ma siły współpracować z położną. Możesz o nie poprosić także podczas akcji porodowej (o ile nie ma przeciwwskazań, np. zaburzeń krzepnięcia krwi i infekcji skóry w miejscu wkłucia). W trakcie porodu decyzja o wykonaniu znieczulenia może zapaść, gdy rozwarcie szyjki macicy – mimo podanych leków rozkurczowych – wynosi tylko 2–3 cm.
  • Jak działa? Blokuje przewodzenie bólu. Dobrze wykonane znieczulenie zmniejsza cierpienie, ale nie ogranicza czucia. Wiesz, kiedy pojawiają się skurcze, i możesz aktywnie uczestniczyć w porodzie. Anestezjolog wkłuje igłę między kręgi lędźwiowe i wprowadzi cieniutki cewnik, którym popłynie lek znieczulający. Efekt pojawi się po 20 minutach. Ból nie zniknie, ale jego osłabienie przyniesie ulgę i sprawi, że poród przebiegnie sprawniej.
  • Czy ma wpływ na dziecko? Znieczulenie zewnątrzoponowe nie szkodzi dziecku. Działa tylko tam, gdzie są nerwy. Nie przedostaje się do organizmu maluszka ani do mleka matki (można karmić po porodzie). Ale może oddziaływać na maleństwo pośrednio – jeśli tobie spadnie ciśnienie, dziecko też to odczuje. Dlatego pacjentka rodząca w znieczuleniu jest pod stałą kontrolą, a stan dziecka monitoruje się za pomocą KTG.
  • Czy po porodzie mama może czuć się gorzej? Nie powinna. Nie jest wyczerpana bólem jak po porodzie bez znieczulenia. Czasem może się skarżyć jedynie na ból głowy.

2. Oksytocyna

Jest to hormon (wydzielany przez przysadkę mózgową), który wywołuje skurcze mięśni macicy.

  • Kiedy i dlaczego się ją stosuje? Organizm ciężarnej produkuje zwykle tyle oksytocyny, że wystarcza ona do wywołania potężnych skurczów macicy, a tym samym do skrócenia i rozwarcia jej szyjki. Zdarza się jednak, że jest jej za mało i skurcze są tak słabe, że akcja porodowa nie postępuje. Trzeba wtedy podać właśnie oksytocynę, gdyż inaczej maluch nie wydostanie się sam na świat.
  • Jak działa? Czeka cię wenflon i kroplówka z hormonem. Będziesz pod kontrolą aparatu KTG, który rejestruje natężenie skurczów macicy i tętno maluszka. Używa się go podczas porodu naturalnego, znieczulenia, podawania oksytocyny.
  • Czy ma wpływ na dziecko? Nie. Ani w czasie porodu, ani po narodzinach maleństwa. Groźne mogłoby być jedynie jej przedawkowanie, gdyż po skurczu macicy nie nastąpiłby jej rozkurcz. Oznaczałoby to wstrzymanie dostawy krwi i maluch mógłby się udusić. Ale to się nie zdarza, bo praca macicy i tętno dziecka są cały czas monitorowane.

3. Kleszcze i próżnociąg

Powoli odchodzą do lamusa, ale czasem zdarza się, że pomogą w narodzinach dziecka – mówimy wtedy o porodzie kleszczowym. Kleszcze przypominają dwie duże łyżki, które kształtem są dopasowane do główki maluszka. Próżniociąg (zwany też vaccum) składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie i z plastikowej lub metalowej płaskiej przyssawki.

  • Kiedy i dlaczego się je stosuje? W stanach zagrożenia płodu, gdy trzeba szybko wydobyć dziecko, a cięcie cesarskie nie jest już możliwe (głowa malucha znajduje się w kanale rodnym). Również wtedy, gdy rodząca nie ma siły, aby wyprzeć dziecko. Zastosowanie kleszczy skraca parcie. To, czy zostanie użyte jedno, czy drugie, zależy tylko od prowadzącego poród (doświadczonego lekarza, a nie położnej).
  • Jak działają? Kleszczy używa się ich tylko podczas skurczów partych. Lekarz kleszczami obejmuje główkę płodu i delikatnie ciągnie w dół. Rodząca kobieta powinna jednocześnie wspomagać zabieg kleszczowy parciem. Próżnociągu używa się tylko podczas skurczów partych. Lekarz przykłada przyssawkę do główki dziecka i ciągnie.
  • Czy mają wpływ na dziecko? Po użyciu kleszczy malec może mieć otarcia naskórka na głowie, które znikną po kilku dniach, vaccum – na głowie maluszka może pojawić się obrzęk, który wchłonie się po dwóch, trzech dniach.
  • Czy po porodzie mama może czuć się gorzej? Czasem użycie kleszczy łączy się z urazami kanału rodnego, większą utratą krwi i większym nacięciem krocza. Ale to nie wszystko – ich zastosowanie często jest też dla kobiety stresujące. Może ona potem wspominać taki poród bardzo źle. Dlatego ważne, abyś wiedziała, co się z tobą dzieje i dlaczego. Masz prawo do zadawania pytań, a lekarze powinni ci na nie odpowiedzieć (pamiętaj jednak, że czasem nie ma na to czasu). Użycie próżnociągu, podobnie jak kleszczy, nie należy do najprzyjemniejszych. Mama może narzekać na urazy fizyczne oraz przeżyć duży stres.     

Czytaj także: 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

ciąża, poród, początek porodu, objawy porodu, brzuch w ciąży
Fotolia
Przygotowania do porodu
Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover   

poród
Adobe Stock
O porodzie
Co wiesz o porodzie? Quiz

Ból porodowy, jego odczuwanie można łagodzić różnymi metodami
Fotolia
Poród naturalny
6 sposobów na pokonanie bólu porodowego
Dla 40 proc. kobiet ból porodowy jest do zaakceptowania, 40 proc. odczuwa go jako silny, zaś 20 proc. czuje, że jest nie do zniesienia. Jak pokonać ból porodowy?

Ból porodowy odgrywa w ważną rolę w czasie narodzin dziecka. Umożliwia subtelną grę hormonów, która pomaga zmagać się ze skurczami, zmobilizować siły do ogromnego fizycznego wysiłku, a potem przeżyć spełnienie i radość. Czasem jednak ból jest tak silny, że zamiast pomagać, przeszkadza. Na szczęście odczuwanie bólu można łagodzić różnymi metodami.   1. Dolargan (petydyna) w czasie porodu To syntetyczny środek narkotyczny z grupy morfin. Podaje się go w zastrzyku domięśniowym lub dożylnie. Efekt przeciwbólowy zawdzięcza silnemu działaniu rozkurczowemu na wszelkie mięśnie gładkie. Stosuje się ją najpóźniej ok. trzy godziny przed końcem porodu. Najbardziej przydatny jest, gdy skurcze odczuwane są jako bardzo bolesne, a szyjka macicy pozostaje twarda i słabo się rozwiera. Podaje się go też kobietom, które na początku porodu są przygnębione, szybko tracą siły. Środek ten nie zlikwiduje bólu, ale znacznie go ograniczy, bo rozluźnia napięte mięśnie. Ulgę poczujesz po ok. 15 minutach (zastrzyk dożylny) lub po 30 minutach (domięśniowy). Co będziesz czuć po podaniu petydyny: poczujesz się pewniejsza siebie, polepszy Ci się nastrój. Łatwiej zdrzemniesz się między skurczami, by nabrać sił. Może Cię jednak ogarnąć nadmierna senność, a nawet ociężałość. Jak petydyna wpływa na poród: ułatwia i przyspiesza początek porodu. Skraca okres rozwierania się szyjki macicy i zmniejsza dolegliwości z tym związane. Skurcze stają się rzadsze, ale silniejsze. Jednak, gdy mięśnie będą zbyt wiotkie, możesz słabiej przeć. Czy petydyna jest bezpieczna dla Ciebie i dziecka: dolargan może powodować nudności i wymioty. Przenika z krwią matki do krwi dziecka – największe stężenie stwierdza się po ok. dwóch–trzech godzinach od podania go kobiecie. Aby noworodek nie był senny, nie miał problemów z oddychaniem i ssaniem piersi, podaje się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz