Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
test oksyctocynowy
Adobe Stock
Przygotowania do porodu

Test oksytocynowy – przebieg badania, przeciwwskazania

Test oksytocynowy przeprowadza się, aby ocenić, jak dziecko poradzi sobie w czasie porodu. Badanie polega na podaniu kobiecie w donoszonej ciąży małej dawki oksytocyny w celu wywołania skurczów macicy. Wynik testu wskazuje, czy istnieje ryzyko niedotlenienia dziecka w trakcie porodu naturalnego, czy ciążę trzeba zakończyć poprzez cesarskie cięcie.

Test oksytocynowy pozwala ocenić, czy dziecko prawidłowo reaguje na skurcze macicy i czy nie występuje podwyższone ryzyko komplikacji w trakcie porodu. Wykonuje się go zazwyczaj u kobiet po terminie porodu. Powszechnie bywa mylony z podaniem oksytocyny w celu wywołania porodu. Choć wykonanie testu nie służy przyspieszeniu akcji porodowej, może się zdarzyć, że wywoła poród.

Spis treści:

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Na czym polega test oksytocynowy

Test oksytocynowy (test OCT, test stresowy) polega na podaniu ciężarnej małej dawki oksytocyny, w wyniku czego dochodzi do wywołania skurczów macicy. W tym czasie za pomocą aparatu KTG sprawdza się, jak serce dziecka reaguje na podanie oksytocyny. Pozwala to ograniczyć ryzyko niedotlenienia dziecka w czasie naturalnego porodu i w razie potrzeby podjąć decyzję o cesarskim cięciu.

Test OCT pozwala ocenić:

  • stan dziecka,
  • jego bezpieczeństwo podczas akcji porodowej,
  • reakcję organizmu dziecka na skurcze macicy oraz na oksytocynę,
  • stan łożyska.


Oksytocyna to hormon podwzgórza wydzielany m.in. w trakcie porodu i karmienia piersią. Pod jej wpływem dochodzi do skurczów mięśni macicy. Podawany w czasie testu oksytocynowego hormon jest syntetyczny (wytworzony w laboratorium). W ramach testu oksytocynowego podaje się go w celu oceny wydolności płodowo-łożyskowej. Badanie przeprowadza się w przypadkach donoszonych ciąż powikłanych (po 32 tygodniu ciąży) lub ciąż przenoszonych (gdy mijają 42 tygodnie ciąży).

Jak wygląda test oksytocynowy

Test oksytocynowy wykonuje się na czczo w szpitalu. Badanie wymaga założenia wenflonu i trwa do dwóch godzin.
Kobieta zostaje podłączona do aparatu KTG, który rejestruje czynność skurczową macicy i pracę serca dziecka. Jeżeli zapis jest w normie, po około 20 minutach podłączona zostaje kroplówka z oksytocyną, aby wywołać kilka skurczów. Początkowo podaje się 0,5 milijednostek oksytocyny na minutę. Jeśli skurcze nie wystąpią, dawkę podwaja się co 20 minut, aż do uzyskania skurczów.

Maksymalna dawka oksytocyny wynosi 20 milijendostek na minutę, ale zwykle do wywołania czynności skurczowej wystarcza podanie 5-6 milijednostek. Gdy skurcze wystąpią, odłącza się kroplówkę, a zapis KTG jest jeszcze kontynuowany przez 5-10 minut. Do zinterpretowania testu wystarczą 3-4 umiarkowane skurcze trwające 40-60 sekund każdy.

Co oznacza dodatni lub ujemny wynik testu oksytocynowego

Jeżeli zapis KTG przez cały czas trwania testu był prawidłowy (nie dochodziło do spadku rytmu serca dziecka) wynik testu oksytocynowego jest negatywny. Oznacza to, że nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

W przypadku nieprawidłowego zapisu KTG, czyli dodatniego wyniku testu, który potwierdza niewydolność maciczno-płodową, konieczne jest pilne zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego lub wywołanie porodu. Dodatni wynik testu oksytocynowego wskazuje na to, że podczas skurczów macicy dziecko nie jest w wystarczającym stopniu zaopatrywane w tlen, co stanowi  przeciwwskazanie do porodu naturalnego (zbyt wysokie ryzyko niedotlenienienia  i zamartwicy dziecka).

Przeciwwskazania do testu oksytocynowego

Nie każda kobieta w ciąży może otrzymać testową dawkę oksytocyny. Jest to uzależnione m.in. od stanu dziecka i przebiegu ciąży.

Przeciwwskazania do wykonania testu oksytocynowego:

  • nadmiernie napięta macica,
  • niedostatecznie dojrzała szyjka macicy,
  • wcześniejsze operacje mięśnia macicy, w tym cesarskie cięcie,
  • za bardzo rozciągnięta macica – u wieloródek, w ciążach mnogich,
  • problemy płodu, stanowiące zagrożenie dla niego podczas porodu naturalnego,
  • łożysko przodujące,
  • poprzeczne lub ukośne ułożenie płodu,
  • znaczna dysproporcja między główką dziecka a miednicą ciężarnej,
  • nadwrażliwość na składniki podawanego preparatu,
  • zaburzenia pracy serca matki.

Możliwe powikłania testu oksytocynowego

Przy podaniu zbyt dużej dawki oksytycyny lub przy nadmiernej reaktywności macicy może dojść do wzmożonego napięcia macicy, jej kurczu, skurczu tężcowego lub pęknięcia macicy. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do powstania krwiaka w miednicy mniejszej. Duże dawki oksytocyny mogą także wywołać zaburzenia pracy serca, spadek ciśnienia krwi z późniejszym jego nadmiernym wzrostem. U niektórych kobiet po teście oksytocynowym pojawiają się mdłości lub wymioty.

Źródło: prawapacjenta.org

Zobacz także: 

Odejście wód płodowych bez skurczy
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Wody płodowe mogą odejść bez skurczów. Czasem odejście wód płodowych poprzedza pojawienie się skurczów macicy, a czasem skurcze porodowe wywołuje się dopiero w szpitalu przez podanie oksytocyny. Odpłynięcie płynu owodniowego bez czynności skurczowej to jednak sygnał, że powinnaś szybko udać się do szpitala. Odeszły wody płodowe, a skurczów brak: co robić? Skurcze porodowe nie zawsze pojawiają się dokładnie wtedy, gdy odejście wód płodowych . Ale to nie znaczy, że można odkładać w czasie akcję porodową! „Zakłada się, że od momentu odpłynięcia płynu owodniowego do pojawienia się skurczy porodowych nie powinno upłynąć więcej niż 6 godzin” – mówi dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie. Według niej to jest właśnie ten czas, w którym kobieta powinna dojechać do szpitala.  „Jeśli po upływie 6 godzin od odpłynięcia płynu owodniowego nie pojawią się skurcze porodowe, lekarze często proponują rodzącej kroplówkę z oksytocyną, która ma za zadanie wywołać czynność skurczową” − dodaje dr Kurowska. Dlaczego po odejściu wód płodowych nie można czekać na skurcze? Jeśli wody płodowe odeszły (albo przynajmniej tak podejrzewasz), nie czekaj na pojawienie się czynności skurczowej, tylko od razu jedź do szpitala. Dziecko nie jest już chronione przed drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego. Jeżeli skurcze porodowe nie wystąpią samoistnie, być może konieczne będzie podanie oksytocyny. „Dłuższe wyczekiwanie na czynność skurczową nie ma większego sensu, głównie ze względu na ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej” – wyjaśnia ginekolog. „Po odpłynięciu płynu owodniowego nie ma już bariery, która chroniłaby dziecko w macicy przed środowiskiem pochwy. A to środowisko nie jest jałowe, znajdują się w nim bakterie i inne drobnoustroje, które drogą...

oksytocyna
Adobe Stock
Poród naturalny
Oksytocyna: kiedy się wydziela, jak wpływa na ciążę, poród i miłość do dziecka
Oksytocyna to hormon, który między innymi przyczynia się do poczęcia dziecka, a potem pomaga je urodzić. Razem z dr Katarzyną Skórzewską z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, wyjaśniamy, kiedy wydziela się oksytocyna i jak działa na kobietę w czasie ciąży, porodu i pierwszych dni po narodzinach dziecka.

Oksytocyna to hormon produkowany przez mózg, który wydziela się w wielu różnych sytuacjach, także w czasie ciąży, porodu i karmienia dziecka. Przede wszystkim znana jest z sali porodowej. W szpitalach rodzącym kobietom często podaje się kroplówkę z syntetyczną oksytocyną, która ma wywołać (indukować) poród lub go przyspieszyć. Syntetyczną oksytocynę wykorzystuje się też przed porodem, aby sprawdzić, czy poród naturalny będzie dla dziecka bezpieczny.  Podajemy najważniejsze informacje o naturalnej i sztucznej oksytocynie. Opisujemy jej dzałanie na organizm kobiety i jej dziecka.  Spis treści: Czym jest oksytocyna i kiedy się wydziela Jak działa oksytocyna podczas porodu Oksytocyna a miłość macierzyńska Czym jest test oksytocynowy Ile trwa poród wywołany oksytocyną Czym jest naturalna oksytocyna i kiedy się wydziela Oksytocyna jest hormonem produkowanym przez podwzgórze. Nie bez powodu nazywana jest  hormonem miłości, przytulania lub przywiązania . Mózg wytwarza ją podczas współżycia – to oksytocyna uruchamia wyrzut męskiego nasienia i sprawia, że organizm kobiety przyjmuje je podczas orgazmu. Oksytocyna uwalnia się przede wszystkim w sytuacjach społecznych. Wydziela się np. podczas posiłków, które jemy w towarzystwie. Według badań wpływa również na mocniejsze odczuwanie zazdrości. Odgrywa ogromną rolę podczas porodu.  Jak działa oksytocyna podczas porodu Oksytocyna sprawia, że pojawiają się skurcze, które powodują skracanie się szyjki macicy, a następnie wypieranie płodu. Na początku porodu poziom oksytocyny jest niski (wtedy skurcze są słabsze), potem rośnie wraz z postępem akcji porodowej, nasilając czynność skurczową. Aby ten naturalny mechanizm zadziałał, poród musi przebiegać bez zakłóceń. Wystarczy, że ciężarna zestresuje się, poczuje się skrępowana obecnością...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz