Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak wywołać poród
Adobe Stock
Poród naturalny

Jak wywołać poród? – sposoby na wywoływanie porodu w domu lub w szpitalu

Wywoływanie porodu najczęściej odbywa się w szpitalu wtedy, gdy kontynuowanie ciąży niesie zagrożenie dla zdrowia i życia matki lub dziecka. Niektóre ciężarne stosują też domowe sposoby na wywołanie porodu, np. masowanie sutków i stosunek seksualny.

Jak i po co wywołać poród? Lekarze twierdzą, że wskazaniem do wywoływania porodu jest każda ciąża przeterminowana, czyli trwająca dłużej niż 294 dni (ponad pełne 42 tygodnie). Zdarza się tak w 3 do 12 proc. wszystkich ciąż. Wyliczenia czysto matematyczne zwykle nie są jednak użyteczne. Najistotniejsze jest ustalenie, czy przedłużająca się ciąża stanowi zagrożenie dla płodu – to jest najważniejsze kryterium. Nie powinno się wywoływać porodu dla wygody, np. dlatego, że kobieta się tego domaga, bo np. zaplanowała dla dziecka datę urodzenia lub dlatego, że określony termin jest wygodny dla jej lekarza.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Jak przyspieszyć poród w szpitalu?

Jeżeli lekarz uzna, że wywołanie porodu jest konieczne, najczęściej na początek stosuje się prostaglandyny podawane w żelu. Podaje się je do pochwy lub do szyjki macicy. Często podaniu preparatu towarzyszy masaż szyjki macicy. Wskutek działania prostaglandyn szyjka macicy staje się miękka i krótsza. Zabieg ten szykuje ciało kobiety do ewentualnych kolejnych procedur, których celem jest wywołanie porodu.

Zabiegi służące wywołaniu porodu przeprowadzane w szpitalu:

  • podanie prostaglandyn w żelu i masaż szyjki macicy
  • indukcja porodu przy pomocy oksytocyny w kroplówce (syntetyczny hormon wywołujący skurcze),
  • przebicie pęcherza płodowego,
  • poszerzenie szyjki macicy cewnikiem Foleya (balonikiem do porodu z solą fizjologiczną).


Zabiegi te uznawane są za szybki i bezpieczny sposób wywołania porodu. Nie oznacza to, że przynoszą natychmiastowy skutek i nie są obarczone mniejszym czy większym ryzykiem. Czasami jednak podjęcie ryzyka bywa konieczne, by zadbać o zdrowie mamy i jej dziecka.

Wskazania do wywoływania porodu:

  • zmiana aktywności ruchów płodu odczuwanych przez mamę (ustanie ruchów lub nadmierna aktywność),
  • złe zapisy KTG płodu,
  • widoczne na USG zagęszczenie płynu owodniowego,
  • III stopień dojrzałości łożyska,
  • zaburzenia przepływów naczyniowych płodu i w pępowinie,
  • zabarwienie smółką płynu owodniowego, co może być konsekwencją starzenia się łożyska.
Ważne! Wywoływanie porodu bez wyraźnego powodu jest niewskazane. Jeżeli indukowany jest poród przy nieprzygotowanej szyjce macicy, częściej dochodzi do porodu zabiegowego, z użyciem sprzętu ułatwiającego poród (kleszczy lub vacuum), częściej też trzeba wykonywać cesarskie cięcie. W dodatku skurcze spowodowane działaniem oksytocyny są bardziej bolesne dla rodzącej. Również dziecko odczuwa je mocniej i jest bardziej narażone na niedotlenienie.

 
Poród po terminie może być trudniejszy dla mamy (większe dziecko oznacza większe ryzyko cesarskiego cięcia), a do tego przenoszona ciąża niesie niebezpieczeństwo zamartwicy płodu lub jego niedotlenienia (łożysko się starzeje i przestaje prawidłowo funkcjonować). Na szczęście lekarze i ty sama możecie zrobić wiele, aby maluch w końcu zdecydował się wyjść na drugą stronę brzucha.

Jak wywołać poród w domu?

Poniżej sposoby naszych matek i babć. Wiele z nich można nadal usłyszeć od położnych. Ich skuteczność nie została przebadana, jednak z całą pewnością są bezpieczne: te sposoby wywoływania porodu mogą nie rozpocząć akcji porodowej, ale na pewno nie zaszkodzą ani tobie, ani dziecku:

  1. Masowanie brodawek sutkowych. Pod koniec ciąży rzeczywiście może wyzwalać wydzielanie się oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy.
  2. Stosunek płciowy. Już od starożytności poród wywoływany był za pomocą nasienia mężczyzny. Sperma zawiera prostaglandyny, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i wyzwalają czynność skurczową. Udowodniono również, że pobudzanie stref erogennych u ciężarnej wywołuje reakcję w postaci skurczów macicy, niezależnie od etapu ciąży  (to dlatego w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem wskazane jest ograniczenie współżycia seksualnego.
  3. Długi spacer lub ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel.
  4. Napar z liści malin. Picie takiego naparu podobno przyspiesza pojawienie się skurczów macicy. Dlatego można go przygotowywać dopiero po 36 tygodniu ciąży.

Jak przyspieszyć poród naturalny?

Czy można coś zrobić, by poród przebiegł jak najszybciej? Jeśli masz zaufaną położną, po prostu jej posłuchaj. Doradzi, kiedy leżeć, kiedy wstać, kiedy chodzić albo wejść pod prysznic. Zmiany pozycji są w czasie porodu bardzo ważne, bo pozwalają przyspieszyć skracanie się i rozwieranie szyjki macicy.

Gdy rozpocznie się faza rodzenia dziecka, w niektórych momentach potrzebne jest powstrzymanie się od silnego parcia. O tym też powie położna i da znać, kiedy oddychać zamiast przeć. Takie kontrolowane tempo rodzenia się główki dziecka, choć nieznacznie spowalnia tempo porodu, pozwala lepiej chronić krocze i zmniejsza ryzyko jego pęknięcia.

Zobacz także:

ile trwa ciąża
AdobeStock
Przebieg ciąży
Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?
Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.

Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni (9 miesięcy), ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę. Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście tłumaczymy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić. Spis treści: Ile tygodni trwa ciąża? Ile dni trwa ciąża? Ile miesięcy trwa ciąża? Ile trymestrów trwa ciąża? Ile trwa ciąża od zapłodnienia? Wiek ciąży na USG Jak obliczyć termin porodu? Ile tygodni trwa ciąża? Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni.  Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się  reguła Naegelego , którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze. Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni . Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​ Ile dni trwa ciąża? Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około  280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączk i (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia . Poród może nastąpić nawet po 290...

przebieg porodu, fazy porodu
Adobe Stock
Poród naturalny
Przebieg porodu – etapy i fazy porodu naturalnego
Przebieg porodu u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej ze względu na jej uwarunkowania fizjologiczne, czy to, który raz rodzi. Poród naturalny dzieli się na kilka etapów, a każdy z okresów porodu – od czasu rozwarcia do urodzenia łożyska – może się różnić czasem trwania u poszczególnych kobiet.

Jak przebiega poród naturalny? Dzieli się on na kilka etapów – mogą one łącznie trwać kilka godzin albo nawet ponad dobę. Powinnaś jak najwięcej wiedzieć o kolejnych okresach i składających się na nie fazach porodu. Dzięki temu będziesz umiała lepiej sobie poradzić podczas rodzenia i zrozumieć, co się dzieje z twoim ciałem w danym momencie. Spis treści:   Przebieg porodu: etapy i fazy I okres porodu - rozwarcie szyjki macicy II okres porodu - parcie III okres porodu - urodzenie łożyska lV okres porodu Jak złagodzić ból w czasie kolejnych faz porodu? Do jakich komplikacji może dojść podczas porodu? Przebieg porodu: etapy i fazy porodu                                                               Etapy porodu obejmują przemiany, jakie następują w ciele rodzącej od początku rozwierania się szyjki macicy do urodzenia dziecka i wydalenia łożyska. Składają się na nie 4 okresy i 2 fazy porodu. Najdłuższa część porodu przypada na fazę utajoną w pierwszym okresie porodu, najtrudniejsza do zniesienia na fazę aktywną. Co trzeba o nich wiedzieć?                                                                 OKRES PORODU ILE TRWA? JAK...

Pęknięcie krocza
Adobe Stock
Poród naturalny
Pęknięcie krocza – czynniki ryzyka, klasyfikacja, leczenie
Pęknięcie krocza zdarza się rzadko, gdyż wbrew zaleceniom w Polsce nadal często stosowana jest procedura nacinania krocza, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Uraz ten należy do najczęstszych powikłań okołoporodowych, które zdarzają się w czasie porodu naturalnego. Jednak pęknięciu krocza można zapobiegać, zmniejszając ryzyko jego wystąpienia.

Pęknięcie krocza to uraz polegający na uszkodzeniu miękkich tkanek krocza podczas porodu. Dochodzi wtedy do rozerwania skóry, mięśni oraz pochwy, dlatego fachowo uszkodzenie to nazywa się pęknięciem krocza i pochwy. Na podstawie rozległości uszkodzeń stworzono skalę tego urazu, która określa jakie struktury zostały uszkodzone i w jakim stopniu. Pęknięcie krocza może wiązać się z kolejnymi komplikacjami okołoporodowymi.   Spis treści: Pęknięcie krocza: klasyfikacja Powikłania po pęknięciu krocza podczas porodu Leczenie i pielęgnacja pęknięcia krocza Zapobieganie pęknięciu krocza Pęknięcie krocza: klasyfikacja Lekarze wyróżniają cztery stopnie pęknięcia krocza podczas porodu: pęknięcie krocza 1 stopnia – przerwanie ciągłości tkanek pochwy i krocza na krótkim odcinku; mięśnie nie są uszkodzone pęknięcie krocza 2 stopnia – przerwanie ciągłości tkanek pochwy na odcinku aż do mięśni zwieracza odbytu, ale same mięśnie nie są uszkodzone pęknięcie krocza 3 stopnia – nazywane też całkowitym pęknięciem krocza. Uszkodzeniu ulegają pochwa, krocze i mięśnie. Wyróżnia się tu trzy podtypy: 3a – mięśnie zwieraczy odbytu zostały uszkodzone w mniej niż 50 proc. 3b – ponad 50 proc. mięśnia zewnetrznego zwieracza odbytu zostało uszkodzone 3c – nastąpiło rozerwanie mięśni zewnętrznego i wewnętrznego zwieracza odbytu pęknięcie krocza 4 stopnia – jest to całkowite pęknięcie krocza, ale uszkodzeniu uległa także błona śluzowa odbytnicy. Powikłania po pęknięciu krocza podczas porodu Najpoważniejszym z nich może być nietrzymanie stolca oraz wypadanie narządu rodnego . Największe ryzyko wystąpienia tych nieprawidłowości dotyczy wyższych stopni pęknięcia krocza, gdy doszło do poważnego uszkodzenia mięśni zwieraczy odbytu. Powikłanie to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz