Za duża, za mała... jak powinna wyglądać łechtaczka?
Nie wiotczeje z wiekiem i nie reaguje na wahania poziomu hormonów. Niezależnie od wieku kobiety, łechtaczka może być źródłem wielkiej przyjemności seksualnej. Jednak w niektórych przypadkach staje się przyczyną bólu, frustracji lub zahamowań w łóżku.
Jak precyzyjnie namierzyć łechtaczkę? Dotknij dłonią wzgórka łonowego. Dwa zewnętrzne fałdy pokryte włoskami to wargi sromowe większe. Rozchyl je, pod nimi leżą wargi sromowe mniejsze. Tam gdzie się one łączą (u góry), wyczujesz niewielkie zgrubienie wielkości ziarenka groszku. To właśnie jest łechtaczka (łac. clitoris) – najbardziej erogenne miejsce na ciele kobiety. Znajduje się w niej aż 8 tysięcy zakończeń nerwowych
Polecamy: Tajemnice łechtaczki
Lekcja anatomii łechtaczki
W ciągu ostatnich lat dokonano wielu ważnych odkryć dotyczących łechtaczki. Obecnie wiadomo, że opisane powyżej „zewnętrzne” fragmenty to tylko wierzchołek góry lodowej. Wyobraź sobie odwróconą literę Y. Taki właśnie kształt ma w rzeczywistości łechtaczka. Tak więc to, co zwykle nazywa się łechtaczką, stanowi zaledwie wystającą końcówkę owej nóżki. Rozwidlone „ramiona„ łechtaczki wnikają w miednicę kobiety na głębokość ok. 9 cm. Zdaniem niektórych badaczy, skrytymi elementami łechtaczki są np. dwa wybrzuszenia leżące po obu stronach wejścia do pochwy, zrośnięte z zewnętrznymi wargami sromowymi. Jeszcze inny fragment łechtaczki otacza cewkę moczową i nosi nazwę jej części gąbczastej. Można go wyczuć na przedniej ścianie pochwy jako tzw. punkt G.
Pieszczoty łechtaczki
Już samo słowo „łechtaczka” uświadamia, że w kontaktach seksualnych wymaga ona szczególnie delikatnego pobudzania, czyli... łechtania. Pieszczoty łechtaczki przynoszą narastającą rozkosz seksualną aż do orgazmu. Warunkiem jest jednak odpowiednia stymulacja. Wymagania kobiet różnią się pod tym względem, jedne potrzebują dłuższych pieszczot, u innych łechtaczka wymaga krótkiego pobudzania. Pieszczoty z reguły powinny być delikatne, bo łechtaczka jest bardzo wrażliwa, znacznie wrażliwsza niż penis. Niekiedy zbyt energiczne pieszczoty wywołują ból zamiast przyjemności.
Poznaj: Przyczyny bólu przy współżyciu
Rozmiar łechtaczki
Prawidłowo zbudowana łechtaczka (jej zewnętrzna część) ma średnicę 3-4 mm i 4-5 mm długości. W stanie podniecenia zwiększa swoją objętość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że łechtaczki różnią się między sobą rozmiarem, jak penisy u mężczyzn. Poza tym, budowa warg sromowych ma duży wpływ na to, jak wyeksponowana i widoczna jest łechtaczka. Sytuacji, w których konieczna jest interwencja chirurga jest naprawdę niewiele. Można rozważać wykonanie operacji plastycznej, gdy rozmiar łechtaczki bardzo odbiega od normy - np. u kobiet z przerostem łechtaczki (klitoromegalią) może ona mieć nawet 2 cm średnicy i 6 cm długości. Ginekolodzy posługują się specjalną pięciostopniową skalą (Skala Pradera), która pomaga ocenić stopień maskulinizacji zewnętrznych narządów płciowych. Ważne też jest, by ustalić powód klitoromegalii.
Możliwe przyczyny przerostu łechtaczki to:
- wada wrodzona
- przerost nadnerczy
- zbyt wysoki poziom androgenów (np. w zespole policystycznych jajników - PCOS)
- guzy hormonalne
Coraz więcej ośrodków wykonuje operacje łechtaczki - klitoroplastykę. Istnieje możliwość zmniejszenia łechtaczki, ale także powiększenia lub wydobycia jej spod skóry, jeśli jest zbyt mocno ukryta. Powinien to jednak robić doświadczony chirurg. Wszelkie manipulacje skalpelem przy narządzie tak mocno unerwionym jak łechtaczka są bowiem ryzykowne. Można uszkodzić drogi nerwowe i odebrać sobie możliwość przeżywania orgazmu.
Poznaj: 5 zalet długiej gry wstępnej