
Niektóre kobiety próbują leczyć infekcje intymne domowymi sposobami. Dr Jacek Tulimowski – ginekolog położnik wyjaśnia, że 2-3 dni próby leczenia preparatami dostępnymi w aptece bez recepty (np. zawierającymi chlorowodorek benzydaminy) mogą dać pozytywne efekty, jednak w wypadku nawracających infekcji intymnych zawsze trzeba zgłosić się na leczenie do ginekologa. Szczególnie dotyczy to kobiet, u których infekcje intymne pojawiają się kilka razy w roku. Trzeba pamiętać, że wszelkie choroby intymne mogą mieć negatywny wpływ na płodność.
Zobacz: Kalendarz dni płodnych
Infekcje intymne a płodność
Czemu leczenie infekcji intymnej powinno przebiegać pod kontrolą lekarza? Bo tego typu choroby mogą negatywnie wpłynąć na płodność kobiety. Oto przykłady:
- Infekcje intymne w kanale szyjki macicy mają związek z występowaniem drobnoustrojów, które utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Bywa, że w takiej sytuacji kobieta zgłasza się do lekarza, zostają wykonane badania (posiew), zostaje wprowadzone celowane leczenie antybiotykami i po kilku miesiącach kobieta zachodzi w ciążę.
- Nieleczona chlamydia może powodować zrosty w obrębie jajowodów i miednicy, które uniemożliwiają zajście w ciążę.
Pamiętaj, że leczenie infekcji intymnej trzeba prowadzić równolegle u kobiety i mężczyzny. W przeciwnym razie choroba będzie nawracać.
Zobacz też:


Kiedy para zgłasza się do kliniki leczenia niepłodności, w pierwszej kolejności lekarze starają się ustalić przyczynę braku ciąży, a dopiero potem opracowują indywidualny program leczenia niepłodności (np. zapłodnienie in vitro ). Coraz częściej (już prawie w połowie przypadków niepłodności) czynnikiem odpowiedzialnym za kłopoty z zajściem w ciążę jest niezdolność do zapłodnienia leżąca po stronie mężczyzny, np. zbyt mała liczba plemników w nasieniu. Potwierdza to lek. med. Krzysztof Żychowicz, specjalista urolog-chirurg, konsultant ds. andrologii w Klinice InviMed we Wrocławiu i zachęca mężczyzn do tego, by się badali.

Wielomiesięczne starania o dziecko , zmaganie się z niepłodnością , uciążliwe zabiegi medyczne i presja otoczenia sprawiają, że para przyszłych rodziców żyje w ciągłym napięciu. To tylko pogarsza sytuację, bo trudności z zajściem w ciążę mogą być również spowodowane blokadą psychiczną. Jest ona nie tylko wynikiem stresu, kryzysu emocjonalnego czy niewłaściwych relacji partnerskich, lecz także trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa lub strachem przed utratą pracy. Przeczytaj: Późne rodzicielstwo - moda czy konieczność? Przyczyny niepłodności Z medycznego punktu widzenia przyczyną niepłodności mogą być zaburzenia owulacji , brak równowagi hormonalnej po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych lub mała ilość plemników w nasieniu. Kolosalne znaczenie ma również dyskomfort psychiczny i stres . – Poziom lęku, napięcia i depresji u kobiet, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o dziecko, jest porównywany przez badaczy do tego, co przeżywają kobiety chorujące na nowotwory złośliwe i ciężkie choroby serca. Stres jest gigantyczny. Do tego dochodzi całe niezrozumienie przez otoczenie, czasem trudności w związku , w pracy, problemy finansowe i wszystkie dodatkowe ciężary psychologiczne związane z leczeniem niepłodności – wyjaśnia Dorota Gawlikowska, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed . Leczenie niepłodności i stres Wiele par, które zmagają się z problemem niepłodności, nie dostaje od swojej rodziny i znajomych takiego wsparcia i zrozumienia, jakiego oczekuje. Zamiast tego, ze strony otoczenia jest silna presja. W tym czasie relacje pomiędzy partnerami poddane są jednej z najtrudniejszych prób. Całkowicie zmieniają się priorytety, nietrudno więc o konflikt i niezrozumienie. Dlatego potrzeba szczerych rozmów, wsparcia i ustalenia planu na dalsze wspólne życie. Często pomaga psychoterapia....