
Swędzenie pochwy to bardzo krępująca dolegliwość. Utrudnia współżycie (np. starania o dziecko w dni płodne) i sprawia kłopot w codziennej pracy. Zamiast leczyć świąd pochwy domowymi sposobami, trzeba iść do lekarza i ustalić przyczynę swędzenia w miejscach intymnych.
Jak wyjaśnił dr Jacek Tulimowski - ginekolog położnik, specjalnie dla babyonline.pl, powodów świądu sromu i pochwy może być bardzo wiele, a są to:
- nieprawidłowa higiena intymna
- detergenty (np. proszki do prania, płyny do płukania odzieży)
- bielizna z tworzyw sztucznych
- alergia kontaktowa
- infekcje (np. grzybica pochwy, opryszczka - wirus HSV)
- terapie lekami
Leczenie swędzenia pochwy
Najpierw ginekolog postara się ustalić przyczynę swędzenia pochwy na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego. Możliwe, że konieczne będą dodatkowe badania laboratoryjne, np. cytologia. Należy pamiętać, że świąd pochwy jest jedynie objawem choroby, a nie chorobą. W leczeniu swędzenia pochwy wywołanego infekcją stosuje się m.in. leki miejscowo działające (kremy, maści) oraz leki systemowe. Przy czym w wypadku świądu pochwy wołanego działaniem różnego typu drobnoustrojów, leczeniu powinna poddać się zarówno kobieta, jak i jej partner. W przeciwnym razie infekcja i związany z nią świąd pochwy mogą nawracać.
Zobacz także:


Kobieta może zajść w ciążę w ciągu niemal całego cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, że zapłodnienie jest możliwe także po miesiączce, a czasem nawet w trakcie okresu. Nasz ekspert, dr Anetta Karwacka, ginekolog położnik, tłumaczy, kiedy najszybciej można zajść w ciążę, jak obliczyć dni płodne oraz kiedy kobieta na pewno nie zajdzie w ciążę. Kiedy można zajść w ciążę? Najłatwiej zajść w ciążę w dni płodne. Dni płodne w cyklu miesiączkowym to czas, w którym podczas współżycia zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne, bo w organizmie kobiety dochodzi do owulacji. Nie wszystkie dni płodne dają jednak identyczne szanse na poczęcie. Najlepsze dni na zajście w ciążę to: dzień przed owulacją dzień owulacji Wynika to z faktu, iż plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji przeżywa 8-12 godzin. Największa szansa na zapłodnienie jest wtedy, gdy świeża partia nasienia oczekuje już na owulującą komórkę jajową w bańce jajowodu. Wynika z tego, że najłatwiej zajść w ciążę, współżyjąc 1-2 dni przed owulacją. Jak rozpoznać dni płodne w cyklu miesiączkowym? Rozpoznanie dni płodnych może być trudne, zwłaszcza jeśli kobieta nie zna dobrze swojego cyklu miesiączkowego albo objawy subiektywne owulacji nie występują w każdym cyklu. Aby nauczyć się rozpoznawać dni, w których najłatwiej zajść w ciążę, warto prowadzić obserwację swojego ciała i odczuć na różnych etapach cyklu: kontrolować śluz płodny wyprzedzający owulację zwracać uwagę na ból brzucha w dniu okołoowulacyjnym Pamiętaj, że owulacja powinna występować ok. 14 dni przed spodziewaną miesiączką (tyle średnio trwa faza lutealna cyklu ). Zakładając więc, że kobieta ma cykle regularne i 28-dniowe, owulacja nastąpi u niej ok. 14. dnia cyklu. Jeśli cykle są dłuższe, np. 32-dniowe, owulacja...

W ostatnich latach wiek, w którym kobieta zostaje mamą, znacznie się przesunął, głównie w krajach rozwiniętych. Mają na to wpływ czynniki społeczne. Nie oznacza to jednak, że z biologicznego punktu widzenia jest to właściwe i że to właśnie jest najlepszy wiek na dziecko. Odpowiedni wiek na dziecko Jaki jest odpowiedni wiek na dziecko? Mimo że rodzimy dzieci później niż nasze mamy i babki, biologicznie nic się nie zmieniło. Nadal najlepszym wiekiem na zajście w ciążę jest przedział 18-25 lat. Jest to również odpowiedni moment na pierwsze dziecko. Z perspektywy biologicznej ciąża w tym wieku jest łatwiejsza i rzadziej prowadzi do powikłań. W tym czasie są także największe szanse na zajście w ciążę . Odpowiedni wiek na pierwsze dziecko W pierwszą ciążę najlepiej zajść w 3 dekadzie życia. Im starsza kobieta, tym wyższe ryzyko powikłań w ciąży, takich jak: przedwczesny poród , ryzyko poronienia , urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową, cukrzyca ciążowa , ryzyko wad genetycznych u dziecka, ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Do kiedy można zajść w ciążę? Teoretycznie kobieta może zajść w ciążę do menopauzy, jednak szanse na poczęcie dziecka maleją wraz z wiekiem. Jeśli jednak zajdziesz w ciążę później, niż zalecają to lekarze, pamiętaj, że obecnie dostępnych jest wiele możliwości diagnostycznych w kierunku wad genetycznych - i to już na wczesnym etapie ciąży. Co więcej, wiedza lekarzy na temat genetyki prenatalnej oraz metody obrazowania płodu w USG są obecnie bardziej zaawansowane, co zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka w późniejszym wieku. Wywiadu udzielił: Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Zobacz także: Wiemy, jaki jest idealny...