Produkty bezglutenowe od jakiegoś czasu robią furorę. Popularna opinia na temat szkodliwości glutenu sprawia, że wszystko, co ma napis „gluten free”, sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. W rzeczywistości jednak nie każdy produkt niezawierający glutenu jest zdrowy i wartościowy, zwłaszcza dla dzieci. Oto co przedstawiają wyniki badań Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.

Reklama

Sprawdzono 350 popularnych produktów spożywczych dla dzieci

Eksperci AAP zakupili 350 produktów, które codzienne kupowane są przez rodziców dla swoich dzieci i które dostępne są w wielu supermarketach. Następnie przeanalizowali ich składy, porównując przy tym produkty glutenowe i bezglutenowe. Okazało się, że te, które nie zawierały glutenu, w wielu przypadkach nie zawierały też dostatecznej ilości składników odżywczych, a zamiast tego były przepełnione cukrem.

Wniosek: Nie wszystko, co ma na etykiecie napis „bez glutenu”, mamy traktować jako zdrowe i wartościowe.

Zobacz też: Jak objawia się alergia na gluten?

Szczegółowe wyniki analizy bezglutenowych produktów dla dzieci

Z badań ekspertów wynika, że produkty bezglutenowe:

Zobacz także
  • w 80 proc. przypadków miały wysoki poziom cukru,
  • w 88 proc. przypadków były produktami o niskiej jakości odżywczej, za to zawierającymi zbyt dużo cukru, sodu i tłuszczu,
  • zawierały mniej białka niż produkty glutenowe, ale miały podobną kaloryczność (również za sprawą znajdującego się w nich cukru).

Podsumowując, produkty w diecie bezglutenowej mogą nie tylko nie zaspokajać potrzeb żywieniowych dzieci z uwagi na zbyt małą ilość składników odżywczych, ale też wpłynąć negatywnie na ich zdrowie ze względu na duże dawki cukru, jakie zawierają.

A co, jeśli dziecko ma nietolerancję glutenu?

Oczywiście są przypadki, gdy dieta bezglutenowa jest konieczna, np. gdy dziecko nie toleruje glutenu, ma alergię na pszenicę lub choruje na celiakię (według ekspertów celiakia dotyka jedynie 1 proc. dzieci). Pamiętaj jednak, by eliminując gluten z diety dziecka, stosować się do pięciu poniższych zasad.

  1. Wybieraj naturalne produkty bezglutenowe, takie jak mięso, rośliny strączkowe, owoce i warzywa.
  2. Ryż może stanowić główne źródło węglowodanów w diecie twojego dziecka, ale nie powinnaś podawać mu go bez limitu. Ponieważ ryż naturalnie absorbuje arsen, w dużych ilościach może być szkodliwy.
  3. Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę dziecka. Podawaj mu różne bezglutenowe zboża, np. komosę ryżową, proso, grykę i amarantus. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczy organizmowi wystarczającą ilość błonnika, witamin z grupy B oraz żelaza.
  4. Unikaj kupowania przetworzonych produktów bezglutenowych. Z reguły zawierają dużo soli, cukru, za to są uboższe w witaminy.
  5. Skorzystaj z pomocy specjalisty-dietetyka, który zbada, czy dziecko otrzymuje optymalną ilość witamin, składników odżywczych i kalorii do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Reklama

Źródło: thebump.com

Reklama
Reklama
Reklama