Celiakia

Jedzenie bezglutenowe wcale nie musi być zdrowsze od tego z glutenem
celiakia

Pułapki w produktach bezglutenowych dla dzieci. Nie są tak zdrowe, jak myślałaś!

Zanim wprowadzisz dziecku dietę bezglutenową, zastanów się, czy wyjdzie mu to na zdrowie. Przeczytaj, jak mądrze unikać glutenu i na co zwracać uwagę na zakupach!
Milena Oszczepalińska
szczepionka przeciw celiakii
celiakia
dieta bezglutenowa

Wkrótce koniec uczulenia na gluten? Coraz bliżej przełomu!

To może być rewolucja, prace nad szczepionką są coraz bardziej zaawansowane i bliskie finału. To dobra wiadomość dla rodziców dzieci chorych na celiakię!
Agnieszka Majchrzak
Dziewczynka dyskryminowana w żłobku z powodu celiakii
alergia
żłobek
celiakia

Chora 3-latka dyskryminowana w żłobku. Dla wszystkich kakao, dla niej woda

Dziewczynka nieraz wracała z płaczem do domu, bo gdy inni zajadali się drożdżówkami, ona nie dostawała nic. Miała też krzesełko przy osobnym stoliku.
Milena Oszczepalińska
Choroby autoimmunologiczne
celiakia
choroby
układ immunologiczny

Choroby autoimmunologiczne. Jak je rozpoznać i leczyć?

Choroby układu immunologicznego powodują, że organizm sam siebie zwalcza. Hashimoto czy celiakia to tylko niektóre z nich. Jakie są pozostałe? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Celiakia czyli nietolerancja glutenu
alergia
celiakia
choroba genetyczna

Celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Jak ją rozpoznać?

Jak skutecznie walczyć z tą chorobą autoimmunologiczną? Czy dieta bezglutenowa pomaga pokonać chorobę trzewną? Dowiedz się, przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
Nadwrażliwość na gluten
alergia
celiakia
dieta bezglutenowa

Co to jest nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?

Do niedawna, jeśli dziecko źle tolerowało gluten, to lekarze albo stwierdzali alergię na gluten, albo celiakię. Okazuje się, że jest jeszcze jedna dolegliwość związana ze złą tolerancją glutenu w diecie.
Aleksandra Sobieraj
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
alergia
alergia pokarmowa
celiakia

Ani alergia na gluten, ani celiakia? To może być NCNG!

Lekarz wykluczył u ciebie alergię i celiakię, a ty mimo to po zjedzeniu glutenu czujesz się źle? Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG) - choć nazwa tej dolegliwości brzmi strasznie, to tłumaczy wiele kłopotów, które ze spożywaniem glutenu mają niektóre osoby. Zobacz, co to w ogóle jest.
Aleksandra Sobieraj
Niemowlę jedzienie
alergia
rozszerzanie diety
dieta dziecka

Pediatra ostrzega przed stosowaniem u dzieci modnych diet

Dieta bezglutenowa robi w tej chwili furorę. Gluten jest obwiniany o wszystko: alergię, cukrzycę, choroby skóry, złe samopoczucie, czy anemię. Stosowanie diety bezglutenowej bez wskazań lekarza może jednak szkodzić dziecku - ostrzega dr Andrea Horvath.
Katarzyna Pinkosz
Dieta bezglutenowa może być niebezpieczna
alergia
celiakia
gluten

Korzyści diety bezglutenowej to mit? Uważaj, możesz zaszkodzić dziecku!

Rodzice coraz częściej decydują się na wyeliminowanie z diety dziecka glutenu, nawet wtedy, gdy maluch nie cierpi na celiakię czy alergię na gluten. Wprowadzenie diety bezglutenowej bez konsultacji medycznej może zaszkodzić!
Hanna Szczesiak
ciężarna i bagietki
alergia
ciąża
celiakia

Celiakia po ciąży? To możliwe!

Czasami celiakia może ujawnić się dopiero po ciąży. Żeby zrozumieć, dlaczego właśnie ciąża potrafi być "punktem zapalnym" celiakii, trzeba poznać naturę tej choroby. Przeczytaj, dlaczego celiakia u niektórych kobiet ujawnia się po ciąży.
Adela Prochyra
baby eating bread
karmienie piersią
celiakia
gluten

Kiedy wprowadzić do diety dziecka gluten?

Zastanawiasz się, czy wczesna interwencja żywieniowa może zapobiec celiakii? Badania mówią, że wprowadzenie glutenu w 4. miesiącu życia dziecka nie zapobiega chorobie. Czytaj, co jeszcze wiadomo.
Adela Prochyra
Komu szkodzi gluten
alergia
alergia pokarmowa
celiakia

Komu tak naprawdę szkodzi gluten?

Mody na jedzenie lub niejedzenie różnych produktów przychodzą i odchodzą. Od jakiegoś czasu sporo się mówi o diecie bezglutenowej. Czy gluten naprawdę jest szkodliwy? Dla niektórych rzeczywiście tak.
Aleksandra Sobieraj
celiakia

Prawdziwe historie: celiakia stała na mojej drodze do zajścia w ciążę

Przeciwności losu, takie jak celiakia i przegroda macicy nie przeszkodziły mi zajść w upragnioną ciążę. Poznaj historię Doroty.
Dorota Frytek/praca konkursowa
kaszki
rozszerzanie diety
celiakia

Glutenowa rewolucja w diecie niemowlęcia

Kolejny mit obalony: najnowsze badania wykazały, że wczesne podawanie małych ilości glutenu (pół łyżeczki kaszki manny już od 5-6. miesiąca) wcale nie zapobiega pojawienia się u dziecka celiakii. Co to za choroba i jak w takim razie podawać dziecku kaszki i pieczywo - wyjaśniamy.
Katarzyna Pinkosz
celiakia
dieta bezglutenowa

Targi żywności bezglutenowej: zapraszamy rodziców!

Mamo to Ja jest patronem medialnym największych targów żywności bezglutenowej w Polsce Gluten Free EXPO 2013. Zapraszamy w sobotę 8 czerwca 2013 roku do Warszawy. W programie m.in. bezpłatne porady lekarzy specjalistów i dietetyków, degustacje produktów bezglutenowych, konkursy z nagrodami.
Katarzyna Pinkosz, materiały prasowe
celiakia
gluten
nietolerancja glutenu

Gluten może zahamować wzrost dziecka!

Malec stracił apetyt, ma bóle brzuszka? Jeśli niedawno zaczął jeść kaszę mannę i pieczywo, przyczyną może być zawarty w nich gluten. Celiaklia, czyli wrodzona nietolerancja glutenu, może być jednak podstępna. Czasem jej jedynym objawem jest to, że dziecko wolno rośnie.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę je biszkopt
alergia
rozszerzanie diety
dieta alergika

Co to jest gluten?

Dowiedziałaś się o jego istnieniu, dopiero gdy urodziłaś dziecko i okazało się, że trzeba je zacząć karmić czymś innym poza mlekiem? Nie jesteś sama. Czas rozwiać tajemnice i wątpliwości.
Aleksandra Sobieraj
dziecko je śniadanie
alergia
celiakia
gluten

Kłopotliwy gluten. Jak odróżnić alergię na gluten od celiakii u dziecka?

Gluten to białko zawarte w zbożach. Może on wywołać alergię lub groźną celiakię. Czytaj, jak odróżnić alergię na gluten od celiakii oraz kiedy najlepiej wprowadzić gluten do diety dziecka.
Joanna Kieniewicz-Górska
brak apetytu
celiakia
infekcje
brak apetytu u dziecka

Gdy dziecko traci apetyt

Twoje dziecko straciło apetyt?Jest niejadkiem od urodzenia lub odmawia posiłków od niedawna? Istnieje wiele powodów, dla których dzieci unikają posiłków.
Edipresse