Gotuj zdrowo
Jak dobierać potrawy, by posiłki dziecka były pożywne? Podpowiemy, jak komponować codzienny jadłospis, by nie przekarmić malucha i nie doprowadzić do nadwagi.
- Edipresse
Jak dobierać potrawy, by posiłki dziecka były pożywne? Podpowiemy, jak komponować codzienny jadłospis, by nie przekarmić malucha i nie doprowadzić do nadwagi.
Najważniejszą zasadą w żywieniu dzieci jest zapewnienie takich ilości składników odżywczych, które umożliwią dziecku prawidłowy rozwój. Wakacje są najlepszą okazją do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. W lecie nikt nie lubi bowiem jadać słodkich lub tłustych ciężkostrawnych potraw. Gdy jest ciepło, mamy ochotę na soczyste owoce, warzywne sałatki, chłodne mleczne koktajle. Najbardziej smakują nam proste dania: młode jarzyny, świeże ryby, ziemniaki pieczone w ognisku, małosolne ogórki.
Nadwaga stała się chorobą cywilizacyjną. Nie ma wątpliwości, że łatwiej zapobiegać otyłości, niż pozbyć się nadmiaru kilogramów. Jeśli chcemy mieć tryskające zdrowiem i energią szczupłe dzieci oraz sami chcemy być zdrowi, musimy odżywiać się racjonalnie. Prowadzenie lekkiej, odżywczej, nietuczącej kuchni szybko daje pozytywne rezultaty. W żywieniu dzieci nie można stosować produktów typu light, ponieważ zawierają sztuczne dodatki do żywności – słodziki, zagęstniki i konserwanty. A więc do dzieła! Z naszym poradnikiem będzie Ci łatwiej ustalić jadłospis dla całej rodziny oraz nauczyć się przyrządzać pyszne i zdrowe dania. Zacznij już od dziś.
Na początek kilka prostych rad
1. Oprócz potraw gotowanych podawaj dużo warzyw w postaci surówek, jarzynek, sałatek, zup jarzynowych.
2. Zamiast słodyczy proponuj domownikom świeże owoce.
3. W codziennym jadłospisie nie zapominaj o mleku, orzeźwiających kefirach i naturalnych jogurtach, maślance czy kwaśnym mleku.
4. Unikaj podawania tłustego, smażonego mięsa. Polecane jest mięso duszone, pieczone lub gotowane: drób, cielęcina, wołowina,
jagnięcina.
5. Tłuste wędliny wieprzowe, np. kiełbasy i boczek wędzony, zastąp chudymi drobiowymi oraz szynką.
6. Przyrządzaj pieczone lub duszone ryby morskie lub słodkowodne z warzywami.
7. Uwzględniaj w codziennej diecie kasze i makarony – to ważne źródło węglowodanów złożonych.
8. Używaj niewielkich ilości naturalnych tłuszczów: oliwy z oliwek, oleju sojowego, oleju rzepakowego niskoerukowego, świeżego masła.
9. Podawaj posiłki częściej, w małych porcjach.
Prowadzenie lekkiej kuchni to nic trudnego, a dzięki niej nikt w Twojej rodzinie nie będzie mieć problemów z nadwagą.
Czy wiesz, że....
...lekarze biją na alarm, bo według Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 roku co drugi Europejczyk będzie otyły. Tymczasem szczupły znaczy zdrowy!