11 rodzajów pieczywa dla dziecka - nasz ranking
Biały, razowy, pszenna bułeczka, a może grahamka? Zastanawiasz się, jakie pieczywo kupić dla dziecka. O podpowiedź poprosiliśmy dietetyka, dr Annę Stolarczyk z Centrum Zdrowia Dziecka.
Oto nasz ranking.
Legenda
* * * * znakomite
* * * dobre, nawet na co dzień
* * czasem możesz podać
* podawaj rzadko
Ciabatta * *
Rodzaj bułki o włoskim rodowodzie. Piecze się ją z oczyszczonej mąki pszennej na zaczynie drożdżowym, dlatego jest porowata w środku.
Sitek * * *
Nie tak zdrowy jak chleb razowy, ale wartościowy, bo pieczony z częściowo oczyszczonej mąki mieszanej (pszenno-żytniej), więc jest lepszy od białych bułek.
Kajzerki * *
Czyli białe bułeczki. Najbardziej lubiane przez dzieci, bo najdelikatniejsze. Niestety, produkowane są z oczyszczonej mąki pszennej, więc mają też najmniej wartości odżywczych.
Razowy * * * *
Robi się go z mąki żytniej z pełnego przemiału (razowej), zawiera dużo błonnika i substancji odżywczych. Zwróć uwagę, czy nie jest barwiony karmelem (jeśli ma mocno ciemny kolor).
Razowy na miodzie * * *
To chleb razowy z dodatkiem miodu (zwykle jednak sztucznego), stąd jego słodszy smak. Może lepiej zrobić dziecku kanapkę z razowca z prawdziwym miodem?
Słonecznikowy, dyniowy, sojowy, śliwkowy * * *
Pieczony z dobrej mąki: pszennej z pełnego przemiału, żytniej albo mieszanej. Dodaje się do niego ziarna lub owoce, które wzbogacają go w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Jeśli zawiera całe pestki (np. twarde z dyni), zwróć dziecku uwagę, by dobrze je gryzło.
Graham * * * *
Jest łatwiej strawny i delikatniejszy niż razowy, ale tak samo wartościowy. Główny jego składnik to nieoczyszczona mąka pszenna. Spróbujcie również bułeczek grahamek.
Chleb chrupki *
Podawaj go raczej jako przekąskę. Może być kukurydziany, ryżowy, żytni czy pszenny i zawierać ziarna, np. sezamu. Od zwykłego różni się tylko tym, że jest w nim mniej wody.
Tostowy *
Nie jest polecany dla dzieci, bo zawiera polepszacze i środek antypleśniowy, choć może być pieczony z mąki razowej. Podawaj malcowi opieczony w tosterze, ale nie codziennie.
Pumpernikiel * * *
Pieczony z mąki z pełnego przemiału, bez środków spulchniających. Jego ciemny kolor jest zwykle efektem barwienia karmelem. Może mieć dodatki, np. ziarna.
Biały * *
Najpopularniejszy, ale niezbyt wartościowy, choć lepszy niż pszenne bułeczki. Wyrabia się go z oczyszczonej mąki żytniej lub pszenno-żytniej. Często zawiera polepszacze.
Zdrowe, zdrowsze
• O wartości pieczywa decyduje głównie mąka, z której się je wypieka. Najzdrowsza jest z pełnego przemiału. Białe bułeczki i chleb z oczyszczonej mąki zawierają mniej błonnika, witamin z grupy B i mikroelementów.
• Nie każdy ciemny chleb to razowiec. Czasem tylko barwi się go karmelem. Pieczywo razowe jest ciężkie, wiórowate, rzadko puchate i mocno wyrośnięte.
• Do pieczywa często dodaje się polepszacze, konserwanty, środki antypleśniowe. Nie kupuj nienaturalnie wyrośniętego i czytaj etykiety.
• Chleb przechowuj najwyżej dwa dni, ale nie w plastikowej torebce, tylko w pojemniku. Jeśli zauważysz ślady pleśni, wyrzuć cały bochenek.