Reklama

Wychowanie dzieci to nie łatwa sprawa. Nie uczą tego w szkole ani na dodatkowym fakultecie na studiach wyższych. Nie uczą nas również, jak i czym powinniśmy karmić nasze dzieci. Co zatem podawać maluchowi, aby był silny i zdrowy?

Reklama

Zdrowa dieta – zdrowe dziecko

Aby wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka, przede wszystkim trzeba oprzeć się pokusie kupowania tego, co jest reklamowane w telewizji. Stacje telewizyjne emitują całe bloki reklamowe z przepysznymi smakołykami dla naszych pociech. Co gorsza, niektóre z nich wydają się całkiem zdrowymi produktami. Gdy przyjrzymy się dokładnie etykiecie i sprawdzimy, ile gramów cukru znajduje się w owocowym serku, który ma chronić kości, czy soczku marchewkowym pełnym witamin, całkowicie zmienimy zdanie na ich temat. Poza domem nasze dzieci również nie są poza zasięgiem pokus. Szczególnie gdy wręczymy im kilka monet, mówiąc Kup sobie coś na przerwie. A tam w automacie czy sklepiku same przysmaki: chipsy, cola, batoniki, zapiekanki. Coraz mniejsza liczba dzieci zapisywana jest na obiady szkolne lub zabiera z domu pożywne drugie śniadanie. Złe odżywianie wraz z brakiem aktywności fizycznej to idealny przepis na wychowanie przyszłego pacjenta kardiologa, diabetologa, endokrynologa, czy onkologa. Czy właśnie takiej przyszłości chcemy dla naszych dzieci?
Oczywiście, najlepiej od małego zaszczepić zdrowe nawyki żywieniowe u swoich dzieci. Jeżeli, mamy już ten okres za sobą, a nasze dzieci bez opamiętania zajadają się słodyczami zamiast warzywami, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść zdrowo?

Nawet, jeżeli już od najmłodszych lat dziecko nie było uczone, jak zdrowo się odżywiać, nie jest za późno, by wprowadzić zmiany. Przydatne mogą być poniższe trzy zasady i konsekwencja w działaniu.

  • Najważniejsza zasada: przykład idzie z góry. Nie możemy oczekiwać od dzieci, że będą jeść zdrowo, jeżeli sami tego nie robimy. Dlatego też, warto zacząć zmiany od przyjrzenia się własnej diecie.
  • Druga zasada: nie powinniśmy zmuszać dzieci do jedzenia czegokolwiek, bo najczęściej ma to skutek odwrotny. Najlepiej zaangażować dziecko we wspólne przygotowywanie posiłków, pozwolić wybrać składniki np. do zupy czy sałatki. Dzieci chętnie zjadają samodzielnie przygotowane dania.
  • Trzecia zasada: warto zadbać o estetykę podawanych posiłków. Można przygotować np. fantazyjne kanapki dla całej rodziny, a dzieci na pewno z chęcią je zjedzą.

Zdrowe odżywianie wymaga od nas konsekwencji, wytrwałości, czasu, a czasem też większych nakładów finansowych. Niewątpliwie lepiej zainwestować w zdrowie i kupować ekologiczne, dobre jakościowo produkty, bez zbędnych ilości cukru i konserwantów. Jest już na rynku wiele firm, które wytwarzają odpowiednie dla maluchów produkty żywnościowe, które zapewnią im zdrowy wzrost i rozwój, bez zbędnych kilogramów. Należy podjąć decyzję, że najważniejsze jest zdrowie naszej pociechy - warte poświęconego czasu, wysiłku i środków.

Pomysł na pożywne drugie śniadanie

Pożywne i zdrowe drugie śniadanie możesz przygotować bardzo łatwo i szybko. Wypróbuj ten przepis.
Składniki:

materiały prasowe Totomato
  • 200 ml naturalnego jogurtu z żywymi kulturami bakterii
    (np. firma Mleczna Droga - dostępny w Totomato)
  • 1/2 szklanki świeżych owoców (maliny, truskawki, borówki, jeżyny)
  • ½ szklanki ulubionych orzechów (mieszanka)

Sposób przygotowania:
Owoce umyć. Wszystkie składniki wymieszać z jogurtem w plastikowym pojemniczku, zakryć i zapakować do przedszkola lub zabrać ze sobą na spacer lub piknik.

materiały prasowe
Reklama

Autorem tekstu jest Anna Gołębiowska - dietetyk sklepu i restauracji ze zdrową żywnością Totomato.
Po więcej artykułów o zdrowiu zapraszamy na www.totomato.pl oraz https://www.facebook.com/totomatosklep?fref=ts

Reklama
Reklama
Reklama