Dieta

5 trików, by przekonać dziecko do owoców

Dla większości dzieci to przysmak, ale niektóre maluchy odmawiają jedzenia owoców. Są sposoby, by je do tego przekonać.

Dziecku nieporęcznie jest jeść owoce w całości (chociaż niektóre maluchy to uwielbiają!). Jeżeli podasz mu jabłko, gruszkę lub banana w małych cząstkach, nawet nie zauważy, że właśnie zjadł całą dużą porcję.

Oto inne sprawdzone sposoby ciekawego podania owoców:

1. Wprowadź „owocowe ranki”

Rano, najlepiej jeszcze do łóżka, podawaj malcowi owoc niespodziankę, codziennie inny. To miłe powitanie dnia. Pamiętaj jednak, że owoc nie może zastąpić śniadania!

2. Mieszaj owoce z mlekiem, jogurtem

Zaserwuj na deser owocowy milkshake w wysokiej szklance ze słomką. Możesz dosłodzić napój rozpuszczalną czekoladą lub miodem (jeśli malec nie jest uczulony). Zawsze jednak spróbuj najpierw podać koktajl bez dodatkowej porcji cukru lub miodu. Dobrym sposobem na "dosłodzenie" napoju jest dodanie dojrzałego banana.

3. Zrób lody sorbetowe

Zgniecione owoce wymieszaj z serkiem homogenizowanym i zamroź w pojemniczkach. Najlepsze są lody ze słodkich owoców (arbuz, brzoskwinie, truskawki). Można je też przygotować bez dodatku serka.

4. Upiecz owoce w cieście

Śliwki lub brzoskwinie ukryj w zawijanym cieście francuskim. Zrób szarlotkę na ciepło lub upiecz malutkie ciastka, do których zamiast połowy cukru dodaj zmiksowane truskawki lub wiśnie.

5. Serwuj owoce na ciepło

Jabłko oraz banana możesz upiec w piekarniku lub na grillu. Polej owoc odrobiną gęstej czekolady albo syropem karmelowym. W wersji light – rozgnieć banana widelcem (papka jest znacznie słodsza niż cały owoc), a jabłuszko zetrzyj na tarce i upraż na beztłuszczowej patelni. Możesz do niego dodać trochę cukru i cynamonu lub zrobić pudding z kleikiem ryżowym.

3 X NIE w owocowej diecie

Próbując przekonać wybrednego malucha do świeżych witamin, pamiętaj, aby:

Nie dawać dziecku do picia za dużo soków. Soczki, szczególnie te przecierowe, zawierają mnóstwo cukru i są bardzo sycące. Gdy smyk pije ich za dużo, może mieć gorszy apetyt.


Nie przesadzać z... kompotami. Długie gotowanie pozbawia owoce witamin. Nie ma to jak surowy, świeży owoc!


Nie zapominać o mrożonkach. Późną jesienią i zimą to bezcenne źródło kolorowych, smacznych i zdrowych owoców za dość przystępną cenę. Możesz je rozmrozić i... używać do woli.
 



 

Zasady karmienia niejadka

Niemowlę i owoce
Fotolia
Dieta
Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 
Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Owoce w diecie niemowlaka to dobre źródło ważnych składników odżywczych. Trzeba jednak podawać je z umiarem i zachowaniem zasad. Choć owoce z różnych stron świata są dostępne w sklepach przez okrągły rok, podawanie ich dziecku warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie, takich jak jabłka, gruszki, morele, maliny czy śliwki. Zawierają nie tylko witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.  Spis treści: Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Surowe czy gotowane owoce dla niemowlaka? Jak podawać owoce małemu dziecku? Ile owoców dziennie może jeść niemowlak? Czy owoce mogą uczulać dziecko? Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia jako drugą po warzywach grupę produktów. Można je podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwsze owoce to zazwyczaj jabłka i gruszki (są dobrze tolerowane). Początkowo niemowlę może dostać mus (lub przecier ze słoiczka); Potem skrobane łyżeczką jabłuszko; Po kilku dniach dziecko może spróbować innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin, truskawek. Ważne jest, żeby nowe owoce pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo i w odstępach kilku dniowych. Najpierw podajemy małą ilość owocu, stopniowo ją zwiększamy i obserwujemy dziecko. Jeśli dziecko dobrze reaguje, po kilku dniach może poznać smak innego owocu. Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Kiedyś rozszerzanie diety niemowlaka zaczynano od jabłka. Teraz eksperci...

Żywienie
Gdy nie lubi owoców
Niektóre dzieci odmawiają jedzenia owoców. Zobacz jak można przekonać do nich malucha.

Niektóre dzieci odmawiają jedzenia owoców. Zobacz jak można przekonać do nich malucha. Kilkulatkowi nieporęcznie jest je jeść w całości. Jeśli podasz mu jabłko, gruszkę czy banana w małych cząstkach, nawet nie zauważy, że właśnie zjadł całą porcję. Czasem może odmawiać jedzenia owoców z powodu... wrażliwych ząbków. Właściwa pasta do zębów i lepsza higiena jamy ustnej sprawią, że problem szybko zniknie. Sposoby uatrakcyjnienia owoców: – Posyp kakao. Jeśli truskawki, maliny czy jagody oprószysz ulubionym kakao lub wiórkami czekoladowymi, być może dziecko chętniej po nie sięgnie. – Owocowe powitanie. Rano, najlepiej jeszcze do łóżka, podawaj maluchowi owoc-niespodziankę, codziennie inny. To miłe powitanie dnia. Pamiętaj jednak, że owoc nie może zastąpić śniadania! Bez niego dziecko nie może wyjść z domu. – Mieszaj z mlekiem. Podaj na deser owocowy milkshake w wysokiej szklance ze słomką. Możesz dosłodzić napój rozpuszczalną czekoladą lub miodem (jeśli malec nie jest uczulony). – Zrób sorbetowe lody. Rozdrobnione owoce wymieszaj z twarożkiem homogenizowanym i zamroź w małych pojemniczkach. Dla ochłody lepsze są lody ze słodkich owoców (arbuz, brzoskwinie, truskawki). Można je też przygotować bez dodatku serka. – Przygotuj słodką pizzę. Dzieci ją uwielbiają. Najpierw podpiecz spód, a następnie posmaruj go zmiksowanymi owocami wymieszanymi z sosem pomidorowym. Wierzch udekoruj fantazyjnie cząstkami owoców. Taką pizzę możesz polać sosem z białego serka albo jogurtem. – Upiecz w cieście. Śliwki lub brzoskwinie ukryj w zawijanym cieście francuskim. Zrób szarlotkę na ciepło lub upiecz malutkie ciasteczka, do których zamiast połowy cukru dodaj zmiksowane truskawki, śliwki czy wiśnie. – Podaj na ciepło. Jabłko oraz banana możesz upiec w piekarniku lub na grillu. Polej odrobiną...

panthermedia_01810535.jpg
Panthermedia
Żywienie
Jak podawać dziecku owoce zimą?
Zima na pewno nie jest najlepszym sezonem na owoce. Ale to wcale nie powód, by w ogóle wykluczać z diety dziecka owoce. Nawet gdy za oknem chłód, jest kilka sposobów, by twoje dziecko przez okrągły rok korzystało z dobrodziejstw owoców.

Choć prawdą jest, że najlepiej jeść owoce z naszej strefy klimatycznej (których jest jednak teraz naprawdę niewiele), to zimą wcale nie musisz rezygnować z dostępnych przez cały rok cytrusów czy bananów. Świetnie urozmaicą jadłospis dziecka. Z polskich owoców najlepiej przez zimę przechowują się jabłka. Są też jeszcze gruszki. I to właśnie one obok suszonych owoców powinny zimą stanowić podstawę owocowej diety. Reszta to urozmaicenie. Pamiętaj też, że mnóstwo cennych składników odżywczych ma natka pietruszki, szczypior, rzeżucha (możesz je wyhodować na parapecie), a także kiszone warzywa (ogórki, kapusta, buraki). Te produkty dobrze teraz zastąpią mniejszą ilość owoców w diecie . Podawaj owoce w kawałkach To najprostszy sposób, by dziecko jadło jabłka. Wystarczy owoc umyć, obrać ze skórki, wykroić gniazdo nasienne i pokroić na kawałki. Daj dziecku do rączki kawałek jabłka – niech samo je. Niemowlakowi daj jabłko skrobane łyżeczką. Podobnie możesz podawać banana. Cytrusy nadają się dopiero dla dzieci, które skończyły 12. miesiąc życia . Z reguły jednak wolą one jeść mandarynki niż pomarańcze, bo są słodsze. Rób soki przecierowe Przyda ci się sokowirówka, bo wtedy wystarczy tylko wrzucić do niej owoce (do niektórych modeli nawet bez obierania). Do cytrusów zaś – specjalna wyciskarka. Rób soki z różnych rodzajów owoców : łącz jabłka z mandarynkami, kiwi z bananem i pomarańczą, dodawaj winogrona, a nawet mrożone owoce. Każda kombinacja jest dozwolona. Sok można wyciskać także z warzyw , więc łącz je z owocami. Każda dawka witamin jest teraz bardzo w cenna. Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków Piecz domowe ciasta Biszkopt z jabłkami czy gruszkami albo z jakimikolwiek innymi owocami mrożonymi – domowe ciasto zawsze smakuje na podwieczorek lub deser. Mrożone...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz