dziecko, chłopiec, woda, butelka, pić
Dieta

Cała prawda o wodzie

W szklance każda wygląda tak samo. A jednak inną lepiej wybrać bezpośrednio do picia, inną do herbatki czy zupy. Co się w wodzie kryje i czym jedna różni się od drugiej?

 

Najlepiej i najszybciej gasi pragnienie. To właśnie ją najlepiej podać, gdy malec chce pić. Ale tylko z pozoru woda z butelki, kranu czy głębinowej studni jest taka sama. Cały sekret dobrej wody tkwi bowiem w tym, co w niej jest oprócz... samej wody!
Kranówka
Bywa bardzo dobra (np. w Krakowie), bywa kiepska. Stan wody warszawskiej zależy od wodociągu (najlepsza jest Północnym, najgorsza w Praskim). Każda kranówka jest oczywiście filtrowana, oczyszczona i dopuszczona do tego, by ją pić (ale lepiej po przegotowaniu). Niestety, jej smak, zapach, a często też kolor (rudawy to wina skorodowanej instalacji wodociągowej) pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego specjaliści są zgodni: jeśli do przygotowania posiłków lub napojów używasz kranówki, zamontuj filtr. Tylko jaki?
- węglowy. Absorbuje on chlor, pozostałości fenoli, metali ciężkich. Filtr może być pokryty srebrem, miedzią lub cynkiem – te pierwiastki hamują rozwój drobnoustrojów w wodzie. Pamiętaj jednak, że wkładkę węglową trzeba wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż rozwijają się na niej bakterie;
- działający na zasadzie odwróconej osmozy. Bardzo dokładnie usuwa nawet minimalne zanieczyszczenia, ale niestety także składniki mineralne znajdujące się w wodzie. – Osobiście nie polecam stosowania takich filtrów. Pozbawiają one wodę całkowicie składników mineralnych, jest więc ona całkiem bezwartościowa – przekonuje dr Tadeusz Wojtaszek, ekspert do spraw wód z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego. - Firmy sprzedające takie filtry zalecają stosowanie mineralizatora wzbogacającego wodę, ale ile tych minerałów potem będzie? Tego producenci nie podają!

Oligoceńska
To woda z ujęć głębinowych – dzięki temu nie przedostają się do niej żadne zanieczyszczenia. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, co naprawdę się w niej znajduje, musisz ją zbadać – dokładny skład zależy bowiem od konkretnego ujęcia. Możesz wodę sprawdzić w stacjach sanepidu. Badania wykonują też niektóre firmy sprzedające filtry do wody; koszt to około 50 zł.
Pamiętaj jednak, że wodę oligoceńską musisz przechowywać w czystych butelkach, najlepiej szklanych, w lodówce, i to nie dłużej niż 24 godziny. I koniecznie je dezynfekować. W temperaturze pokojowej szybko namnażają się bakterie (to widać, baniak od wewnątrz staje się zielonkawy). Taka woda może maluchowi wręcz zaszkodzić!

W butelce
Wody w butelce mają ten plus, że są dokładnie przebadane. Na etykiecie możesz przeczytać, ile dokładnie zawierają składników mineralnych i jakie. Ale... najpierw musisz wiedzieć, ile tych składników w ogóle powinno być!
→ Niskozmineralizowana. To woda źródlana. Ma niewiele minerałów – do 500 mg w litrze. Czy jest dobra dla przedszkolaków?
– Do przygotowywania posiłków, robienia herbatek, kompotów, rozcieńczania soków: tak. Ale nie do picia w czasie upałów – przekonuje dr Tadeusz Wojtaszek.
– Przecież dziecko, pocąc się, traci nie tylko wodę, ale też składniki mineralne. A przedszkolakowi są one potrzebne. Zdarza się, że dobra kranówka jest bardziej wartościowa od tego typu wody!
→ Średniozmineralizowana. W jednym litrze zawiera 500–1000 mg składników mineralnych.
– Przedszkolak może ją pić, na pewno mu nie zaszkodzi. Trzeba jednak zwracać uwagę nie na sumę wszystkich składników mineralnych, tylko na zawartość wapnia i magnezu – dodaje dr Tadeusz Wojtaszek. – I dzieci, i dorośli zwykle mają ich niedobory. Wbrew obiegowym opiniom obydwa te pierwiastki dobrze przyswajają się z wody. Szczególnie ważne, by dostawały ją dzieci, które nie mogą (lub nie chcą) pić mleka, jeść nabiału. Nie wystarczy jednak, że na opakowaniu wody przeczytasz: „zawiera magnez oraz wapń”. Sprawdź, ile ich tam jest! Wapnia powinno być nie mniej niż 150 mg, a magnezu – 50 mg w litrze.
→ Wysokozmineralizowana. Podawaj ją maluchowi tylko na zalecenie lekarza. W litrze ma więcej niż 1500 mg składników, a to może być za duże obciążenie dla nerek. Nic się nie stanie, gdy smyk w upał wypije szklankę np. Słotwinki – ale nie codziennie.

Z bąbelkami
Bąbelki w wodzie to dwutlenek węgla. Może w sposób naturalny występować w niektórych wodach średnio- lub wysokozmineralizowanych albo być dodawany. Lepiej gasi pragnienie woda niegazowana, ale jeśli malec nie ma kłopotów z żołądkiem, czasem może pić tę z bąbelkami.

Smakowa
To właściwie nie żadna woda, tylko napój. Niektóre, np. Cisowianka, zawierają dodatkowo jedynie dwutlenek węgla i naturalny aromat cytryny. Jednak w większości są sztuczne barwniki i aromaty, cukier. Np. Arctic o smaku cytrynowym ma cukier, kwas cytrynowy, regulatory kwasowości, aspartam i benzoesan sodu. Po co to pić?


Czytaj etykiety
Nie sugeruj się napisem, że „woda źródlana ma dużą ilość minerałów, bo krąży wśród skał“. W niskozmineralizowanej, źródlanej minerałów nie ma prawie wcale! Przeczytaj, ile zawiera ona składników w litrze (oraz jakich), aby wiedzieć, czy jest lepsza bezpośrednio do picia, czy raczej do rozcieńczania soków.

 

 

 

Przedszkolakf

 

 

 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Woda dla dziecka
Panthermedia
Żywienie
Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
Woda to, jak wiadomo, najlepszy napój - nie tylko zresztą dla dzieci. Już niemowlęta właśnie nią powinny zaspokajać pragnienie. Dzięki temu będziesz kształtować dobre nawyki u swojego dziecka. Tylko czy wiesz, jaką wodę można podawać małym dzieciom? Sprawdź koniecznie!

Nie powoduje próchnicy, nie przyczynia się to nadmiernej masy ciała, świetnie zaspokaja pragnienie. Woda będzie dla dziecka naturalnym wyborem, ale pod jednym warunkiem: że od początku nauczysz je, że gdy chce mu się pić, trzeba sięgnąć po wodę. Zobacz, która woda jest najlepsza dla dziecka . 1. Woda butelkowana Woda butelkowana jest najbezpieczniejsza dla niemowląt. Na wodzie źródlanej niskozmineralizowanej (zawiera do 500 mg/l składników mineralnych), o małej zawartości sodu ( poniżej 20 mg/l) możesz przygotowywać dania dla dziecka, maluch powinien ją też pić, ale po przegotowaniu. Najlepiej by miała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, możesz mu podać wodę butelkowaną bez gotowania . Zobacz tez: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków 2. Woda filtrowana Możesz założyć filtr na kran lub używać specjalnego dzbanka filtrującego wodę . Specjalne filtry węglowe oczyszczają wodę kranową z większości niekorzystnych zanieczyszczeń. Dzięki temu zawsze będziesz mieć czystą świeżą wodę do picia – dla dzieci przed pierwszymi urodzinami trzeba ją przegotować. Filtrowanie wody za pomocą filtra węglowego zapobiega też osadzaniu się kamienia w czajniku. Do wody możesz dodać kilka kropli soku z cytryny lub pomarańczy - będzie miała odrobinę bogatszy smak. Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie! 3. Woda oligoceńska Czyli woda ze studni głębinowej . Można ją pić tylko, jeśli jest świeża – trzeba ją koniecznie zużyć w ciągu 24 godzin od nabrania ze studni. Należy też dbać o czystość pojemników, w których woda jest przechowywana – szybko namnażają się w nich bakterie. Jej wadą jest to, że tak naprawdę nie wiesz, jaki ma skład, choć z pewnością jest czysta. Z powodu nie do końca znanego składu woda oligoceńska nie nadaje...

maluch, szklanka, pić
Żywienie
Mamo, daj mi pić
Cieszysz się, gdy to słyszysz, bo wiesz, że maluch powinien dużo pić. Dużo, czyli ile? No i czego? Sprawdź. Spytaliśmy specjalistę, które napoje są najzdrowsze.

Dziecko, tak jak dorosły, w upały męczy się i poci, jednak z dwóch powodów częściej niż ty potrzebuje pić. Po pierwsze, jego organizm w większej części składa się z wody (70–80%), przez co każdy jej niedobór to większe straty w małym ciałku. Po drugie, ze względu na małą wagę maluch może szybko się odwodnić. Ile płynów powinien dostawać roczny maluch Najlepiej, by codziennie wypijał 100 ml na 1 kg ciała. To dużo i niełatwo spełnić taką normę. Rozwiązaniem jest serwowanie dziecku latem posiłków, które zawierają wodę (chłodników, zup), deserów (koktajle na bazie mleka) oraz wodnistych owoców (arbuzy, brzoskwinie). Co najlepiej zaspokoi pragnienie Woda. Nie zawiera kalorii, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor, magnez). Dla dziecka wybieraj wodę niskozmineralizowaną (poniżej 500 mg składników mineralnych w litrze) – duża ich ilość obciąża nerki. Pamiętaj, by była niegazowana, bo dwutlenek węgla może uszkodzić błonę śluzową żołądka. Czytaj etykiety. Możesz kupować wodę z pozytywną opinią IMiD, CZD. Najlepsza jest woda butelkowana, ale taka ze studni głębinowych też nie zaszkodzi dziecku. Zarówno jedną, jak i drugą należy zużyć w ciągu doby. Po tym czasie mogą rozwinąć się w niej bakterie. A co z wodą z kranu? W sytuacji kryzysowej nadaje się do picia, ale musisz ją przegotować. I pamiętaj: trzeba poczekać, aż kranówka wystygnie, bo ciepła zawiera więcej ołowiu niż wystudzona! Dlaczego dziecko nie powinno pić dużo soków owocowych Należy je traktować jako urozmaicenie, a nie jako podstawowy napój malca. Zalecana dzienna porcja soku owocowego to 150–200 ml. Nie przekraczaj tej ilości, bo nadmiar sprzyja otyłości, próchnicy, biegunkom, a także zmniejsza apetyt (stosuj zasadę pół soku – pół wody). Najlepszy jest kompot z wiśni, gruszek, jabłek. Czy soki warzywne są dobre podczas upałów...

niemowlę, picie, karmienie butelką
Karmienie
Ważne pytania o picie
Jak każda mama masz dylemat: w upalne dni podawać dziecku dodatkowo coś do picia, czy wystarczy mu mleczko z piersi lub butelki. Wyjaśniamy.

Gdy jest gorąco, dziecko – tak jak ty – więcej się poci. Powinno więcej pić, bo nawet niewielkie odwodnienie pogarsza jego samopoczucie: malec staje się marudny, stale płacze, szybciej się męczy. Trzeba temu zapobiec. Czy niemowlęciu karmionemu piersią podawać latem picie? Nie jest to konieczne. Oczywiście maluszkowi chce się pić, ale wystarczy przystawić go na chwilę do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest bardzo wodniste: świetnie zaspokoi więc pragnienie. Dziecko possie kilka łyków i tym się napije. Jednak z drugiej strony nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu podasz mu picie. Ważne, by była to woda, a nie słodka herbatka. Czy moje mleko nie jest za gęste, by synek się nim napił? Nie. Twoje mleko jest bardzo dobre, naprawdę dziecku nie trzeba nic więcej. Pozwól tylko, by ssało pierś tyle, ile ma ochotę. Czasem będzie to tylko kilka łyków. Pozwól mu też ssać tak często, jak zechce. Gdy zauważysz, że dziecko staje się marudne, po prostu przytul je do piersi. Nie zrażaj się tym, że w gorące dni będzie ssać bardzo często, nawet co godzinę, za to krótko. Nie czekaj trzech godzin, by podać mu pierś. W czym podawać dodatkowe picie, by dziecko nie odzwyczaiło się od piersi? Możesz podawać wodę z łyżeczki, kubeczka z dzióbkiem. To lepiej niż z butelki ze smoczkiem. Jeśli jednak nie masz cierpliwości, to nic się nie stanie, jeśli malec napije się z butelki. Ważne, by smoczek miał małą dziurkę i żeby to robić rzadko. Podstawą jest przecież karmienie piersią. Jak często muszę podawać picie malcowi, który dostaje mleko modyfikowane? W ogóle to nie jest konieczne. Tak naprawdę wcale nie trzeba podawać dodatkowych napojów. Skład mleka modyfikowanego jest bardzo zbliżony do pokarmu mamy. Pod warunkiem że przygotowałaś mieszankę tak, jak to jest zalecane na opakowaniu mleka. Maluszka nie trzeba dopajać, bo mleko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak