Przedszkolak

dzień przedszkolaka
przedszkole
przedszkolak

Dzień Przedszkolaka 2023: kiedy wypada? Jak go świętować: pomysły

Wszystkie przedszkolaki mają swoje święto ustanowione przez Sejm RP. To Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Co więcej, powstała nawet piosenka na ich cześć, czyli hymn przedszkolaków. Dzień Przedszkolaka świętowany jest w każdym przedszkolu. Podpowiadamy, kiedy się go obchodzi i jak można go spędzić, by był jeszcze przyjemniejszy.
Weronika Zagojska
adaptacja do przedszkola
przedszkolak
psychologia dziecka
psychologia rozwojowa

Adaptacja w przedszkolu – rady dla rodziców dzieci, które zaczynają przygodę z przedszkolem

Adaptacja w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Twoje dziecko nie najlepiej znosi zmiany? Dowiedz się, jak pomóc mu w adaptacji.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Lista rzeczy do zrobienia w wakacje
uczeń
przedszkolak
wakacje

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

Lista rzeczy do zrobienia w wakacje może być naprawdę imponująca. Niech nie zabraknie na niej aktywności, na które zwykle nie ma czasu, a także takich, które cudownie wpływają na rozwój dziecka i nastolatka oraz zapewnią wam wspaniałe wspomnienia.
Luiza Słuszniak
Godło Polski:  nowy orzeł ze złotymi nogami
przedszkolak
szkoła
uczeń

Godło Polski: nowy orzeł ze złotymi nogami

Zgodnie z nowym rozporządzeniem godło Polski przedstawia orła ze złotymi nogami, nową koroną oraz zmienionym wyglądem skrzydeł i dzioba. Czy zmiana godła Polski 2022 oznacza, że od teraz dzieci w szkole muszą inaczej kolorować orła?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jednorazowe upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
przedszkole
przedszkolak
dziecko

Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola [WZÓR]

Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola pozwala opiekunom przedszkolaka wypuścić go z placówki pod opieką innej osoby niż mama lub tata. Sprawdź, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola. Możesz też skorzystać z naszego gotowego wzoru takiego pisma.
Joanna Biegaj
Rezolutny 4-latek niepostrzeżenie opuścił przedszkole i udał się do pobliskiego sklepu na zakupy
przedszkolak
zakupy
urodziny

4-latek wyszedł z przedszkola i poszedł na zakupy. Nie mógł się doczekać urodzin

Rezolutny 4-latek niepostrzeżenie opuścił przedszkole i udał się do pobliskiego sklepu na zakupy. Jak poinformował policjantów, chciał kupić zabawki i słodycze na przyjęcie urodzinowe.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Dziecko nie chce jeść w przedszkolu?
stres
przedszkolak
niejadek

Dziecko nie chce jeść w przedszkolu: przyczyny + wskazówki dla rodziców

Twoje dziecko nie chce jeść w przedszkolu? Najczęściej jest to reakcja na stresujące sytuacje, np. adaptację w nowym miejscu. Niechęć do jedzenia w przedszkolu na szczęście mija – z czasem. Długotrwały brak apetytu u dziecka może jednak być objawem poważnych dolegliwości.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Malowanie paznokci i biżuteria zakazane w przedszkolu
przedszkole
przedszkolak
kosmetyki dla dzieci

„Malowanie paznokci i biżuteria: zakazane w przedszkolu. Może jeszcze każą dziewczynkom przychodzić w workach?” [LIST DO REDAKCJI]

Jestem po wrześniowym zebraniu w przedszkolu. Po trzech latach nagle wychowawczyniom przestało podobać się, że dziewczynki noszą biżuterię i malują paznokcie. Nie rozumiem, skąd ta zmiana. Może jeszcze każą przychodzić dziewczynkom w workach?
Luiza Słuszniak
Chore dzieci w przedszkolu zarażają
przedszkole
przedszkolak
choroba

„Niecały tydzień w przedszkolu i moja córka już jest chora. To wszystko przez Was, matki-egoistki, które posyłacie dzieci z katarkiem” [LIST DO REDAKCJI]

Moja córka ma 5 lat. I po tygodniu w przedszkolu – zapalenie ucha. Czemu się nie dziwię? Ponieważ doskonale wiem, jak wiele z Was podchodzi do tematu posyłania chorych dzieci do przedszkola. Sądzicie, że katarek (kaszelek, podwyższona temperaturka lub ból głowy) to nie choroba?
Luiza Słuszniak
Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać?
przedszkolak
uczeń
hobby

Zainteresowania dziecka: jak je rozpoznać i prawidłowo rozwijać? [PRZYKŁADY]

Zainteresowania dziecka mogą się zmieniać na każdym etapie życia i jest to naturalny proces. W końcu co innego będzie interesowało przedszkolaka, a co innego nastolatka. Istnieją jednak pewne predyspozycje, które nie zmieniają się mimo upływu czasu. I te warto pielęgnować. Dowiedz się, jak je prawidłowo rozpoznać.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
zajęcia adaptacyjne w przedszkolu
przedszkolak
przygotowanie do przedszkola

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu: jak wyglądają dni adaptacyjne?

Pierwsze dni w przedszkolu to ciężkie przeżycie, dlatego koniecznie idź z dzieckiem na zajęcia adaptacyjne. Dzięki temu możesz sprawić, że maluch rozpocznie ten nowy etap życia z uśmiechem. Tłumaczymy, jak wyglądają dni adaptacyjne, na czym polegają zabawy adaptacyjne i co nauczyciel może zrobić, by pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola.
Magdalena Drab
Co musi umieć dziecko w przedszkolu?
rozwój dziecka
przedszkolak
wyprawka do przedszkola

Gotowość przedszkolna: kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Gotowość przedszkolna to zespół różnych umiejętności, dzięki którym maluch może poradzić sobie w grupie bez pomocy rodziców. Korzystanie z nocnika oraz zdolność do mówienia o swoich potrzebach to tylko niektóre rzeczy, które składają się na gotowość przedszkolną 3-latka. Wyjaśniamy też, kiedy dziecko nie jest gotowe do przedszkola.
Małgorzata Wódz
Znajomi wychowują życiową sierotę. Na urlopie karmili łyżką 7-latka, kroili mu naleśniki, towarzyszyli w WC
przedszkolak
uczeń
samodzielność

„Znajomi wychowują życiową sierotę. Na urlopie karmili łyżką 7-latka, kroili mu naleśniki, towarzyszyli w WC” [LIST DO REDAKCJI]

Dotąd uważałam się za osobę tolerancyjną i szanującą postawy innych ludzi. Ale od ostatniego urlopu już wiem, że nie mogę patrzeć, jak rodzice wychowują życiowe sieroty. Po prostu nie mogę.
redakcja mamotoja.pl
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
przedszkolak
przedszkolanka
wierszyki

Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia

Wierszyk dla nauczyciela przedszkola, wyrecytowany przez uczniów, z pewnością będzie dla niego wspaniałą niespodzianką. Sprawdź nasze propozycje takich wierszyków. Będą odpowiednie zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.
Joanna Biegaj
Śpię z 5-letnią córką i nikt mi nie wmówi, że to złe
przedszkolak
spanie z dzieckiem
spanie z noworodkiem

„Śpię ze swoją 5-letnią córką i nikt mi nie wmówi, że to źle” [LIST DO REDAKCJI]

Dzień dobry. Od ponad pięciu lat śpię z córką i… oczywiście zewsząd słyszę, jakie to niewłaściwe. Jak to w ten sposób krzywdzę swoje dziecko. I że najwyższy czas z tym skończyć. Nawet od mam, które na co dzień hołdują teorii rodzicielstwa bliskości. Tych, które dziesięć razy na godzinę powtarzają, że każde dziecko jest inne i jak bardzo ważne jest, by zaspokajać jego potrzeby emocjonalne…
Luiza Słuszniak
tablica kredowa dla dzieci do pisania
przedszkolak
rysowanie
prezenty dla dzieci

Tablica kredowa do pisania dla dziecka – czy to dobry prezent?

Czy warto kupić dziecku zwykłą czarną tablicę, po której można pisać i rysować kredą? Na pytanie, czy w dzisiejszych czasach to jeszcze jest dobry i atrakcyjny prezent dla przedszkolaka, odpowiada psycholog.
redakcja mamotoja.pl
bajki na dobranoc do czytania
przedszkolak
bajki
bajki do słuchania

Bajki na dobranoc dla dzieci: do czytania lub słuchania. Pani Wieczorynka opowiada

Z myślą o dzieciach, które uwielbiają bajki na dobranoc, przygotowaliśmy kilka pięknych opowiadań. W sam raz do czytania lub posłuchania przed snem. Powstały w ramach akcji „Lato z Mamo, To Ja”, ale świetnie sprawdzą się we wszystkie cztery pory roku. Ciekawe, która z bajek na dobranoc Pani Wieczorynki stanie się waszą ulubioną?
Luiza Słuszniak
Policja ostrzega przed Huggy Wuggy
przedszkolak
maskotka
Niebezpieczne produkty

„Huggy Wuggy”: bardzo groźny czy bardzo śmieszny? Brytyjska policja ostrzega rodziców

Co to jest Huggy Wuggy (wym. hagi-łagi)? To postać z dość drastycznej gry komputerowej przeznaczonej dla dorosłych. Potwór zyskał popularność dzięki materiałom na TikToku i YouTube. Poznacie go po niebieskim futerku (różowe ma jego koleżanka – Kissy Missy), długich rękach i nogach oraz bardzo ostrych zębiskach. Tę maskotkę chce mieć coraz więcej dzieci. I ma.
Luiza Słuszniak
brak koncentracji u dziecka
przedszkolak
edukacja dziecka
koncentracja

Brak koncentracji u dziecka: przyczyny. Jak pracować nad koncentracją – ćwiczenia

Warto poznać przyczynę braku koncentracji u dziecka i wprowadzić ćwiczenia, które pomogą dziecku się skupić. Brak umiejętności skoncentrowania się może przełożyć się na problemy z nauką, relacje z rówieśnikami i ogólne samopoczucie.
Dominika Bielas
Dlaczego dzieci kłamią?
przedszkolak

Dlaczego dzieci kłamią? Powody mogą być bardzo różne

Dlaczego dzieci kłamią? Powodów może być wiele - mniejszym dzieciom myli się czasami fikcja z rzeczywistością. Kłamstwo u dzieci nie zawsze musi być spowodowane złą wolą. Niekiedy dziecko boi się zbyt surowej reakcji rodzica. Dziecko zmyśla czasami także w sytuacji, gdy chce zwrócić na siebie uwagę.
Małgorzata Wódz
jak oduczyć dziecko kłamać
wychowanie dziecka
przedszkolak
kłamstwo

Jak oduczyć dziecko kłamać? Podpowiadamy!

Jak oduczyć dziecko kłamać? Przede wszystkim poznaj przyczynę takiego zachowania. Małe dzieci mają bujną wyobraźnię, nie do końca odróżniają jeszcze fikcję od rzeczywistości. Natomiast starsze dzieci kłamią z tych samych powodów, co dorośli - chcą np. uniknąć kary lub zwrócić na siebie uwagę. By oduczyć dziecko kłamać, najważniejsze to dawać mu dobry przykład.
Beata Turska
jak nauczyć dziecko kolorów
przedszkolak
edukacja

Jak nauczyć dziecko kolorów? Propozycje zabaw

Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest mnóstwo zajęć, które go do tego zachęcą. Świat, którego barwy nie tylko można zobaczyć, ale i nazwać, jest o wiele bardziej inspirujący. Na początek możesz zachęcić malucha do nauki kolorów np. kolorowymi flamastrami, wielobarwną plasteliną. Kiedy dziecko nazywa już kolory - ćwiczcie razem tę umiejętność podczas wspólnej zabawy.
Aleksandra Sobieraj
od jakiego wieku do przedszkola
przedszkole
przedszkolak
trzylatek

W jakim wieku do przedszkola – od 2 czy od 3 lat, co mówią przepisy?

Prawo oświatowe dokładnie określa, od kiedy dziecko może chodzić do przedszkola. Sprawdzamy, co wynika z przepisów, w jakim wieku przyjmują dzieci przedszkola prywatne. Wyjaśniamy, czym, poza wiekiem, należy się kierować, gdy podejmujemy decyzję o posłaniu dziecka do placówki przedszkolnej. 
Małgorzata Wódz
Ameet
przedszkolak
rozwój przedszkolaka

Rozwijamy pasje przedszkolaka!

Dziecięca ciekawość sprawia, że już od najmłodszych lat Twoja pociecha z zainteresowaniem obserwuje różne zjawiska i zadaje mnóstwo pytań? Jak wykorzystać to zainteresowanie otoczeniem, żeby rozwijać pasje dziecka?
Materiały promocyjne
Co nauczyciele przedszkola mówią rodzicom?
przedszkolak
rozwój przedszkolaka

Dziecko to nie mały dorosły. Czego możesz od niego wymagać?

Czy możemy oczekiwać, że przedszkolak nie będzie wiercił się przy stole i jadł elegancko jak księżna Middleton albo zarzucać mu kłamstwo, gdy opowiada niestworzone historie o rekinach i dinozaurach? Sprawdź, co sądzi na ten temat psycholog.
Beata Turska
Gdy byłem mały, myślałem że...
przedszkolak
dziecięce lęki

Świat według dziecka – tego na pewno się nie spodziewałaś!

Gdy byłam mała, myślałam, że gdy zamknę oczy, znikam, a ludzie, których widzę w telewizji, widzą także mnie. Nie tylko ja tak sądziłam. Co myślą o sobie, ludziach i świecie kilkuletnie dzieci?
Beata Turska
mama, dziecko, rozmowa,przedszkolak
przedszkolak
wychowanie
jak rozmawiać z dzieckiem

25 pytań, które powinniśmy zadawać dziecku zamiast jednego, o którym warto zapomnieć!

Jest takie pytanie, którego nienawidzą dzieci, a my uwielbiamy je zadawać? Niestety ono nie działa!
redakcja mamotoja.pl
Jak rozmawiać z kilkulatkiem po powrocie z przedszkola
wychowanie dziecka
przedszkolak
dobre wychowanie

20 pytań do dziecka po powrocie z przedszkola – zadajesz je?

Jeśli jesteś mamą przedszkolaka, z pewnością usychasz z tęsknoty i... ciekawości. Zamiast pytać "Jak było w przedszkolu?", zadaj kilka z tych pytań!
Hanna Szczesiak
O co pytają dzieci?
przedszkolak

Zaraz, zaraz, niech pomyślę... Pytania przedszkolaków

Mamo, czy ten pan jest w ciąży? Co jest za kosmosem? I dlaczego wciąż pytam "dlaczego?"?
Beata Turska
nocowanie
przedszkolak
dziecko śpi

Kiedy pozwolić dziecku na nocowanie u kolegów?

W sprawie nocowania dzieci u kolegów rozsądek podpowiada: kiedy wspólnie uznacie, że dziecko jest na to gotowe. Przeczytaj, jakie były doświadczenia mam!
Adela Prochyra