mama, dziecko, warzywa, owoce, gotowanie, kuchnia
Fotolia
Dieta

Rybka MiniMini zaprasza maluchy na warsztaty zdrowego żywienia

Zakaz sprzedaży słodyczy w szkołach nic nie da, jeśli nie wytłumaczymy swoim dzieciom, dlaczego warto jeść zdrowo. Dlatego Rybka MiniMini zaprasza na specjalne warsztaty, dzięki którym dzieci dowiedzą się dużo o zbilansowanej diecie i przekonają się, że warto zwracać uwagę na to, co trafia na nasz talerz.

W dniu 1 września weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w placówka oświatowych. Nowe przepisy mają na celu kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych poprzez wyeliminowanie z przedszkoli i szkół pokarmów zawierających nadmierne ilości cukru, soli i tłuszczów. To jednak nic nie da, jeśli maluchy zdrowe jedzenie będą nadal postrzegać jako przymus. Rybka MiniMini chce zmienić podejście przedszkolaków do zdrowego żywienia. 

Warsztaty zdrowego jedzenia z Rybką MiniMini

W październiku w przedszkolach na terenie całego kraju ruszają warsztaty na temat zdrowia i zbilansowanej diety maluchów. Jesienne zajęcia XVI edycji akcji, organizowanej przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka, są prowadzone pod hasłem ,,Z Janem Brzechwą o zdrowiu". Rybka MiniMini zaprasza do bezpłatnej rejestracji na stronie www.zdrowyprzedszkolak.pl. Warsztaty odbywają się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Instytut Matki i Dziecka.

MiniMini warsztaty
materiały prasowe


Placówki przedszkolne z całej Polski mogą bezpłatnie wziąć udział w akcji i pobrać ze strony www.zdrowyprzedszkolak.pl materiały edukacyjne oraz scenariusze zajęć opracowane przez ekspertów ds. żywienia Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Zajęcia zostały przygotowane w formie warsztatów i zabaw dla dzieci, dzięki czemu wiedza z zakresu zdrowego żywienia przekazywana jest maluchom w łatwy, angażujący i przyjazny sposób. Zadbała o to także Rybka MiniMini, która przygotowała interaktywne materiały dydaktyczne dla najmłodszych. Warsztaty odbywają się w trzech blokach tematycznych:
•    Higiena jamy ustnej (I tydzień)
•    Otyłość u dzieci (II tydzień)
•    Sezonowe warzywa i owoce – budowanie odporności (III tydzień)

Nie tylko jemy, ale i gotujemy zdrowo

Stacja MiniMini+ uruchomiła także specjalny portal internetowy dla rodziców www.gotujzdrowo.miniminiplus.pl, w którym znajdują się pyszne inspiracje na zdrowe dania dla przedszkolaków, porady, ciekawostki i artykuły opracowane przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. Serwis powstał w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini”.

Rybka MiniMini
materiały prasowe


Celem działań prowadzonych przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka jest propagowanie zdrowego trybu życia wśród polskich rodzin oraz kreowanie właściwych nawyków żywieniowych. Do tej pory zorganizowano XV edycji akcji edukacyjnych poruszających tematykę zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, bezpieczeństwa oraz ekologii. Wzięło w nich udział ponad 4,5 tys. przedszkoli publicznych i prywatnych z całego kraju. 

Partnerami wspierającymi warsztaty Akademii Zdrowego Przedszkolaka są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych. Patronem medialnym akcji jest serwis Babyonline.pl.
 

Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od warzyw [WIDEO]

nadwaga u dziecka, odchudzanie dziecka, otyłość u dzieci, dieta na otyłość, zdrowy styl życia
Fotolia
Zdrowie
Co robić, by dziecko nie wstydziło się swojej figury?
Jedna wizyta na basenie wystarczy, by na własne oczy zobaczyć, że coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą. Zanim podasz maluchowi kolejnego pączka, sprawdź, co robić, by w przyszłości nie wstydził się swojej figury. To – wbrew pozorom – proste i całkiem przyjemne.

Wydaje ci się, że nadmiar kilogramów to problem wieku dorosłego? Dzieci najpierw są pucołowate, potem chudną, a dopiero dorośli hodują brzuszek i wałeczki na biodrach. Otóż nie. Nadwaga i otyłość to problem bardzo powszechny wśród polskich dzieci! Zobacz, dlaczego te nadprogramowe kilogramy są niebezpieczne dla zdrowia i jak im zapobiegać .  Komu grozi nadwaga lub otyłość?   Nadwagą i otyłością , która jest uznawana za chorobę, dotknięte jest już niemal co czwarte dziecko między 13. a 36. miesiącem życia. Wśród starszych dzieci – prawidłową wagą nie może się pochwalić co piąte z nich w wieku 7–18 lat. Polskie maluchy tyją tak szybko, że doganiają pulchnych Anglików i Szkotów, w tyle zostawiając szczupłych Skandynawów. Wystarczy niewiele, aby to zmienić – ale trzeba szybko zacząć działać. Dlaczego otyłość jest groźna dla zdrowia?  Nadmiar kilogramów oznacza nie tylko gorszy wygląd, ale głównie problem zdrowotny. Nadmierna tusza jest szkodliwa dla zdrowia, ponieważ:  obciąża kręgosłup, niszczy stawy, sprzyja miażdżycy, przyczynia się do powstania cukrzycy niektórym nowotworom. Pulchne dziecko gorzej czuje się wśród rówieśników, bywa mniej sprawne, wolniej biega i jest narażone na złośliwe uwagi ze strony kolegów. Jak temu zapobiec?   Po czym poznać, że dziecko ma nadwagę?  Świetnym narzędziem do określenia, czy dziecko ma nadwagę albo wręcz otyłość, są siatki centylowe . Według tzw. wąskiej normy,  masa ciała i wzrost dziecka powinny mieścić się między 25. a 75. centylem . A według szerokiej normy – nawet między 10. a 90. centylem. Jeśli wymiary dziecka nie wykraczają poza te granice, nie ma powodu do niepokoju. Dopiero  gdy masa ciała dziecka znajdzie się powyżej 90. centyla, a wzrost pozostaje na 50. centylu lub...

przedszkolak przy stole, niejadek
Fotolia
Żywienie
Jak postępować z niejadkiem – porady Rybki MiniMini
Twoje dziecko nie chce jeść? Czujesz się bezsilna i nie masz pomysłów jak je zainteresować jedzeniem? A może głowisz się w jaki sposób nauczyć malucha jedzenia nowych produktów? Skorzystaj z porad Rybki MiniMini i czerp radość ze wspólnych posiłków ze swoim dzieckiem.

Ciekawostki, porady i artykuły na temat zdrowego żywienia dzieci opracowane przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia znajdują się na stronie akcji edukacyjnej Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini . W serwisie www.gotujzdrowo.miniminiplus.pl można także znaleźć przepisy na smaczne i zdrowe dania dla przedszkolaków, którymi rodzice dzielili się ze sobą. Porady dla mam niejadków 1.    Przede wszystkim zaufaj instynktowi dziecka . Zawierz jego poczuciu głodu lub sytości. Pamiętaj, że niechęć do jakiejś potrawy może być sygnałem alergii na jeden ze składników pożywienia. 2.    Nie traktuj odmowy zjedzenia czegoś przez dziecko jako osobistą porażkę. Zachowaj spokój i uśmiech! Dobra, przyjazna atmosfera przy spożywaniu posiłku jest bardzo istotna. Zadbaj o to, by posiłek kojarzył się dziecku z czymś przyjemnym. 3.    Pamiętaj, że apetyt i upodobania smakowe zmieniają się. Nie wymagaj, by dziecko zjadło wszystko i zawsze w dużych ilościach. 4.    Nie bój się, że dziecko będzie czuło głód. To dla niego ważny sygnał i element poznawania reakcji własnego organizmu. Głód na pewno wzbudzi w nim chęć i potrzebę spożywania posiłków. Nie karm dziecka wtedy, gdy wcale nie jest głodne. Nie pozwól, by podjadało między posiłkami. Unikaj też słodyczy i niezdrowych słodkich przekąsek. 5.    Podawaj małe porcje . Nie wymagaj, by zjadło wszystko, co jest na talerzu. 6.    Staraj się przyrządzać jedzenie w sposób atrakcyjny dla dziecka. Niech wygląda zabawnie i kolorowo . 7.     Nie zmuszaj do zjadania czegoś, czego dziecko nie lubi. Nie każ mu siedzieć przy stole, dopóki nie zje wszystkiego. 8.    Pozwól dziecku na samodzielność . Niech je rączkami, jeżeli tego chce. Kup mu kolorowy talerzyk i dostosowane do małej rączki sztućce. 9.  ...

Patronaty
Akademia Zdrowego Przedszkolaka – promocja zdrowia poprzez zabawę
W październiku bieżącego roku rozpoczął się ogólnopolski cykl akcji prozdrowotnych – Akademia Zdrowego Przedszkolaka, organizowany przez firmę Lionfitness.

Akcje skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i wychowawców – każda z tych grup będzie aktywnie zaangażowana w realizację programu. Pierwsza z akcji, inicjująca Akademię – Piramida Żywienia Przedszkolaka – koncentruje się wokół zdrowego, wartościowego odżywiania przedszkolaków. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wciąż narastający problem otyłości, który obecnie dotyczy już najmłodszych. Organizatorzy, poprzez zabawy edukacyjne dla dzieci i porady specjalistów żywienia dla rodziców i wychowawców, chcą wpajać przedszkolakom oraz ich opiekunom zdrowe nawyki żywieniowe. Specjalnie na potrzeby akcji została opracowana Piramida Zdrowego Żywienia dla dzieci z grupy wiekowej 3-6 lat – przygotowały ją  dr Anna Harton oraz dr Joanna Myszkowska-Ryciak, specjalistki z Zakładu Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Wsparcia merytorycznego przy układaniu programu zajęć użyczyła także psycholog i pedagog Anna Tkaczewska-Bobka. Piramida Żywienia Przedszkolaka jest objęta patronatem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Wiek przedszkolny to czas szczególnej wrażliwości i okres kształtowania się nawyków dziecka, także tych żywieniowych, stąd pomysł, by akcję skierować do tej grupy wiekowej. „Piramida Żywienia Przedszkolaka” będzie miała dwie edycje każdego roku, aby systematycznie utrwalać wiedzę nauczycieli, rodziców i samych dzieci. W czasie akcji, w każdej z uczestniczących w niej placówek, odbędą się 8-tygodniowe warsztaty. Wezmą w nich udział także rodzice – tylko współpraca wszystkich 3 grup: nauczycieli, rodziców i dzieci może przynieść zamierzone rezultaty. Przedszkolaki muszą zdrowo odżywiać się także w domu, nie tylko w przedszkolu, aby inicjatywa miała sens. Na początku warsztatów i po ich zakończeniu rodzice wypełnią...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak