Dziecko w piaskownicy
Fotolia
Przedszkolak

Lekcja savoir-vivre’u

Nie wiesz, jak namówić malucha, by zamiast uciekać, złożył cioci urodzinowe życzenia? Tu znajdziesz podpowiedź.

Uroczysty obiad u dziadków z okazji ich święta, urodziny kuzynów to okazje do spotkań i... składania życzeń. Chciałabyś, by twój trzylatek okazał się w tych chwilach prawdziwym lwem salonowym? Zacznij wprowadzać go w świat towarzyskich zwyczajów. To prostsze, niż sądzisz.

Trzylatek sam z siebie nie widzi powodu, by miał składać komuś życzenia, nawet ukochanemu dziadkowi z okazji jego święta. Co więcej, w najważniejszym momencie może speszony nagle schować się za ciebie. To normalne w tym wieku. Pomóż mu traktować składanie życzeń równie naturalnie jak powitanie. Przedszkolak pewnie mówił: „Sto lat!” koledze z okazji urodzin, pamięta, jak sam odbierał życzenia. Wie, że innym mówimy w takich chwilach coś miłego. Serdeczne życzenia powinny być jak najbardziej osobiste, jednak maluch nie ma takiej wiedzy o świecie, żeby umiał życzyć starszej cioci zdrowia, a nastoletniej kuzynce sukcesów w szkole. Wystarczy, że uśmiechnie się, wręczy prezent i powie coś od siebie, np.: „Bardzo cię lubię, ciociu”.

Dobrą okazją do ćwiczeń, jak składać życzenia, są zabawy w dom. W ten sposób możesz nauczyć swoje dziecko prostej formułki, np.: „Życzę ci, babciu, zdrowia i radości w nowym roku”. Jeżeli ją potem wygłosi, pochwal go koniecznie.
Pamiętaj, że dzieci nie lubią obściskiwania. Jeśli podczas składania życzeń twoje dziecko nie życzy sobie całowania i przytulania, uszanuj to, wesprzyj go w tym. Może początkowo się zawstydził, a pod koniec uroczystości sam da cioci całusa?

Ja się wstydzę

Co zrobić, jeśli malec chowa się za mamę, gdy trzeba złożyć życzenia?
Przed samą ceremonią warto dziecku wyjaśnić, po co jest taki zwyczaj. Opowiedzieć mu, jak składają życzenia dorośli, a jak dzieci. Dobrze jest zaimprowizować przebieg całej sytuacji. A gdy przyjdzie właściwy moment, małe dziecko warto wziąć na ręce, by miało kontakt wzrokowy z dorosłym, któremu składa życzenia. W ramionach mamy czy taty znacznie łatwiej mu będzie pokonać nieśmiałość. Jeżeli to nie pomoże, można po prostu powiedzieć życzenia za dziecko, ani słowem nie wspominając o jego nieśmiałości.

Lekcja savoir-vivre’u

Nauka składania życzeń ma sens, gdy dziecko wie, po co i jak to robić.

  • Przed rodzinnym spotkaniem ułóżcie wspólnie miłe życzenia i poćwiczcie ich składanie, np. bawiąc się w przyjęcie dla lalek.
  • Opowiedz malcowi o tradycjach rodzinnych i sensie uroczystości – dzięki temu zrozumie, dlaczego ma życzyć innym pomyślności.
  • Przygotuj swoją pociechę na spotkanie z rzadko widzianymi członkami rodziny – powiedz, do kogo pojedzie, opowiedz dziecku o cioci, wujku czy kuzynie.
  • Jeśli w strategicznym momencie malec „zatnie się”, podpowiedz: „Teraz mieliśmy życzyć cioci Hani zdrowia”, ale nie zmuszaj do tego.
  • Uszanuj prawo dziecka do odmowy dotykania, całowania i przytulania przez kuzynów.
  • Przygotuj się na kompletne niepowodzenie – może przy kolejnej okazji maluch przezwycięży wstyd. Na razie złóż życzenia w jego imieniu.

Zobacz też: 10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre

Konsultacja: Maria Kowalska, psycholog kliniczny i rozwojowy, prowadzi prywatną praktykę w Warszawie.

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

Boże Narodzenie, magia świąt
Fotolia
Święta i uroczystości
7 sposobów na stworzenie świątecznej atmosfery
Nam wystarczy zapach pomarańczy czy cynamonu, by uruchomić wspomnienia związane z Bożym Narodzeniem. Dziecko ich jeszcze nie ma (a przynajmniej nie tyle), dlatego trzeba mu pomóc, by poczuło magię Świąt.

1. Wielkie odliczanie Przygotowania do Świąt warto zacząć od podarowania malcowi kalendarza adwentowego. Dzieci nie mają pojęcia, co to znaczy „za trzy tygodnie i trzy dni”, ani ile to jest „niedługo”. Znikające w brzuszku smakołyki czy otrzymywane drobne prezenty nie tylko osładzają męki oczekiwania, ale także pomagają odmierzać czas. Można go kupić w każdym supermarkecie, ale można też (i warto, bo będzie jedyny w swoim rodzaju) kalendarz adwentowy zrobić samodzielnie, rozwieszając w domu czekoladki z numerkami. 2. Odświętne stroje Dziecko nie musi być wystrojone jak lalka w czasie Wigilii. Ubranie maluszka musi być ładne, ale jednocześnie wygodne. Nadmiar koronek w sukieneczce czy garniturek z nierozciągliwego materiału będą krępować ruchy dziecka i sprawią, że malec będzie marudził. Lepiej spraw smykowi czerwoną czapeczkę, taką samą jaką nosi św. Mikołaj.   3. Kolędowanie Trudno wyobrazić sobie bez nich Święta – wspólne kolędowanie należy do tradycji i buduje rodzinne więzi. Nie przejmuj się, że twoje zdolności wokalne pozostawiają wiele do życzenia. Twoje dziecko na pewno będzie innego zdania i chętnie nauczy się słów kilku prostych kolęd. Możesz też włączać je smykowi na CD.     4. Kolorowe dekoracje Można je robić nawet z małym dzieckiem. Nietłukącą się bombkę posmaruj klejem i zanurz w miseczce z wiórkami kokosowymi. Gotowe! Troszkę starszy malec poradzi sobie z ozdabianiem bombek naklejkami albo plasteliną (można dorobić oczy, uszy, nos i włosy z wełny). Surowy makaron, ale też słodkie pianki, precelki, wafelki świetnie nadają się na łańcuch choinkowy. Małe dzieci rzadko są wielbicielami minimalizmu. Przeważnie wolą wnętrza wesołe, pełne kolorów i świecidełek. Zrób maluchowi przedświąteczny prezent – pozwól mu ozdobić mieszkanie (albo chociaż...

Boże Narodzenie, święta z dzieckiem
Fotolia
Święta i uroczystości
Jak włączyć dziecko w świąteczne przygotowania - 7 sposobów
Przedświąteczna gorączka kojarzy ci się z maluchem, który plącze się pod nogami, marudzi i... przeszkadza? Wcale nie musi tak być! Jak ułatwić sobie przygotowania do świąt, a dziecku zapewnić dobre wspomnienia?

Naucz dziecko czekania Tłumaczenie dziecku, kiedy nadejdą święta, nie jest proste, bo nawet dwulatki mają problem z odróżnieniem „wczoraj” od „ jutra”. Aby więc ułatwić smykowi czekanie, warto kupić lub zrobić kalendarz adwentowy. Maluch szybko może sprawdzić, czy zostało mało, czy dużo słodkości do zjedzenia z okienek, a tym samym - kiedy wreszcie przyjdzie ten wielki dzień. Plusy: Dziecko uczy się cierpliwości i zaznajamia z pojęciami dotyczącymi czasu. Poznaje znaczenie słów „jutro”, „za kilka dni”, „za chwilę”. Ćwiczcie składanie życzeń Opowiedz dziecku o tradycji składania świątecznych życzeń. Wytłumacz, że chodzi o to, by sprawić drugiej osobie radość. Możecie także ułożyć przykładowe życzenia i ćwiczyć ich składanie, np. misiom czy lalkom. Warto również wraz ze smykiem przygotować kartki świąteczne dla bliskich, z którymi nie będziecie mieli okazji spotkać się przy świątecznym stole. Nie zapomnijcie także o liście do Świętego Mikołaja – jest dla dziecka jednym z nielicznych dowodów na istnienie tej postaci, a dla ciebie i reszty rodziny świetną podpowiedzią, jakie prezenty kupić maluchowi. Plusy : Maluch poznaje tradycję oraz uczy się zasad dobrego wychowania. Dowiaduje się także, jak ważne są więzi z rodziną i bliskimi. Wydrukuj wzory listów do Świętego Mikołaja . Pomóżcie innym Przed świętami mobilizuje się wiele organizacji charytatywnych. Wytłumacz starszakowi, że nie wszystkie dzieci mają takie fajne zabawki jak on, namów go, by wybrał kilka, którymi już się nie bawi, i oddajcie je potrzebującym. Zachowajcie świąteczne wspomnienia Rozejrzyj się dookoła i zobacz, jak jest pięknie. Rozświetlone milionem lampek ulice zachwycą maluszka. Pójdź z dzieckiem na spacer tam, gdzie świąteczne dekoracje lśnią najpiękniej. I koniecznie zabierz ze...

Całowanie dziecka
AdobeStock
Święta i uroczystości
"Daj buziaczka! Cioci nie dasz? No coś ty taki niewychowany!"
Wielkimi krokami zbliżają się święta i czas rodzinnych spotkań. Dla niektórych dzieci te "bardzo bliskie spotkania" wcale nie będą przyjemne.

Już niebawem święta i czas wyjątkowych spotkań. Wiele osób zobaczy się z dawno niewidzianymi krewnymi. W tej całej radości, uprzejmości i serdeczności często jednak rodzice zapominają, że ciocia czy wujek dla naszych dzieci są   zupełnie obcymi ludźmi - osobami widzianymi po raz pierwszy w życiu. Takie spotkania mogą być bardzo stresujące.  Kim jest ta pani? Choć dla ciebie to stryjeczna ciotka, kuzynka i wujenka, dla twojego dziecka to zupełnie obcy ludzie, którzy niespodziewanie nawiedzili wasz dom. Maluchy dopiero uczą się, czym są święta i tradycja, dlaczego ten czas jest wyjątkowy. Z biegiem lat zaczynają coraz więcej kojarzyć i pamiętać. Jednak zazwyczaj to  Mikołaj jest wyznacznikiem świąt . Rzadko widziana rodzina niełatwo zapada w pamięć dziecka, dlatego musisz być nie tylko wyrozumiała, ale i pomóc maluchowi przejść przez te dni.  Mały dzikus Członkowie rodziny zazwyczaj bardzo emocjonalnie reagują na małe dzieci. Oczekują uścisków, całowania i przytulania. Dosłownie rzucają się zarówno na rozkoszne bobaski, jak i na przedszkolaki. Dziecko reaguje wstydem, bo nie zna człowieka, który chce go dotykać i przytulać. Malec może płakać, wstydzić się lub nawet mówić wprost, że nie ma ochoty na czułości. Niektórzy dorośli odbierają to jako niegrzeczne zachowanie , krytykują malca i przymuszają, by poszło na kolana do wujka, dało buziaczka babci. A zastanów się, czy ty byłabyś taka chętna, by całować obcego na ulicy? Dla dziecka dokładnie w ten sposób wygląda ta sytuacja. To jest moje ciało Według psychologów, jeśli dziecko nie ma ochoty na czułość, nie wolno nalegać. Nawet małe dziecko ma już poczucie pewnych granic, które trzeba uszanować i których nie wolno przekraczać. Maluch ma takie samo prawo jak dorosły do intymności i decyzji, kto może je dotykać i w jaki sposób. Dlaczego to takie ważne? To jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak