1. Rozwijaj wyobraźnię!
Stawiaj przed dzieckiem zadania, które zmobilizują je do przemyśleń. Zachęć do wymyślania niezwykłych historii i pobudzaj myślenie poprzez zadawanie pytań otwartych, które dają możliwość podania wielu prawidłowych rozwiązań.

Reklama

2. Ćwicz grafomotorykę!
Zachęcaj dziecko do rysowania, kreślenia szlaczków i znaków literopodobnych - jest to ważny element przygotowania do pisania. Pamiętaj także, że wszystko, co dziecko robi rękoma, wpływa na podniesienie ich sprawności! Dostarczając mu okazji do manipulowania – stymulujesz rozwój jego mózgu.

3. Rozbudzaj ciekawość!
Staraj się pobudzać zainteresowanie dziecka np. poprzez stawianie pytań. Maluchy o wiele szybciej i łatwiej zapamiętują nowe rzeczy, jeśli przy ich poznawaniu coś je zaciekawi i zaangażuje emocjonalnie. Jakie jest największe zwierzę na świecie? Ile waży wieloryb? Które dziecko nie będzie chciało znać odpowiedzi na te pytania…

4. Dostosuj trudność zadań do poziomu umiejętności dziecka!
Aby utrzymać uwagę dziecka, stawiaj przed nim problem dostosowany do poziomu jego umiejętności. Podczas wykonywania nowych zadań umysł dziecka szybko oceni, ile wysiłku musi włożyć w ich rozwiązanie. Jeśli będzie go za mało lub za dużo, przestanie pracować. Badania pokazują, że to właśnie niedopasowanie trudności zadań do możliwości dzieci jest główną przyczyną ich znudzenia nauką.

5. Baw się razem z dzieckiem!
Wspólna zabawa jest bardzo ważna - patrząc na Twoją pracę i słuchając Twojej opowieści, dziecko ma szansę zobaczyć inny punkt widzenia, czy inny aspekt danej sprawy. Otwiera mu to oczy na złożoność świata, ponieważ w okresie przedszkolnym myślenie dziecka cechuje jednokierunkowość. Odnosząc się z zainteresowaniem i uznaniem do pomysłów dziecka, wzmocnisz jego poczucie wartości, ośmielisz je do podejmowania wyzwań, skłonisz do samodzielności w myśleniu. Wspólna praca i zabawa sprzyja umacnianiu więzi, naturalnej wymianie doświadczeń oraz nawiązywaniu bardziej partnerskich relacji.

Zobacz także

6. Ucz przez zabawę!
Pamiętaj, że wszelkie ćwiczenia powinny sprawiać dziecku frajdę. Dobieraj je tak, by rozbudzały w Twoim maluszku zainteresowanie, ciekawość świata i pomysłowych rozwiązań.

7. Zacznij wcześnie! Pamiętaj, że najlepszy okres dla rozwijania zdolności uczenia się dzieci to ten przed rozpoczęciem nauki w szkole – większość połączeń nerwowych mózgu kształtuje się w pierwszych latach życia. Aż 50% naszej zdolności uczenia się rozwijamy w ciągu pierwszych 4 lat!

Reklama

Odwiedzając bazgroszyt.pl znajdziecie tam wiele twórczych kolorowanek, zestawów do nauki pisania oraz gier edukacyjnych, opracowanych z myślą o kreatywnym rozwoju Waszych dzieci!

Reklama
Reklama
Reklama