Czy nasze dzieci są zbyt zajęte?
Prace domowe odrabia aż 2/3 dzieci w przedszkolu i zerówce! Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza przy biurku. Na swobodną zabawę na świeżym powietrzu zostaje mu zaledwie kilka godzin tygodniowo. Czy twoje dziecko też to czeka?
Raport z badania „Dzieci po szkole - wolne czy zajęte” (SW Research, 2016) jest umiarkowanie optymistyczny. Co prawda dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym czas wolny najczęściej spędzają na świeżym powietrzu z rówieśnikami (74%), ale odrabianie lekcji zajmuje im średnio 1-2 godziny dziennie. To naprawdę dużo dla takich maluchów. Im dzieci starsze, tym dłużej nad nimi siedzą.
Gdy dziecko przestąpi próg szkoły, ilość pracy po lekcjach błyskawicznie wzrasta. Zadania domowe dostaje aż 98% dzieci w klasach 1-3, a odrobienie lekcji zajmuje im zazwyczaj 1-2 godziny dziennie. To duże obciążenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, którzy często pomagają dzieciom w nauce. Co ciekawe, znacznie mniej pracy domowej dostają wychowankowie szkół prywatnych.
Rodzice mówią: pracy domowej jest za dużo
Jak się okazuje, wielu rodziców uważa, że dziecko dostaje za dużo pracy domowej (43 proc. ankietowanych), a 30 proc. jest za tym, by nauczyciele nie mieli prawa zadawać dzieciom nic do domu. Odsetek tych opinii jest trochę niższy wśród rodziców przedszkolaków, a wynika to z tego, że tam prac domowych jest znacznie mniej niż w szkole. Natomiast 32 proc. spośród tych rodziców jest zdania, że prace domowe zadawane w przedszkolu są „bezużyteczne”.
Uczniowie odrabiają lekcje, przedszkolaki się bawią
Przedszkolaki nie mają jeszcze wielu zajęć dodatkowych. Na zorganizowane kursy chodzi zaledwie 10 proc. maluchów. Najczęściej są to taniec, basen lub inne zajęcia sportowe. Zdecydowaną większość czasu po pracy i przedszkolu dzieci spędzają w domu lub na podwórku. Sporo, bo 58 proc. z nich ogląda w tym czasie telewizję.
Z komputera, tabletu lub konsoli (gry, oglądanie bajek i seriali) korzysta ponad 30 proc. maluchów, ale popularność tych urządzeń gwałtownie rośnie wraz z wiekiem dziecka. Póki są małe, częściej spędzają czas na rozmowie z rodzicami lub czytaniu książeczek.
Infografika poniżej przedstawia wyniki obejmujące dzieci od przedszkola do 6. klasy podstawówki.
Czytaj też: Podwórko górą! Dlaczego jest lepsze od superzajęć za pieniądze?