"Nasz Elementarz" prawie we wszystkich szkołach w Polsce

Tylko 52 publiczne szkoły podstawowe w Polsce nie zamówiły darmowych podręczników. W województwach mazowieckim i lubuskim darmowy podręcznik zamówiły wszystkie szkoły publiczne. Dzięki "Naszemu elementarzowi" tylko w tym roku rodzice zaoszczędzą 101 mln zł. Pierwszaki otrzymają nie tylko darmowy podręcznik. Dzięki dotacji celowej w wysokości 75 zł na ucznia, szkoła ma również możliwość zakupu podręcznika do nauki języka obcego oraz dodatkowych materiałów edukacyjnych i ćwiczeń.

Reklama

W 2017 r. podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.

materiały prasowe

Co wchodzi w skład bezpłatnych podręczników?

"Nasze elementarz" składa się z czterech części zawierających przenikające się treści z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, społecznej i przyrodniczej. Zachęca do aktywności ruchowej i zajęć artystycznych.
Poza podręcznikiem przygotowano internetowy poradnik dla nauczyciela – Przewodnik metodyczny – który obejmie wszystkie treści edukacyjne. Powstały także cztery wersje adaptacji podręcznika dla dzieci niepełnosprawnych.

Pierwsza część podręcznika jest już we wszystkich szkołach. Kolejne trzy części trafiać będą do szkół sukcesywnie.

Zasady korzystania z darmowych podręczników

Wszystkie elementarze oraz materiały edukacyjne będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane uczniom na czas użytkowania (w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom). Z założenia powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom. Materiałów ćwiczeniowych natomiast nie trzeba będzie zwracać.

Zobacz także

Aktualnie trwają prace nad podręcznikiem dla drugoklasistów, z którego będą korzystały dzieci w roku szkolnym 2015/2016. Darmowy podręcznik dla trzecioklasistów zostanie natomiast przygotowany w roku szkolnym 2016/2017.

Gdzie znaleźć bezpłatny podręcznik?

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić stan prac nad podręcznikiem - wejdź na stronę naszelementarz.men.gov.pl. Możesz tu pobrać wszystkie dotychczas opublikowane części darmowego elementarza. Znajdziesz też wiele ciekawych informacji zarówno dla rodziców jak i nauczycieli.

Reklama

Zobacz też: "Wyprawka szkolna" – jak uzyskać dofinansowanie do podręczników szkolnych?

Reklama
Reklama
Reklama