szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
© Pio Si - Fotolia.com
Zakupy

„Wyprawka szkolna” – jak w 2022 roku uzyskać dofinansowanie do podręczników szkolnych?

„Wyprawka szkolna” jest rządowym programem dofinansowania podręczników i innych pomocy szkolnych dla dzieci niepełnosprawnych. Podpowiadamy, jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać zwrot kosztów poniesionych na zakup książek i innych materiałów edukacyjnych oraz do kiedy i gdzie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie.

Zakup wyprawki szkolnej to wydatek, który bardzo obciąża domowy budżet, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci. Od kilku lat państwo pomaga rodzicom uczniów niepełnosprawnych, poprzez dofinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.  Pomoc udzielana jest niezależnie od dochodu rodziny.  

Program „Wyprawka szkolna” jest szczegółowo opisany w Rozporządzeniu rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020–2022.

Spis treści

 1. Kto może skorzystać z programu „Wyprawka szkolna”?
 2. „Wyprawka szkolna” – jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
 3. „Wyprawka szkolna” – wartość dofinansowania
 4. O czym warto pamiętać, kupując podręczniki szkolne?

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Kto może skorzystać z  programu „Wyprawka szkolna”?

Z dofinansowania na zakup podręczników i materiałów szkolnych mogą skorzystać uczniowie:

 • słabowidzący,
 • niesłyszący,
 • słabosłyszący.
 • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
 • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
 • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
 • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
 • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej.

Warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach programu „Wyprawka szkolna” jest uczęszczanie przez ucznia do: 

 • branżowej szkoły I stopnia,
 • branżowej szkoły II stopnia,
 • czteroletniego liceum ogólnokształcącego,
 • klas I–IV pięcioletniego technikum,
 • klas III–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,
 • klas VI–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej,
 • klas I–IV liceum sztuk plastycznych,
 • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

„Wyprawka szkolna” – jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie na zakup podręczników i innych materiałów edukacyjnych mogą złożyć:

 • rodzice ucznia albo opiekun prawny ucznia,
 • rodzic zastępczy ucznia,
 • osoba, która prowadzi rodzinny dom dziecka,
 • nauczyciel ucznia,
 • pracownik socjalny,
 • pełnoletni uczeń,
 • inna osoba, która będzie miała zgodę rodzica, opiekuna dziecka albo jeśli uczeń jest pełnoletni samego ucznia.

Wniosek należy złożyć do 9 września 2022 roku u dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolny 2022/2023.  Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia ucznia o potrzebie kształcenia specjalnego. 

WAŻNE: Zachowaj dowód zakupu podręczników szkolnych i materiałów edukacyjnych. Zwrot kosztów nastąpi po przedstawieniu dowodu zakupu (faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub jego opiekuna, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie).

„Wyprawka szkolna” – wartość dofinansowania

Wysokość dofinansowania jest zależna od niepełnosprawności ucznia. Może wynosić:

 • do 225 zł dla uczniów: z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy. 
 • do 390 zł dla uczniów: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej.
 • do 445 zł dla uczniów: słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej.

O czym warto pamiętać, kupując podręczniki szkolne?

Cena podręczników szkolnych może się znacznie różnić w zależności od miejsca ich zakupu (nawet do kilkudziesięciu złotych). Przed zakupem warto porównać ich ceny w różnych miejscach. Sprzedawcy, zarówno księgarni stacjonarnych, jak i internetowych, często przyciągają klientów atrakcyjnymi rabatami, bezpłatną wysyłką. Korzystając z nich sprawdźmy, jaka będzie cena końcowa zamówienia (a nie wysokość rabatu). Może się bowiem okazać, że będzie ona wyższa niż cena na stronie wydawcy książek.
Niektóre wydawnictwa wprowadziły też możliwość zakupu podręczników szkolnych na raty. Wydatek ten nie obciąża tak mocno domowego budżetu (rata to około 20-30 złotych miesięcznie, przy zakupie kompletu książek dla jednego dziecka).

Źródło: gov.pl, dotacjecelowe.pl

Zobacz także

wyprawka do żłobka
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do żłobka: lista potrzebnych rzeczy
Wyprawka do żłobka wcale nie powinna być uboższa niż wyprawka do przedszkola dla starszego dziecka. Maluszek będzie potrzebował mnóstwa rzeczy i akcesoriów, także takich na wszelki wypadek. Łatwo się pogubić! Stworzyłyśmy więc listę z podstawowymi rzeczami do żłobka. Sprawdź, czy wszystko już masz.

Wyprawka do żłobka to pierwszy tak „poważny” zestaw rzeczy dla dziecka, które zacznie spędzać czas poza domem. Przyda się pościel, ubranka na zmianę i przybory toaletowe. Maluszkowi nie może niczego zabraknąć! Warto też trochę ułatwić pracę opiekunkom i kupić akcesoria, dzięki którym prościej będzie utrzymać porządek, a rzeczy z wyprawki dziecka się nie pogubią. Oto pełna lista z wyprawką do żłobka. Wyprawka do żłobka Twoje dziecko pomyślnie przeszło rekrutację do żłobka i zastanawiasz się, co będzie mu potrzebne w placówce? Pomyśl o wyprawce tak, jak o pakowaniu maluszka na wycieczkę albo wakacje. Trzeba przewidzieć wszystkie sytuacje, jakie mogą się zdarzyć (zmoczenie bielizny, wyplucie jedzenia, zabrudzenie prześcieradła), i przygotować dziecko najlepiej, jak się da. Nie każda wyprawka do żłobka będzie taka sama – wiele zależy od wieku dziecka oraz jego specjalnych potrzeb. Inne rzeczy naszykujesz dziecku, które używa pieluch, a inne – jeśli odpieluchowanie macie już za sobą. Podobnie z obuwiem – maluszkowi wystarczą skarpetki antypoślizgowe, ale dla starszego dziecka, które dużo biega, trzeba kupić porządne kapcie. Co na pewno jest potrzebne w żłobku? Ubranka na zmianę do żłobka: body; koszulka; spodenki lub legginsy; majtki (jeśli dziecko nie używa już pieluch); skarpetki; bluza lub sweterek. Uwaga, ubrania na zmianę do żłobka przygotuj w 2-3 identycznych kompletach. Maluszek może się zabrudzić, zmoczyć, a nawet zwymiotować. Bądź gotowa, że dziecko będzie przebierane nawet kilka razy dziennie. W zależności od pory roku do wyprawki naszykuj też: na wiosnę i lato: cienką czapkę, chustkę na szyję, lekką kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy; na jesień i zimę: ciepłą czapkę, szalik, grubą kurtkę i nieprzemakalne spodnie lub...

Wyprawka do zerówki
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do zerówki: co trzeba kupić i ile to kosztuje? [LISTA]
Wyprawka do zerówki to zestaw rzeczy, które przydadzą się dziecku podczas przygotowań do szkoły. To już nie będą te same przybory, których używał przedszkolak! Warto rozważnie zaplanować zakupy, aby niczego nie zabrakło, i żeby nie przepłacać.

Wyprawka do zerówki przyda się dziecku, które kończy naukę w przedszkolu i zaczyna przygotowania do szkoły. Pełna wyprawka to zestaw rzeczy, których maluch będzie używał przez cały rok szkolny: muszą się więc w niej znaleźć przybory do pisania i rysowania, bloki techniczne, papier kolorowy i piórnik. Co jeszcze? Dokładną listę rzeczy do wyprawki powinna przekazać rodzicom placówka. Część z nich można jednak kupić samodzielnie, bo w zerówce na pewno będą potrzebne. Spis treści: Wyprawka do zerówki: ile kosztuje? Wyprawka do zerówki: przybory szkolne Wyprawka do zerówki: plecak Wyprawka do zerówki: śniadaniówka Wyprawka do zerówki: kapcie Wyprawka do zerówki: strój gimnastyczny Wyprawka do zerówki: pełna lista do wydruku Wyprawka do zerówki: ile kosztuje? Zerówka to już prawie szkoła, każdy zerówkowicz jest więc z pewnością przejęty faktem, że właśnie przestaje być zwykłym przedszkolakiem. Wspólne zakupy mogą być dobrą okazją do oswajania dziecka z nauką w zerówce, a potem w szkole. W zerówce dzieci wciąż dużo rysują, wycinają i kleją, uczą się pisać i liczyć, dlatego przybory do zerówki powinny być kompletne i dobrej jakości. Nie trzeba jeszcze kupować ekierki czy cyrkla, ale z pewnością przyda się piórnik z pełnym wyposażeniem i odpowiedni plecak lub tornister . Kupując wyprawkę do zerówki i korzystając z promocji w dyskontach i wyprzedaży w sklepach online, rodzice mogą zmieścić się w kwocie kilkuset złotych. Największy koszt to tornister i kapcie do zerówki  bądź buty na zmianę: ceny dochodzą nawet do 200-300 zł. Dzięki promocjom na wyprawki do zerówki i wyprawki szkolne można jednak zaoszczędzić co najmniej połowę tej kwoty.  Wyprawka do zerówki: przybory szkolne (lista) W wyprawce do zerówki muszą się znaleźć przybory do rysowania, malowania,...

wyprawka dla pierwszoklasisty
Adobe Stock
Edukacja
Wyprawka dla pierwszoklasisty: co trzeba kupić i ile to kosztuje? 
Wyprawka do pierwszej klasy to już całkiem inne przybory niż te, które kupowałaś dla przedszkolaka. Dla pierwszoklasisty trzeba kupić zeszyty i piórnik z pełnym wyposażeniem. Wielu rodziców musi też kupić dodatkowe podręczniki, które kosztują nawet kilkaset złotych. Co jeszcze się przyda? Oto kompletna lista rzeczy do szkoły plus ceny.

Wyprawka do pierwszej klasy to spore wydatki. Czy da się zaoszczędzić? Tak, ale zanim zaczniesz kompletować wyprawkę do pierwszej klasy, przygotuj listę niezbędnych rzeczy: o niczym nie zapomnisz i unikniesz nieprzemyślanych zakupów. Spis treści: Wyprawka do pierwszej klasy: co kupić? Jakie zeszyty do pierwszej klasy? Przybory szkolne dla pierwszoklasisty Ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty? Jak podpisać wyprawkę pierwszoklasisty? Wyprawka do szkoły: postaw na jakość rzeczy Lista rzeczy do szkoły: skąd wiedzieć, że masz już wszystko? Wyprawka pierwszoklasisty: lista rzeczy do druku Wyprawka do pierwszej klasy: co kupić? W wyprawce do pierwszej klasy powinno znaleźć się naprawdę sporo artykułów – i wszystkie będą dziecku bardzo potrzebne! Dlatego chcąc ułatwić życie rodzicom przyszłych pierwszoklasistów, stworzyliśmy gotową do druku listę z wyprawką szkolną. To praktyczny spis wszystkich akcesoriów niezbędnych w pierwszej klasie i takich, które przydają się zawsze, niezależnie od tego, do jakiej placówki będzie uczęszczać dziecko. Wyprawka pierwszoklasisty: podstawowa lista rzeczy do szkoły zeszyty w trzy linie; okładki na zeszyty; przybory do pisania i malowania; klej i nożyczki; bloki rysunkowe; śniadaniówka .   Wyprawka do pierwszej klasy to także obowiązkowo: Plecak lub tornister  – nie kupuj w ciemno i nie oszczędzaj, plecak szkolny nie może szkodzić postawie dziecka. Strój na WF – to najczęściej biała koszulka i granatowe spodenki (dodatkowe obuwie przeważnie nie jest wymagane; ceny strojów sportowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za komplet). Kapcie szkolne i buty na WF – w wielu szkołach istnieje wymóg, aby miały białe podeszwy (koszt: minimum...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz