Nie chce chodzić do przedszkola?
Nie chce do przedszkola, choć jeszcze w wakacje twoje dziecko nie mogło się doczekać września. Cóż, przedszkolny debiut często jest okupiony łzami. Jak pomóc świeżo upieczonemu przedszkolakowi? Sprawdź!
Opowiadałaś, tłumaczyłaś, zachęcałaś, a jednak... Za każdym razem, gdy odprowadzasz swoje dziecko do przedszkola, ono płacze i nie chce się z tobą rozstać. Nie martw się, nie panikuj, tylko pomóż mu polubić przedszkole.
1. Bądź pewna, że przedszkole to dobre rozwiązanie
Jeśli sama nie jesteś przekonana, czy dobrze robisz, posyłając dziecko do przedszkola, jak ma być pewny tego twój kilkulatek? Musisz mieć świadomość, że 3,4-letnie dzieci osiągają zazwyczaj odpowiednią dojrzałość, by wejść w etap przedszkolny. A fakt, że tak gwałtowna zmiana rodzi łzy, nie powinien cię przerażać: to dla dziecka naprawdę rewolucja i musi się z nią oswoić.
Sprawdź 8 sposobów na ataki histerii u dziecka
2. Nie przedłużaj rozstania w przedszkolnej szatni
Dziecko wtedy jeszcze bardziej płacze, bo widzi, że jego rozpacz podważa w tobie postanowienie o zostawieniu go w przedszkolu. Dziecko liczy na to, że nie wytrzymasz, poddasz się jego prośbom i zabierzesz z powrotem do domu.
3. Zaufaj przedszkolankom
Przecież nie chcą skrzywdzić dziecka, wręcz przeciwnie: zrobią wszystko, by jak najszybciej uspokoiło się i zaczęło bawić. Nie musisz się martwić: ich doświadczenie i umiejętności na pewno dadzą dobry efekt, a ty, wchodząc po południu do przedszkola, zobaczysz swoje dziecko zadowolone i uśmiechnięte.
Przeczytaj 8 próśb przedszkolanek do rodziców!
4. Porozmawiaj z innymi matkami
Uświadomienie sobie, że inne dzieci (i mamy) przeżywają trudne chwile, przyniesie ci wielką ulgę. Wymieniając uwagi z innymi rodzicami, łatwiej też znaleźć dobre dla siebie rozwiązanie.
Co robić, jeśli dziecko płacze przez cały pobyt w przedszkolu, a nie tylko podczas rozstań?
Najtrudniejszym momentem dla dziecka jest rozstanie z mamą. Bywa jednak, że dziecko płacze przez cały pobyt w przedszkolu. Spróbuj wtedy innych wariantów:
- Wybierz inną osobę do odprowadzania dziecka. Niech to będzie babcia czy sąsiadka – generalnie ktoś, z kim twój mały przedszkolak nie jest tak bardzo związany.
- Skróć w miarę możliwości czas przebywania dziecka w przedszkolu, np. tylko do momentu obiadu.
- Porozmawiaj z przedszkolanką. Może to, co tobie wydaje się morzem łez, mieści się jeszcze w granicach normy i potrzeba tylko czasu, aby dziecko odzyskało swój uśmiech.
- Jeśli odczuwasz duży niepokój, zwróć się do specjalisty – każde przedszkole ma przecież swojego psychologa. A może pomoże wizyta z dzieckiem u psychologa?
Zobacz, co radzi psycholog, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola.