Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka
Chcesz zapisać swoje dziecko do przedszkola? Zanim to zrobisz, wybierzcie się na dzień otwarty w przedszkolu. Dziecko obejrzy zabawki, zapozna się z przedszkolankami, a ty przekonasz się, czy przedszkole, które wybrałaś dla swojego dziecka, jest naprawdę dla niego najlepsze.
Nie chodzi o to, by w ciągu kilku godzin spędzonych w przedszkolu przyzwyczaić dziecko do zmian, które zajdą dopiero we wrześniu. To przecież nierealne. Co nie znaczy, że możesz darować sobie dni otwarte. Wręcz przeciwnie!
Dlaczego warto wybrać się na dzień otwarty w przedszkolu?
Największy lęk budzą sytuacje całkiem nam obce. Trzylatek ma prawo do poznania miejsca, w którym od września będzie spędzał niemalże tyle czasu, co w domu. Taka wizyta ma za zadanie także uspokoić ciebie. Gdy zobaczysz, jak twoje dziecko bawi się z innymi dziećmi, i porozmawiasz z paniami, na pewno pozbędziesz się wielu obaw. A twój spokój udzieli się dziecku.
Co powiedzieć dziecku przed dniem otwartym w przedszkolu?
Trzylatek wyobrażenie o przedszkolu buduje sobie na podstawie twojej opinii. Dlatego:
- Nie popadaj w przesadę i nie koloryzuj, twierdząc np., że wszyscy koledzy będą na pewno bardzo mili i będzie można grać na komputerze. W ten sposób już pierwsza wizyta w przedszkolu może zniechęcić dziecko.
- Uważaj, co mówisz o przedszkolu w obecności dziecka. Jeśli powiesz mu, że w przedszkolu jest fajnie, ale jednocześnie usłyszy ono, jak mówisz do męża, że nie podoba ci się dyrektorka, to dziecko otrzyma dwa sprzeczne komunikaty. Może zacząć się obawiać nowego miejsca, a twoje zachęty będzie przyjmowało z nieufnością.
- Powiedz dziecku, że wybieracie się do przedszkola, żeby pobawiło się z nowymi kolegami, poznało panie przedszkolanki. Tyle informacji zazwyczaj wystarczy, by zachęcić ciekawego świata trzylatka.
Sprawdź także, czego nie mówić przedszkolakowi
Na czym polega dzień otwarty w przedszkolu?
O dniach otwartych w przedszkolu często mówi się, że to okres integracyjny lub okres adaptacyjny. Bo tak rzeczywiście jest! Dzieci w tym czasie mogą uczestniczyć w codziennych zajęciach prowadzonych przez wychowawczynie. Bywa, że specjalnie dla debiutantów organizowane są zabawy, konkursy czy wyjścia na place zabaw.
Przedszkola prywatne przygotowują czasem odpłatne zajęcia adaptacyjne, odbywające się najczęściej w dni wolne. W tym czasie dziecko uczy się przebywania w większej grupie, podporządkowywania się poleceniom pani, a także rytmu zabaw (np. najpierw czytamy, a potem będziemy budować wieże z klocków).
Część przedszkoli nie organizuje specjalnego okresu adaptacyjnego, co nie oznacza, że nie możesz ze swoim dzieckiem obejrzeć sal czy spotkać się z wychowawczyniami. Najlepiej po prostu wcześniej zadzwonić do przedszkola i umówić się na wizytę. Dziecko będzie mogło przyjrzeć się zajęciom i poznać nowe otoczenie.
Sprawdź, jak wygląda cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach
Co masz robić podczas dnia otwartego w przedszkolu?
Gdy dziecko będzie się bawić, ty masz trochę czasu. Wykorzystaj go mądrze.
- Poobserwuj swojego przyszłego przedszkolaka. Na początku ma prawo do dzieci odnosić z rezerwą lub nieśmiałością, bo ich po prostu nie zna. Nie staraj się jednak zbyt wcześnie ingerować w zabawę. Dzieci są ogromnie ciekawe świata i innych ludzi, więc prawdopodobnie twój trzylatek dość szybko dogada się z rówieśnikami.
- Porozmawiaj z przedszkolankami – mają doświadczenie w wychowaniu dzieci. Mogą więc podpowiedzieć ci, jak ośmielić dziecko, co zrobić, by nauczyło się dzielić z innymi. Poza tym uspokoją twoje obawy i zapewnią, że problemy z rozbrykanym trzylatkiem nie są czymś wyjątkowym, a w przedszkolu dobrze sobie poradzi.
Jak zachować się po wizycie w przedszkolu?
Właśnie wyszłaś z dzieckiem z przedszkola. Jak sprawdzić, czy mu się podobało?
- Nie wypytuj na siłę, jak się bawiło, czy mu się podobało i dlaczego było takie uparte i nie chciało oddać samochodu koledze.
- Poczekaj aż dziecko trochę ochłonie i samo rozpocznie rozmowę. Dzięki temu zorientujesz się, co mu się podobało, a co ewentualnie zaniepokoiło. Jeśli opowiada z przejęciem o dziewczynce, która zburzyła mu budowlę z klocków, powiedz, że ono także ma czasem gorsze dni. Natomiast gdy dziecko namawia cię na jeszcze jedną wizytę, bo bardzo mu się w przedszkolu podoba, zgódź się. Dzięki temu we wrześniu łatwiej przyzwyczai się do przedszkola.
- Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do wizyty: nie wałkuj tematu, nie nagradzaj dziecka za męstwo i dzielność. Dużą fetę zarezerwuj na pierwszego września.
Obejrzyj film, kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola