mama, dziecko, rozmowa,przedszkolak
fotolia
Edukacja

„Jak było w przedszkolu?” - pytanie, które nie działa!

Sprawdź, jak pytać dziecko, by dowiedzieć się, jak spędziło czas w przedszkolu.

"Jak było w przedszkolu?" - to bardzo ważne pytanie, na które dzieci najczęściej nie chcą odpowiadać lub odpowiadają jednym słowem "dobrze".

Drążymy więc dalej pytając dziecko np. "Co było na obiad?". Niestety odpowiedź dziecka również na podobne pytania bywa jednozdaniowa lub jednosłowna.

Po co pytamy "Jak było w przedszkolu?"?

Rodzice zadają to niezwykle popularne i powtarzane dziecku do znudzenia pytanie z 3 głównych powodów:

  1. Chęć upewnienia się, czy podczas naszej nieobecności nie działa się dziecku krzywda, czy było zadowolone, najedzone i bezpieczne. Rodzice chcą się dowiedzieć, jak dziecko funkcjonowało w ciągu dnia.
  2. Chęć rozmowy z dzieckiem – co robiło, co się u niego w danym dniu wydarzyło.
  3. Potrzeba kierowania tym, co dziecko robiło, kiedy było poza zasięgiem rodziców (związana z potrzebą wychowawczą rodziców).

"Jak było w przedszkolu?" - oczami dziecka

Czy zastanawialiście się, co dla dziecka oznacza pytanie "Jak było w przedszkolu?"? Odpowiedź  na to pytanie jest dla trzylatka niezwykle trudna. Nie rozumie bowiem dokładnie, o który moment pytamy. Dziecko przebywało w przedszkolu kilka godzin, podczas których wydarzyło się zapewne wiele rzeczy. W jego głowie prawdopodobnie rodzi się pytanie "Kiedy?". Nie potrafiąc wybrać jednej konkretnej rzeczy, przeważnie odpowiada "dobrze". Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej, musimy sprecyzować pytanie np. "W co się bawiłeś po obiedzie?" lub "Co dziś narysowałeś?". Jeśli wiemy, że danego dnia np. był w przedszkolu teatrzyk, zapytajmy dziecko o to, jakie były kukiełki, co mu się w przedstawieniu podobało, a co nie. Na tak postawione pytania jest dziecku znacznie łatwiej udzielić odpowiedzi. Trzylatki, czterolatki, a nawet sześciolatki nie tylko odpowiedzą na nie więcej niż jednym słowem, ale również opowiedzą o tym, co się wtedy wydarzyło.

Zobacz też: Jak wyznaczać dziecku granice?

Zobacz, co mówi psycholog o pytaniu dzieci "Jak było w przedszkolu?".

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Mama przedszkolaka przytula dziecko
fotolia
Wychowanie
5 rzeczy, o których mama przedszkolaka musi pamiętać każdego dnia!
Są banalnie proste, a niezwykle ważne! Dlaczego więc tak często o tym zapominamy? Przeczytaj i sprawdź, czy codziennie o nich pamiętasz.

1. Powiedz dziecku, kiedy odbierzesz je z przedszkola Niby oczywiste. Niby doskonale o tym wiesz, ale czy zawsze w porannym biegu o tym pamiętasz? A poza tym czy jest to aż tak ważne?  Tak! Dla dziecka, zwłaszcza debiutującego przedszkolaka, niezwykle istotne jest twoje zapewnienie, że je odbierzesz. Ważne jest również wytłumaczenie przedszkolakowi, kiedy to nastąpi. Pamiętaj przy tym, że słowa "o 15.00" mogą być niejasne dla dziecka. Przedszkolaki przeważnie nie posługują się jeszcze zegarkami. To wiek, w którym dziecko dopiero zacznie zapoznawać się z zegarem i wyznaczanymi przez niego godzinami. Zastąp więc przykładowe słowa "o 15.00" powiedzeniem "po obiedzie" czy"po podwieczorku". 2. Dowiedz się, jak spędziło czas w przedszkolu A nie jest to takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Najczęściej pytamy " Jak było w przedszkolu? ", w odpowiedzi zazwyczaj pada jedno słowo: "Dobrze". Jak rozmawiać z przedszkolakiem, by dowiedzieć się, jak spędził dzień? Sprecyzuj swoje pytanie. Dla przedszkolaka pytanie "Jak było w przedszkolu?" jest zbyt ogólne i trudno mu na nie odpowiedzieć. Zapytaj konkretnie np. "W co się bawiłeś po śniadaniu?" lub "Co dziś narysowałeś?". Na tak zadane pytanie dzieci chętniej odpowiadają, a nawet opowiadają całe historie, zamiast jednowyrazowej odpowiedzi "dobrze". 3. Pobaw się z dzieckiem Zabawa na najfajniejszym placu zabaw nie da dziecku tyle radości, co chwila spędzona na szaleństwach z rodzicem. Przytulanie, wygłupy, turlanie po dywanie to dla dziecka niezwykle ważne chwile. Bawiąc się z dzieckiem pokazujemy mu, że je kochamy, lubimy z nim spędzać czas. Nie muszą to być długie godziny wymyślnych zabaw. Wystarczy kilkadziesiąt minut dziennie poświęconych wyłącznie dziecku. 4. Przeczytaj mu bajkę Chyba nie muszę przekonywać cię, jak...

Tomasz Rożek
Program edukacyjny "Planeta Energii"
Tata
O fizyce z dzieckiem. To możliwe!
Jeśli nie wiesz, jak wytłumaczyć dziecku, co to są atomy, skorzystaj z podpowiedzi Tomasza Rożka, fizyka, taty bliźniaków, Zuzi i Jasia. Porównał on atomy do klocków Lego. To wystarczy. Bo maluch nie potrzebuje wykładu z fizyki atomowej, tylko odpowiedzi w ogóle.

Czyli nie ma tematów, których nie można poruszyć z dzieckiem? Nawet o atomach... Nie ma. I nie powinniśmy bać się tego, że podczas wyjaśniania padnie słowo, którego dziecko nie zrozumie. Właśnie podczas takiego tłumaczenia porównałem atomy do klocków Lego. Że tak jak z nich buduje się np. zamki, tak z atomów zbudowane są drzewa, domy... Z tym że atomów nie widać, są tak malutkie. Dziecko nie potrzebuje wykładu akademickiego, będzie zadowolone z tego, że dowiedziało się, iż świat zbudowany jest z klocków! Według mnie, rodzice, którzy odsyłają dziecko bez odpowiedzi, bo nic z tego nie zrozumie, robią błąd. W ten sposób zabijają jego ciekawość. Wystarczy, że szkoła to robi. Rodzic musi dać dziecku odpowiedź, także z innego powodu. Może tak być, że maluch pozostawiony teraz bez odpowiedz, za kilka–kilkanaście lat stwierdzi, że właściwie ci rodzice nie są mu potrzebni. Bo jacy z nich przewodnicy po świecie? A to oni powinni go do niego wprowadzać, dać mu solidne fundamenty. Zawsze zna Pan odpowiedź? Nie. Jeśli czegoś nie wiem, mówię, że poszukamy odpowiedzi razem. I tak jest lepiej, niż odesłanie dziecka z niczym. Po pierwsze, mówiąc dziecku "Wiesz co, zadałeś mi bardzo trudne pytanie", dajemy mu sygnał, że jego pytania nie są głupie. Po drugie, twórczo spędzamy czas i pokazujemy malcowi, jak to zrobić. Podpowiadamy też, gdzie szukać informacji, tłumaczymy, po co są książki. Jeśli powiemy kilkulatkowi raz, drugi, trzeci: "A co mi głowę zawracasz jakimiś pytaniami", to sprawiamy, że nie będzie już nas pytał, pomyśli też, że jego pytania są głupie, a on sam niemądry. Czy Pana bliźniaki, wiedzą kim jest ich tato? Czym zajmuje się fizyk, dziennikarz naukowy? Wiedzą, że fizyk to ktoś, kto próbuje zrozumieć świat i wyjaśnić, co się dzieje dookoła. Że woda jest raz gazem i jej nie widać, innym razem, że jest...

dziecko, zajęcia plastyczne, przedszkolak, przedszkole
Edukacja
Czy dziecko jest gotowe do szkoły - 10 pytań do rodziców 6-latka
Jeżeli nie jesteście pewni, czy posłać dziecko do szkoły, czy przedszkola, odpowiedź na poniższe pytania pomoże wam podjąć właściwą decyzję.

Pytania, które muszą sobie zadać rodzice sześciolatków Czy dziecko interesuje się otaczającym je światem i zjawiskami przyrody? Czy dziecko interesuje się czytaniem, pisaniem i liczeniem? Czy dziecko potrafi skupić uwagę przez dłuższy czas na tej samej czynności? Czy dziecko bez większych trudności porozumiewa się z innymi, rozumie kierowane do niego polecenia, prośby? Czy dziecko umie się bawić zgodnie w grupie dzieci i z nimi współpracować? Czy dziecko potrafi bez problemu spędzić dłuższy czas poza domem (np. u dziadków bez rodziców, w przedszkolu, na zajęciach dodatkowych)? Czy dziecko rozumie podstawowe zasady i normy społeczne i potrafi podporządkować się regułom wyznaczanym przez osoby dorosłe? Czy dziecko potrafi samodzielnie pokonywać drobne trudności? Czy dziecko umie choć trochę kontrolować swoje emocje i opanować się, kiedy wymaga tego sytuacja? Czy dziecko jest pomysłowe i aktywne? Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „tak” – dziecko raczej dobrze poradzi sobie w szkole . Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie” – lepiej poradzić się nauczycieli w przedszkolu malucha, porozmawiać z psychologiem lub też pedagogiem o swoich wątpliwościach. Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie wiem” – trzeba jak najszybciej porozmawiać z nauczycielkami maluszka z przedszkola i dowiedzieć się trochę więcej o swoim dziecku. Zestaw pytań przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak