Lego Duplo
materiały prasowe
Edukacja

Nauka matematyki może być zabawą!

Zastanawiasz się, jak szybko i skutecznie nauczyć dziecko liczyć? Najlepiej przez zabawę! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czy wiesz, że rozwój zdolności matematycznych dziecka jest ściśle związany z poziomem rozwoju jego zdolności motorycznych? Umiejętności poruszania się i manipulowania przedmiotami bezpośrednio wpływają na postrzeganie kształtów, wagi, rozmiaru i ilości. Aby wzmocnić przyszłe umiejętności matematyczne twojego malucha, już teraz zachęcaj go do chwytania rączkami zabawek, biegania, wspinania się po schodach czy jazdy na rowerze!

Dorastanie do liczb

Dzieci błyskawicznie dorastają do nauki liczb i matematyki. Już w wieku półtora roku rozpoznają cyferki 1, 2 i 3. I choć dzieci, które dopiero uczą się chodzić, nie rozróżniają liczb i relacji między nimi, przedszkolakom przychodzi to z łatwością. 
 
- Matematyka dla wielu dzieci w okresie szkolnym jawi się jako przedmiot nudny, trudny, niezrozumiały. Mimo naturalnych zdolności poznawczych nie wykorzystują one swojego potencjału właśnie z powodu złego nastawienia. Bardzo pomocne jest, gdy od najmłodszych lat rodzic wspomaga przyswajanie podstaw matematyki poprzez ciekawe zabawy i używanie wyobraźni. Świetnym narzędziem może być zestaw LEGO® DUPLO® „Pociąg z cyferkami”. Daje on szansę na naukę cyferek poprzez zabawę z liczeniem wagoników, układaniem tylu klocków, ile wskazuje liczba na wagonie, wprowadzaniem postaci i budowaniem historii z kolejką, zwierzątkami i ludzikami. Dziecko ma odkrywać matematykę w przyjemnych warunkach, co uwarunkuje jego nastawienie do tego przedmiotu na kolejne lata - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Umiejętności ruchowe naprawdę się liczą

Motoryka mała i duża bezpośrednio wpływają na rozumienie liczb u małych dzieci. Motoryka duża, czyli ruchy całego ciała, może być stymulowana poprzez różne ćwiczenia fizyczne w domu, ale największy wpływ mają gry na świeżym powietrzu, na placach zabaw i w parkach. Rozwój motoryki małej, czyli czynności związanych z ruchem rąk i wyrażania ekspresji za pomocą mimiki, zależy od wykorzystywania w zabawie różnorodnych przedmiotów np. klocków. Czy wiesz, że umiejętności manipulowania przedmiotami oraz wyczucia ich wagi, rozmiaru i ilości są kluczem do rozwoju zdolności matematycznych?

Zapewnij przestrzeń do liczenia

Dobra wyobraźnia przestrzenna jest ściśle związana z rozwojem zdolności matematycznych.  Pojęcia „góra-dół”, „nad-pod” oraz „przed-pomiędzy-za” mają dużo wspólnego z liczeniem. Czy twoje dziecko potrafi opisać, gdzie znajduje się jego ulubiony pluszak?

Zabawę w liczenie czas zacząć

Zabawy i ćwiczenia z liczbami w wieku przedszkolnym pomagają dzieciom wytworzyć pozytywne nastawienie do matematyki. Oto zabawy, które można na stałe włączyć do porządku dnia: 

  • rozpoznawanie liczb - każdego dnia podczas zakupów lub gotowania ćwicz liczenie przedmiotów: jedna marchewka, dwa jabłka, trzy bułeczki itd.;
  • liczenie na palcach - odliczaj poszczególne cyfry na palcach, a następnie poproś dziecko o powtórzenie ich w kolejności. Przy bardziej zaawansowanym poziomie zabawy pokazuj kombinacje palców poza kolejnością;
  • pokazywanie i czytanie – przed snem czytaj i pokazuj dziecku książki i wierszyki z liczbami, licząc poszczególne strony.
Jak rozwijać pamięć dziecka?
Fotolia
Psychologia
Jak wspomóc rozwój dziecka?
Dziecko do czwartego roku życia rozwija aż 50 procent zdolności do uczenia się, kolejne 30 – do ósmego roku życia.

Człowiek uczy się przez całe życie. Jednak jego inteligencja zależy w dużej mierze od wiedzy i umiejętności zdobytych w dzieciństwie. Do czwartego roku życia rozwija się bowiem aż 50 procent zdolności do uczenia się, kolejne 30 – do ósmego roku życia. Chcesz, by twoje dziecko wykorzystało w pełni swoje możliwości? Poświęcaj jak najwięcej czasu na wspólną edukacyjną zabawę – szczególnie w wakacje. Oto kilka podstawowych lekcji. Jak wspomagać rozwój mowy dziecka? Wygadany pierwszoklasista używa ok. 4–5 tysięcy słów. By twoje dziecko także je znało, rozmawiaj z nim od urodzenia. Pokazuj, o czym mówisz. Przez pierwsze dwa lata opowiadaj malcowi, co się aktualnie wokół niego dzieje. Powtarzaj pierwsze dźwięki, które wypowiada – pobudzisz jego inwencję. Staraj się jednak zmieniać intonację lub tempo, by utrzymać zainteresowanie maleństwa. Mów proste rymowanki , np. „Idzie rak...” Powtarzanie słów i rymów pomaga zrozumieć znaczenie dźwięków i słów. Nazywaj i dawaj mu do potrzymania przedmioty, na które patrzy. Uczymy liczenia Kroki, latarnie, schody, guziki… Licz z przedszkolakiem wszystko, co możliwe. Łącz zabawy ruchowe z liczeniem (wymyślaj mu zadania, np.: zrób cztery podskoki, dwa razy ukucnij, pięć razy klaśnij w dłonie). Naucz dziecko wyliczanki, np: jeden, dwa, Janek ma, trzy, cztery, żółte sery, pięć, sześć, chciał je zjeść, siedem, osiem, spotkał Zosię, dziewięć, dziesięć, schował w kieszeń. Gdy dziecko potrafi liczyć do dziewięciu, pokaż mu, jak wyglądają cyfry. Bawcie się w poszukiwanie właściwych cyfr i dopasowywanie ich do liczby przedmiotów. Zobacz też: Łamigłówki dla małej główki - garść pomysłów na zabawy z cyframi Jak nauczyć dziecko pisać? Przy opanowywaniu tej umiejętności bardzo ważne jest rozwijanie koordynacji ruchowej. Zachęcaj malca...

Dziecko i literki
Fotolia
Wychowanie
Jak wychować genialne dziecko? Plan na pierwsze dwa lata
Wielu rzeczy dziecko jest w stanie nauczyć się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje. Jednak żeby mogło w pełni rozwinąć zdolności, potrzebuje odpowiedniego wsparcia, najlepiej w formie zabawy. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem przez pierwsze dwa lata życia.

Każde dziecko można wychować na geniusza. Choć wielu rzeczy dziecko uczy się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje, to możesz go wspierać poprzez zabawę. Zobacz nasze pomysły na łatwe i rozwijające zabawy z dzieckiem. Zabawy na pierwsze pół roku życia dziecka Zacznij bawić się z dzieckiem od pierwszych dni życia. • Podawaj mu zabawki – kolorowe, o atrakcyjnych kształtach. Włóż mu do rączki grzechotkę i zademonstruj, jak nią poruszyć. To pierwsze ćwiczenia koordynacji ruchów. • Często mów do dziecka. Zwłaszcza przy codziennych czynnościach, np. przewijaniu, karmieniu. Wkrótce zacznie kojarzyć poszczególne słowa. • Ucz je słuchania. Śpiewaj mu piosenki, szeptem opowiadaj bajeczki. • Reaguj na "zaczepki". Gdy maluszek zaczyna głużyć, uśmiechnij się i odpowiedz mu. Zobacz, jak przebiega rozwój mowy u dziecka Zabawy na drugie półrocze życia dziecka Smyk jest coraz bardziej zainteresowany światem. Dlatego: • Pozwól mu rzucać przedmiotami. Dziecko poznaje w ten sposób związek między swoim działaniem a skutkiem, jaki ono wywołuje. • Mów poprawnie. Nie sepleń, nie zdrabniaj – dziecko musi poznawać normalne brzmienie wyrazów. • Na spacerze opowiadaj o tym, co widzisz. Pokazuj przedmioty i nazywaj je. Czasem zadawaj mu pytania ("Czy to był samochód?"). • Oglądajcie książeczki. Z obrazkami! Objaśniaj, co na nich widać. Najlepiej, gdy przedstawiają pojedyncze, dobrze znane mu przedmioty. Zobacz ciekawe książeczki dla niemowlaka Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka, radzi logopeda. [CMS_PAGE_BREAK] Zabawy, gdy dziecko skończy rok Możecie już przejść do bardziej skomplikowanych zadań: • Proponuj zabawy paluszkowe , np. "Sroczka kaszkę warzyła". Dziecko uczy się panowania nad rączkami, ćwiczy koordynację. • Daj mu...

niemowlę, fotelik, nauka jedzenia, kaszka, miska, łyżeczka
Dieta
Nauka samodzielnego jedzenia
Jak przebiega rozwój sprawności manualnych dzieci? Jak można wspierać naukę samodzielnego jedzenia i picia? Kiedy dziecko powinno zacząć jeść samodzielnie? Jak go tego uczyć?

Nauka samodzielnego jedzenia to proces, który może zająć dziecku nawet nie kilka miesięcy, ale lat. To, czy niemowlę jest już w stanie jeść samodzielnie, zależy od jego umiejętności manualnych. A konkretnie od tego, na jakim etapie jest jego koordynacja oko-ręka oraz tzw. mała motoryka (czyli umiejętności rąk i palców). Kiedy dzieci zaczynają jeść samodzielnie? Na to pytanie trudno dać jedną odpowiedź. Już dziecko w 7. miesiącu życia zaczyna radzić sobie z wkładaniem np. chrupków kukurydzianych do ust, bo jego koordynacja oko-ręka jest już na dość dobrym poziomie. Do jedzenia nożem i widelcem jednak jeszcze bardzo daleko. Posługiwanie się przedmiotami zaczyna się od dużych i łatwych w „obsłudze” ( plastikowa łyżeczka ), stopniowo przechodząc w umiejętność korzystania z tych o wyższym stopniu skomplikowania (widelec). Najpierw dziecko oswaja się z butelką , następnie z miseczką, kubeczkiem, podczas gdy jedzenie przy pomocy sztućców stanowi etap dość zaawansowany. Do każdego z nich należy jednak podchodzić z humorem i dużą dozą cierpliwości, bo dziecko uczy się najpierw na zasadzie prób i błędów i należy mu pozwolić jej popełniać, aby w przyszłości było w pełni samodzielne i bardzo z siebie dumne. Rozwijanie umiejętności motorycznych powinno odbywać się poprzez zabawę , aby dziecko kojarzyło zdobywanie nowych umiejętności z aktywnościami, które sprawiają mu przyjemność. Sprawdź, jak uczyć dziecko picia z kubeczka. Jak wygląda rozwój zdolności manualnych u niemowląt i dzieci? Zdolności manualne i panowanie nad ciałem są jednym z przejawów inteligencji ruchowej. Jest ona w mniejszym lub większym stopniu wrodzona, lecz można ją także rozwijać poprzez zabawy ruchowe, ćwiczenia fizyczne i aktywność. U niemowląt koordynacja ruchów rąk jest mała. Niemowlę najpierw chwyci zabawkę całą rączką, a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak