1. Zapraszaj do domu kolegów dziecka - nie tylko na kinderparty. Dobrze przygotowane do szkoły dziecko powinno umieć odnaleźć się w grupie. Jeśli twój maluch jest odludkiem, w takich sytuacjach łatwiej przełamie koleżeńskie lody.

Reklama

2. Cierpliwe odpowiadaj na dziecięce pytania - nawet jeśli wydają się niemądre lub sądzisz, że maluch słyszał już odpowiedź na nie setki razy. Pytanie do klucz do zdobywania wiedzy. Jeśli nie znasz odpowiedzi, poszukajcie jej z dzieckiem w książkach lub w internecie. Od razu podasz gotowy sposób na zdobywanie informacji, bardzo potrzebny wszystkim, którzy sie uczą.

3. Czytaj maluchowi - nauczysz go słuchania – w szkole trzeba umieć słuchać przede wszystkim pani, ale też kolegów. Podczas czytania książek dziecko ćwiczy skupianie uwagi, a także rozwija wyobraźnię i wiedzę - sama wiesz, ile można się z książek dowiedzieć.

Zobacz także

4. Podsuwaj rebusy, zagadki, krzyżówki - uczą myślenia, cierpliwości, dają satyfakcję ze znalezienia rozwiązania. Dzieci, które chętnie bawią się w ten sposób, zwykle nie mają problemów w szkole.

5. Rozmawiaj z dzieckiem - dzięki nim nie tylko staniecie się sobie bliższi, ale maluch będzie mógł doskonalić słownictwo, wypowiadać się potoczyście. Gdy dziecko wypowiada się, ma szansę uporządkować swoje myśli. Jesli więc już piąty raz słuchasz, co dziś kolega Filip zrobił po przedszkolnym obiedzie, nie okazuj znudzenia.

6. Nie wyręczaj - choć wiele rzeczy mogłabyś zrobić szybciej i lepiej, pięciolatek powinien już umieć ubierać się sam, myć, czesać i jeść. Pozwól mu ćwiczyć te umiejętności i zachęcaj, jeśli nie wierzy w swoje możliwości.

7. Nie zgaduj, co ma na myśli - czy może wolałby na śniadanie truskawkowy serek czy waniliowy. Naucz dziecko mówić o swoich potrzebach. Sytuacja, w której wystarczy zrobić minkę, a mamusia przyjdzie i będzie zgadywała o co chodzi, nie zdarzy się przecież w szkole. Tam lepiej radzą sobie uczniowie, którzy jasno mówią, że chcą wyjść do toalety czy źle się czują.

8. Zabieraj na ciekawe wycieczki – do kina, teatru, muzeum, filharmonii, zoo, cyrku, na festyny. Mogą to być imprezy dla dzieci - wtedy inni mali uczestnicy są punktem odniesienia dla malucha, oni oglądają, oglądam i ja. Takie wspólne wyjścia dają dziecku tzw. obycie, tematy do rozmów z rówieśnikami, poszerzają wiedzę i mogą też rozbudzić pasje.

9. Baw się z nim plasteliną – albo zaproś na wyrabanie ciasta do kuchni. To świetne ćwiczenie na usprawnienie rączki. Dorosłym wydaje się, że trzymanie ołówka jest takie proste, tym czasem małe dzieci bardzo się męczą, rysując pierwsze szlaczki, niewprawna ręka może po prostu po chwili pisania bardzo boleć.

10. Kup puzzle – uczą dziecko składania części w całość, ale też wyrabiają ciepliwość i spostrzegawczość. Dzieciaki je uwielbiają. Jeśli jeszcze twój maluch nie odkrył w sobie tej pasji, szybko nadrób zaległości.

Przeczytaj, co powinno umieć dziecko, zanim pójdzie do szkoły

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama