dzieci w przedszkolu
fotolia.com
Edukacja

Czy dziecko jest gotowe do przedszkola

Dziecko zbyt wcześnie posłane do przedszkola nie będzie się w nim dobrze czuło. Początek przedszkolnej kariery to kolosalna zmiana w życiu kilkulatka i ogromne przeżycie. Ważne, by nie fundować jej dziecku zbyt wcześnie.

W przedszkolu nie ma mamy, nie ma domu, w którym dziecko czuło się bezpiecznie, nie ma ulubionych zabawek... Jest za to grupa obcych dzieci i nieznana pani wychowawczyni, której należy słuchać. Zabawkami trzeba się dzielić, jeść to, co leży na talerzu, odpoczywać wtedy, kiedy pani każe. Takie doświadczenia mogą mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka, jeśli nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe, by sobie z nimi poradzić.

Dobry wiek na rozpoczęcie przedszkola

Teoretycznie do przedszkola posłać można już 3-latka. Większość psychologów jest jednak zdania, że to za wcześnie. Dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze znieść dłuższej nieobecności poza domem, bez mamy. 4-latek powinien sobie już z tym lepiej poradzić, zwłaszcza że w tym wieku wzrasta zainteresowanie kolegami. Są jednak także dzieci, które emocjonalnie do przedszkola dorastają dopiero w wieku 5, a nawet 6 lat.

Czy dziecko jest gotowe do przedszkola

Poniższe pytania pomogą ci ocenić, czy twoje dziecko jest już gotowe, żeby zostać przedszkolakiem:

1. Jak dziecko zachowuje się w grupie rówieśników?

Przypomnij sobie, czy na podwórku twoje dziecko chętnie bawi się z kolegami, nie sprawdzając stale, czy jesteś w pobliżu? A jak zachowuje się, gdy odwiedzą was znajomi z dziećmi – czy jest gotów do wspólnej z nimi zabawy w swoim pokoju i dzielenia się swoimi zabawkami? Dziecko, które to potrafi, łatwiej odnajduje się w przedszkolu.

2. Jak dziecko znosi rozstania z mamą?

Pozostawanie bez mamy to dla debiutujących przedszkolaków jedno z najtrudniejszych doświadczeń. Tym cięższe, im maluch rzadziej rozstawał się z mamą. Jeśli do tej pory stale przebywałaś w domu ze swoją pociechą i nie zostawiałaś jej pod opieką innych, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest przygotowane do rozłąki.

3. Czy dziecko mówi?

Ty doskonale znasz swoje dziecko i wiesz, czego potrzebuje, jeszcze zanim ono ci o tym wspomni. Ale w przedszkolu będzie inaczej. Jeśli maluch nie powie, że chce pić, nikt go nie napoi. Jeśli nie poprosi, by pomóc mu zdjąć spodenki, a sam tego nie umie, zsiusia się w majtki. Maluchy, które nie potrafią obcej osobie powiedzieć, czego potrzebują – męczą się, a pobyt w przedszkolu może być dla nich prawdziwą torturą.

4. Czy dziecko nosi jeszcze pieluszkę?

Większość przedszkoli wymaga, by dzieci potrafiły już kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne i nie przyjmuje maluchów, które potrzebują jeszcze pieluch. Dziecko powinno umieć siedzieć na nocniczku lub na sedesie i umyć potem rączki. Jeśli twój maluch jeszcze tego nie potrafi, a od września debiutuje w roli przedszkolaka, dobrze jest uprzedzić o tym wychowawczynie, a w domu położyć nacisk na trening czystości.

5. Jak dziecko radzi sobie z ubieraniem i jedzeniem?

Nie jest konieczne, by dziecko zupełnie samodzielnie wiązało buciki i kroiło sobie kotleta – panie na pewno w tym pomogą. Powinno jednak umieć posługiwać się łyżeczką, pić z kubeczka, podciągnąć sobie spodenki – te umiejętności są bardzo pomocne w codziennym przedszkolnym życiu i czynią malucha bardziej niezależnym i pewnym siebie.

6. Czy dziecko nie przeżywa ostatnio trudnych chwil?

Jeśli w ostatnim okresie miały miejsce zdarzenia, które mogły być dla dziecka dużym stresem, lepiej opóźnić debiut w nowym miejscu. Pobyt w szpitalu, przeprowadzka, długie rozstanie z rodzicami, rozwód, pojawienie się drugiego dziecka – wszystkie te sytuacje połączone z pójściem do przedszkola mogą spotęgować poczucie zagrożenia, z którym maluch nie da sobie rady. Lepiej jest poczekać, aż dziecko uspokoi się emocjonalnie.

Czytaj też: Dylemat rodziców - przedszkole czy dom - co wybrać?

Za co dzieci kochają przedszkole? Posłuchajcie!

jak zachęcić dziecko do przedszkola
AdobeStock
Edukacja
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola: jak je zachęcić? (porady psychologa)
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Z pewnością wiedziałaś, że początki przedszkola mogą nie być łatwe, ale na taki dramat i wielkie łzy nie byłaś przygotowana. Co robić? Jak to przetrwać? Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Dziecko, które nie chce chodzić do przedszkola, lepiej nadal tam posyłać. A że maluch się buntuje? No cóż, trzeba znaleźć sposób, by ułatwić mu oswojenie się z tą sytuacją. Jaki? Wiele zależy od tego, w którym momencie zaczął protestować.  „Nie będę się ubierał”, „Nie chcę”, „Zostaw”, „Nie pójdę” – wobec takiego oporu czujesz się bezsilna i trudno ci być konsekwentną. Czasem więc maluchowi odpuszczasz. Jednak konsekwencja to podstawowy warunek, jaki trzeba spełnić. Tylko jak to zrobić? – Gdyby chodziło o podanie dziecku lekarstwa, nie miałybyśmy wątpliwości, jak postąpić – podpowiada psycholog Beata Chrzanowska-Pietraszek. – Mimo oporów malucha konsekwentnie dawałybyśmy mu leki. Bo wiemy, że to dla niego dobre i mu potrzebne. Tak samo jest z przedszkolem. Jak reagować w zależności od sytuacji, w której dziecko przeżywa kryzys, wyjaśniamy wspólnie z ekspertem. Spis treści: Jak namówić dziecko do chodzenia do przedszkola, kiedy dopiero zostało przedszkolakiem? Jak zachęcić dziecko do przedszkola? Dziecko nie chce chodzić do przedszkola i płacze Dziecko nie chce chodzić do przedszkola Jak zachęcić dziecko do przedszkola: wyjaśnij ewentualne problemy Kiedy jest za wcześnie na przedszkole? Jak przekonać dziecko do przedszkola: tego nie rób! Jak zachęcić dziecko do jedzenia w przedszkolu: wskazówki Jak namówić do chodzenia do przedszkola dziecko, które dopiero zostało przedszkolakiem? Dziecko dopiero rozpoczęło swoją przygodę z przedszkolem, a już protestuje? To całkiem normalna reakcja zwana okresem adaptacyjnym . Każdy człowiek – mały także – przeżywa ogromny stres w momencie zmiany swojej sytuacji życiowej. Pomyśl, że dziecko czuje się tak jak ty, gdy właśnie...

Co musi umieć dziecko w przedszkolu?
AdobeStock
Edukacja
Gotowość przedszkolna: kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?
Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Gotowość przedszkolna to zespół różnych umiejętności, dzięki którym maluch może poradzić sobie w grupie bez pomocy rodziców. Korzystanie z nocnika oraz zdolność do mówienia o swoich potrzebach to tylko niektóre rzeczy, które składają się na gotowość przedszkolną 3-latka. Wyjaśniamy też, kiedy dziecko nie jest gotowe do przedszkola.

Jako rodzic 3-latka pewnie denerwujesz się na równi z dzieckiem i zastanawiasz się, czy to na pewno dobry moment, by posłać malucha do przedszkola. Spokojnie, wbrew pozorom łatwo sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na taką zmianę. Gotowość przedszkolna to ważne umiejętności, które pomogą maluszkowi zaadaptować się w grupie innych przedszkolaków i w pełni korzystać z przedszkolnych zajęć. Sukces w przedszkolu zwykle osiągają te dzieci, których rodzice mogą twierdząco odpowiedzieć na wymienione niżej pytania. Czy dziecko jest gotowe do przedszkola? Rodzice często nie wiedzą dokładnie, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola. Odpowiadamy: już 3-latek może osiągnąć tzw. gotowość przedszkolną. Zastanów się i uczciwie odpowiedz na poniższe pytania: Czy twoje dziecko nie nosi już pieluch? Choć nie wszystkie dzieci wyrastają z pieluch w tym samym czasie, trzy-, czterolatki, a nawet część dwulatków umie sobie już bez nich poradzić. I to bez względu na to, czy chodzą do przedszkola, czy nie. Jeśli twoje dziecko jest odpieluchowane  i przyzwyczajone do korzystania z nocnika, próbuj zachęcić je do używania sedesu (pamiętaj o zakupie odpowiedniej nakładki), aby umiało sobie w przyszłości poradzić w przedszkolnej łazience. Przygotuj się również, że na początku przedszkolnej kariery z powodu stresu dziecku czasem mogą zdarzać się awarie.   Czy dziecko umie sobie czasem poradzić bez pomocy dorosłych? Im bardziej samodzielny jest przedszkolny debiutant, tym lepiej. Opiekunki starają się pomagać we wszystkich czynnościach, ale niemożliwe jest, aby obsłużyły naraz wszystkie dzieci. Maluch, który sam je zupę, zamiast czekać, aż go ktoś nakarmi, czuje się przy stole pewniej i przede wszystkim nie wstaje od niego głodny. Podobnie dziecko, które próbuje samo myć ręce lub zęby (o to też dbają maluchy w przedszkolu),...

Dziewczynka uczy się kształtów i kolorów
Fotolia
Aktualności
"Dziecko jest gotowe do przedszkola, gdy umie czytać i pisać" – kto to wymyślił?!
Jedna z mam opublikowała listę 11 pytań, na które powinni odpowiedzieć rodzice przed posłaniem dziecka do przedszkola. Przeczytajcie sami – dla nas ta lista jest absurdalna!

Każdy rodzic ma obawy przed posłaniem dziecka do przedszkola. Czy maluch jest gotowy? Czy sobie poradzi? Jedna z mama opublikowała w Internecie listę zatytułowaną "Czy twoje dziecko jest gotowe na pójście do przedszkola ?". Wydawałoby się, że taka lista ułatwi rodzicom podjęcie decyzji... Pytania, które rodzice powinni sobie zadać, pokazują że wymagania stawiane przyszłym przedszkolakom są bardzo wysokie. Autorka postu nazwała je "nierealnymi". Na jakie pytania, według autorów listy, powinien odpowiedzieć rodzić, który chce posłać dziecko do przedszkola?   Hamilton County schools have unrealistic expectations. Czy Twoje dziecko: Umie napisać swoje imię? Trzyma ołówek we właściwy sposób? Prawidłowo używa nożyczek ? Rozróżnia powyżej 30 liter? Działa według łatwej instrukcji w 2-3 krokach? Rysuje i potrafi opowiedzieć o obrazku? Potrafi powiedzieć swoje imię i nazwisko? Liczy co najmniej do 10? Rozróżnia kolory? Rozróżnia kształty? Umie przeglądać książki (od lewej do prawej, z góry na dół, od pierwszej do ostatniej strony)? Na pierwszy rzut oka: łatwizna! Dopiero po dokładnym zastanowieniu się nad tymi pytaniami, dochodzimy do wniosku, że coś tu nie gra. Wielu z tych umiejętności dzieci uczą się właśnie w przedszkolu. Kiedy je zdobędą, są przygotowane do nauki w szkole . Pod zdjęciem pojawiło się wiele komentarzy. Niektórzy zauważyli, że od dzieci wymaga się znajomości co najmniej 30 liter, choć w angielskim alfabecie jest ich tylko 26. Co powinien umieć przyszły przedszkolak? 3- i 4-latek nie musi znać tabliczki mnożenia. Jeśli nie odpowiedziałaś "tak" na wszystkie powyższe pytania, nie oznacza to, że powinnaś wstrzymać się z decyzją o przedszkolu. Maluch idący do przedszkola powinien samodzielnie jeść, zdejmować i zakładać kurtkę , korzystać z toalety...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak